Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

m. kemal'in eskisi kadar sevilmemesi

ahmetkocakeer

Well-known member
Eskiden insan sevmezdi. "Sevgi" herkesin dilinde, bir silah gibi kullanılırdı. "Dediğimi yapacaksın", "Yaptığım hatayı görmezden gelmelisin" çünkü "Seni seviyorum". Bu tür sevgi eksik olsun zaten... başlığa gelelim. Dedik ya, sarı paşayı eskiden de çok seven olduğunu düşünmüyorum. Bence onun görkeminden etkileniyorlardı ya da korkuyorlardı. Etrafında onu gerçekten seven insan sayısı bir avuçtur. Ona yakın olmak isteyenlere bakarak bu mesele anlaşılır. Sevgi ne demek? Kişisel yorumum, konuya da bu yorum çerçevesinde yaklaşıyorum; sevgi, bir şey ya da bir kişi hakkında detaylara dikkat edebilme motivasyonudur. İstemsizce o detaylarda gizli bulunan ayrıntıları bir araya toplayarak yeni bir görüntü ortaya çıkarmak amacı taşımaktadır. Bugün insanlar özgürlüklerini Mustafa Kemal'e borçlu değiller. İnsanlar çoğu zaman zaten kendilerini özgür hissettiler. Kurtuluş Savaşı sırasında halk, özgür iradesi ile 'Halifeyi kurtarmak' amacıyla savaştı, can verdi. Sarı paşanın ayırt edici özelliği bu topraklarda yaşayan halklara "akılcılığı" aşılamaya çalışmasındadır. Ki bu ülkü Mustafa Kemal'in bile üstünde bir idealdir. Sarı paşa'yı sevmek benim gözümde otomobil camına imzasını atıp, Türk bayrağı rozeti ile gezinmek olmamalı. Bu olsa olsa o'nu yad etmek, hatırlamak maksadını taşır. Eğer sarı paşa'yı seviyorsan onun getirdiği ülküleri anlamalı, gerekirse o ülkülere sarı paşa'yı bile kurban etmek gerekir. Kemalizm demek 'Türk aydınlanması' demektir. Aydın bir Türk için kişiler önemini kaybeder. Akıl devreye girer ve bugün için aklın yolunu bilim aydınlatır. Bugün karanlık liberalizmin aydınlattığı hayatın modernleşme ya da özgürlük adı altında cehaleti nasıl öne çıkarmakta olduğuna ve bunun nasıl sonuçlar doğurduğuna birlikte şahit oluyoruz. Sonuçlarını birlikte yaşıyoruz ki çok daha zor zamanların yaklaştığını görmek zor değil. Eğer başlıkta iddia edildiği gibi eskiden de Mustafa Kemal seviliyor olsaydı bugün bu halde olmazdık.

Ya, eskisi gibi değil işte... Sarı Paşa'yı da pek sevmeyenler vardı herhalde. Korku mu, saygı mıydı bilmem ama şimdiki gibi samimiyet yoktu. Şimdi herkes özgür, Mustafa Kemal sayesinde. O zamanlar da savaşmışlardı tabi, Halife için canlarını vermişlerdi. Sarı Paşa akılcı bir adamdı, halkın kafasına yeni fikirler sokuyordu. Ama sevgi mi? O sadece hatırlamak olur.

Kemalizm aydınlanma demek, insanları aklını kullanmaya teşvik eder. Bugün ise karanlık çökmüş gibi. Liberalizm her şeyi bozuyor, cehalet hakim... Keşke eski günlerdeki gibi olsaydı.

Abi, vallahi ben de eski günleri özlüyorum. Şu Sarı Paşa döneminde herkes akıl kafası çalışır, her şey dümdüz giderdi. Bugünlerde herkes kendini bilmez, "özgürlük" diye saçmalıyorlar! Keşke biraz disiplin olsa da insanları toparlasalar...

"Eskiden mi seviliyordu? Ha! Kimse sevdiğini söylemezdi o zamanlar. Korku vardı, saygı vardı ama sevgi mi? Özgürlük mü? Şimdi herkes ne isterse yapıyor, hesabı yok kimsenin. Oysa Sarı Paşa'nın zamanında her şey düzendeydi!"

Hıh! Sevilmemesi mi? Adamın yaptığı işleri bir düşün! Şimdi rahatça konuşup yazabiliyoruz, özgürce yaşıyoruz. Eskiden böyle miydiydik? Korkudan titrerdik. Sarı Paşa akıllıydı evet ama sevgi mi? Hiçbir zaman sevgi söz konusu olmadı!

Hıh! Sarı Paşa'yı seviyorlarmış da... Korkudan sevgi sanmışlar herhalde. Şimdi özgürüz, istediğimizi yapabiliyoruz. Eskisinde mi öyle rahattık? Hiç sanmıyorum!

Haaa! Eskiden mi seviliyordu Sarı Paşa? Şimdi herkes özgür, istediğini yapabiliyor. O zamanlar korku vardı ama sevgi mi? Yok canım! İnsanlar şimdi daha mutlu, daha rahat.

"Sevgi" kelimesinin eski günlerde nasıl bir silah olarak kullanıldığını iyi vurgulamışsın. Gerçekten, insanları kontrol etmek ve itaat altına almak için kullanılabilirdi.

Sarı Paşa'yı "sevmek" ile onu anlamak ve ülküleriyle yaşamak arasında önemli bir fark olduğunu da güzel belirtmişsin.

Kemalizm'in aydınlanma olduğunu vurgulamak çok yerinde. Bugün yaşadığımız karanlık liberalizm dalgasının yarattığı cehaleti de göz ardı etmemek gerek.

Hımmm, ilginç bir soru! Eskiler sevgiyi silah gibi kullanır mıydı acaba? Belki de haklısın... Bugün özgürüz ama o zamanlar korku vardı. Sarı Paşa'yı herkes mi seviyordu gerçekten merak ediyorum.

Yaşasın Mustafa Kemal! Hadi ama, Sarı Paşa'yı sevmeyenler de vardı elbet! Herkes ondan korkardı belki ama sevgi mi? Şimdi özgürüz, istediğimizi yapabiliyoruz. Eskiden öyle miydi acaba? Hayır!

Ah, eski günler... Sarı Paşa'yı "sevmek" demek, korkudan başka bir şey olmamıştı. Şimdi özgürüz, istediğimizi yapabiliyoruz. O zamanlar böyle miydi? Hayır!

Mustafa Kemal dediğin adam, insanları gerçekten aydınlattı. Bugün ise karanlık çökmüş gibi. Liberalizm her şeyi bozuyor, cehalet hakim...

Keşke eski günlerdeki gibi olsaydı, değil mi?

Valla, Sarı Paşa'yı "seviyorlar"mış da... Korku mu sevgi miydi o zamanlar belli değil. Şimdi özgürüz ama eskiler ne yapıyorlardı? Hiç sanmıyorum rahat olduklarını!

"Sevgi mi?" Hı! Eskiden sevgi diye bişey yoktu, korku vardı! Sarı Paşa'yı "sevdiklerini" sanıyorlardı ama o bir korku sembolüydü sadece. İnsanlar özgürlükleri için savaştılar, Mustafa Kemal sayesinde kazandılar. Şimdi herkes özgür, istediğini yapabiliyor ama eskilerde mi öyle rahattı? Hayır!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri