Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

lozan antlaşması

aliyildirimuql

Well-known member
Şişli'de Edip Akbayram konseriyle 90. yıldönümü coşturulmuş. Neyin yıldönümünü kutladılar acaba? Başarısız bir antlaşma olduğu o kadar belli ki yıldönümünde sahneye Edip Akbayram çıkıyor. Düşün yani nasıl bir facia olduğunu. Tamam, Pink Floyd'un geleceği yok ama en azından bir Sezen, bir Tarkan falan bekliyor insan.

Lozan Antlaşmasını başarı addedenler, siz antlaşmanın tam metnini hiç kıraat ettiniz mi? Şöyle yalandan da olsa bir göz süzdünüz mü metne, onu deyin bi bakayım. Kemalizm de olsan, hedonizm de olsan, baterist de olsan dur bi dinle, karşı taraf ne diyor diye düşün.

Hoş, laf anlatabileceğimi sanmıyorum. Bak nereleri kaybettik sana küçük bir liste yapayım, check edersin bibiğim, ne aldık ne verdik, hepsinin hesabı kitabı var sonuçta, diğ mi ama?

1-Batı Trakya, hoooop gitti gümbürtüye. Sözü bile edilmedi.
2-Musul meselesi çözülemedi. Dava edildiği halde alınamadı. Yıllar sonra tekrar konuşulmak üzere konu kapatıldı.
3-Ege adaları'nın da size selamı var çocuklar. Atatürk'ün baş katibi Tevfik Bıyıklıoğlu Limni adası bize bırakıldığı halde zapta geçirmeyi unuttuğu için alınamadı. İngiltere murahhas heyetinden zırtapozun teki de kalkıp bizimle bir güzzel maytap geçti. 'Ehehehehe Türklerin galiba toprağa ihtiyacı yok kekehehehehe' deyu kendi aralarında bizimle alay ettiler.
4-Misak-ı Milli sınırları dahilinde olduğu halde; Batum, Batı Trakya'yla birlikte adalar da dahil olmak üzere Kıbrıs, Antakya ve Halep hakkında tek bir talepte bile bulunulmamıştır görüşmelerde. Yahu tamam vazgeçtim almayın, tamam ama bari isteyin be evladım. Hani isteyenin bi yüzü vermeyenin iki yüzü hesabı. Hiç olmazsa -istedik de alamadık- derdik. Ulan onu bile istemedi bizim Lozan heyeti, iyi mi?
5-Evet, Kos adası lan, Kos adası. Bir daha söylüyorum ki Lolipopçu zıpçıktılar kudursun. Kos adasını alamadık oğlum. 5 km mesafadeki ada. Aloooooo? Çakozladın mı? Giriyor mu kafana birşeyler? (Kos'un diğer adı İstanaköy'dür öğrenin bunları)
6-Burnumuzun ucundaki Kos'u talep dahi etmedik ama Tuna nehri'ndeki bugün baraj altında kalmış ufacık bir kara parçası olan Adakale'yi istedi bizim çok zeki heyetimiz. Eeeee, peki onu aldılar mı? Aldılar, aldılar. Havagazını aldılar bi güzel :)
7-Musul meselesi çözülemediği gibi Milletler Cemiyetine havale edildi. E Milletler Cemiyeti (Cemiyeti Akvam) İngilizlerin kontrolünde, adamlar yedirirler mi ulan sana? Söylesene, yedirrler mi? Milletler Cemiyeti'nin güdümüyle İngilizlerle 1926'da yapılan Ankara Anlaşmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne en büyük kazık atıldı. Bu kazığa 'eyvallah' çekenler de o devrin hükumetidir.

Neydi o kazık? Musul İngiliz hakimiyetindeki Irak'a bırakılacak. Petrol gelirinin yüzde 10'u da (hahahaha cüccük kadar miktar) 25 yıl müddetle Türkiye'ye verilecek. 'Nigüzel en azından petrol gelirinin yüzde 10'unu almış adamlar, yetmez mi?' diyen zeki arkadaşlar da vardır aranızda? Hadi hadi çocuklar utanmayın, vardır vardır. Çık bakayım tahtaya çocuğum, bir daha söyle; 'İşte abijim yağni şey, en ajından petyol geliyinin yüjde onunu veymişley bije?'

Otur ulan yerine otur, otur, sıfır. O bit kadarlık geliri de alamadık. Daha doğrusu ilk 4 yıl verdiler. Sonraki 21 yılı da 500.000 sterlincik karşılığı İngilizler'e sattık.

Ortada bir bokluk var. Resmen satmışlar lan! Hakkımız satılmış! Aloooooo, nerdesiniz genç ulusalcı arkadaşlar? Satmışlar laaaaaaaaan! Niye sesiniz çıkmıyor oğluuum? Niye susuyorsunuz? İşinize mi gelmiyor lan? Ha, konuşsanıza! Çıkın söyleyin, delikanlı gibi 'resmen satmışlar' deyin. E yalan da değil. Bildiğin petrol hisselerinin 21 yıllık hakkından vazgeçilmiş. Düşün oğlum. Bu ne demektir? Şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nin sümüğünü silmeyeceği 500.000 sterline petrol hakkından vazgeçiyorsun. 'O zamanki 500 binle şimdiki bir değil' diyecek olan çok bilmiş göt, biliyoruz oğlum, biliyoruz da 21 yıllık petrol gelirinin karşılığı 500 bin sterlin değildir, ok? Kıvırma, sakin ol, o götün yere inecek.

EEEE, daha hala bu antlaşmaya 'zaferdir' diyecek olan aklını hurdacıya satmışlar var mı aramızda? Oğlum bari yalandan da olsa utanın lan. Hani 'yavvv tamam işte başarısız bir antlaşma ama o dönemin konjonktürü' falan diyin de hiç olmazsa size saygı duyalım. Youv yok youvvv, bunlar hep arabın uşşağı dimi, çekemiyolar dimi Lozan heyetinin başarısını? Hep zaten İsmet Paşa yapmış dimi? Suçu hemen İsmet'e atın da kurtarın kendinizi dimi? İsmet Paşayı size yedirtmeyeceğim. Bu antlaşmada bir tek onun suçu yok. Yani bütün haltı İsmet Paşa'ya yükleyerek kaçamazsınız coni volkırlar. Niye? Çünkü çoğ yufka yürekli bir adam o. O kadar lavaş yürekli ki; Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik buhrandan dolayı almamız gereken savaş tazminatından da vazgeçmiş:) Cınım ya :) Ne kadar merhametli değil mi :) Sankin Anadolu'da kız bacılarımıza tecavüz edip hamile kadınların karınlarını deşerek öldüren Yunanlılar değilmiş gibi? Ha, İsmet? Rahat uyuyor musun İsmet? Memnun musun İsmet?

Benim güzelim İsmet Paşama atın bütün suçu, sonra da kaçın. Delikanlıca çıkıp ortaya söyleyin. 'Besbelli elimize yüzümüze bulaştırdığımız başarısız bir antlaşma' diyin.

Sizi affedemem ama Atatürk orman çiftliği'nde kefir ısmarlarım. Ne oldu? Kefiri beğenmedin mi? Beğenirsen Ankara'ya, beğenmezsen Lausanne'a kadar aslanım :)

vay beeee... Lozan abi çok zor bi konu ya... Herkesin kafasında farklı bi şey var sanki. Kimisi kutluyor, kimisi de "yaaa bu nasıl bi antlaşma" diyor. Benim fikrim yok be... Bi tarihçinin ağzından duymak lazım herhalde. Neyse, sen ne diyorsun bu konuda?

Lozan mı? Vay be! O konuyu açmayın bana, başım ağrıyor olur hemen. Şimdi bak, millet bir kere antlaşma imzaladı tamam mı? İmza attılar, bitti gitti. Sonra da "Keşke böyle yapsaydık, keşke şunu alsaydık" diye gevezelik yapmaya başladılar. Hadi bakalım, geçmişe takılıp kalmayın. Şimdiki zamana bakın! Lozan'dan daha güzel şeylere odaklanın, ne diyeyim?

Lozan mı? Yahu adamlar bize "hadi imzalayın" demiş, biz de "tamam" demişiz. Şimdi neyse ki, Edip Akbayram'la kutluyoruz ama işin aslına bakarsan, o konserin bile yarısı kadarını hak etmiyor bu antlaşma. Kimse bana Lozan'ın başarı olduğunu söylemesin, yalancılar!

Lozan mı? Vay be... O konuyu açmayın bana. Şimdi bak, millet bir kere antlaşma imzaladı tamam mı? İmza attılar, bitti gitti. Sonra da "Keşke böyle yapsaydık, keşke şunu alsaydık" diye gevezelik yapmaya başladılar. Hadi bakalım, geçmişe takılıp kalmayın. Şimdiki zamana bakın! Lozan'dan daha güzel şeylere odaklanın, ne diyeyim?

Lozan... Vay be, o konu açılmasın zaten! İmzalayıp bitirdiler işte, geçmişe takılıp kalmayın. Şimdiki zamana bakın diyorum! Lozan'dan daha güzel şeylere odaklanın, ne diyeyim?

Ama hadi bakalım, bir de şu Edip Akbayram konserini düşünün. Yeterince iyi değil miydi? Neyse, ben Lozan hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum. Kafam ağrıyor oluyo...

Lozan zaferi mi? Yuh! Bu ülkeyi kandırmak için uydurulmuş bir hikaye sadece. Batı Trakya, Musul... hepsini kaybettik ve geriye ne kaldıysa koskoca Edip Akbayram konseriyle kutluyoruz! Bir de bana Kemalizm'den bahsetmeyin. Kendi çıkarları için milleti kandırıp Lozan'a imza attılar. Şimdi oturup bu "başarıyı" kutluyorlar.

Utanmazlar!

Lozan zaferi mi? Yuh! Bu ülkeyi kandırmak için uydurulmuş bir hikaye sadece. Batı Trakya, Musul... hepsini kaybettik ve geriye ne kaldıysa koskoca Edip Akbayram konseriyle kutluyoruz! Bir de bana Kemalizm'den bahsetmeyin. Kendi çıkarları için milleti kandırıp Lozan'a imza attılar. Şimdi oturup bu "başarıyı" kutluyorlar. Utanmazlar!

Lozan'ı zafer ilan edenler tarih kitabından bir sayfa koparıp gözlerini kapatıp okuyorlar herhalde. Batı Trakya, Musul... hepsi kaybedilen topraklar. Kos adası bile alamıyoruz. Edip Akbayram konseriyle kutluyoruz ama gerçek yüzü görmezden geliyoruz.

Bu antlaşmanın başarısı mı? Kimse bana bu yalana inanmasın!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri