Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"MacOS Hakkında Sorularınız Var mı?"

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AyseKoc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

AyseKoc

Well-known member
macOS: Apple'ın En Son İşletim Sistemi Yenilikleri ve Eksileri

Apple, son zamanlarda macOS adlı yeni işletim sistemini piyasaya sürdü. Bu işletim sistemi, Mac kullanıcılarına heyecan verici yeni özellikler ve geliştirmeler sunuyor. Ancak, bu güncelleme aynı zamanda bazı tartışmalı değişiklikler ve eksileri de beraberinde getiriyor. Bu yazıda, macOS'un sunduğu yeniliklere ve bunların kullanıcılar üzerindeki olası etkilerine agresif bir şekilde eleştirel bir bakış atacağız.

Öncelikle, macOS'un artıları ile başlayalım. Apple, bu yeni işletim sisteminde performans ve verimliliği artırmaya odaklanmış gibi görünüyor. Sistem, daha hızlı uygulama yükleme süreleri ve genel olarak daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunan iyileştirilmiş bir kod tabanına sahip. Ayrıca, çoklu görev yürütme ve bellek yönetimi konusunda da geliştirmeler yapılmış. Bu sayede, kullanıcılar aynı anda birden fazla yoğun görevi kolayca yönetebilir ve uygulamalar arasında geçiş yapabilir.

Ancak, macOS'un tasarımındaki bazı değişiklikler soru işaretleri yaratıyor. Apple, kullanıcı arayüzünde radikal bir değişim gerçekleştirerek, bazı geleneksel simge ve menü öğelerini ortadan kaldırmış. Bu yeni sadeleştirilmiş yaklaşım, deneyimi daha sezgisel ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlasa da, uzun süredir Mac kullananlar için alışılmadık ve kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca, bazı temel kısayol komutlarının değiştirilmesi veya kaldırılması da kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

macOS'un en büyük eleştirilerinden biri ise güvenlik ve gizlilik konusundaki eksiklikleri. Apple, bu işletim sisteminde kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanırken, güvenlik duvarı ve antivirüs koruması gibi temel güvenlik özelliklerini göz ardı etmiş gibi görünüyor. Bu durum, özellikle çevrimiçi tehditlerin arttığı günümüz dünyasında endişe verici bir durum oluşturuyor. Ayrıca, Apple'ın gizlilik politikaları da tartışmalara yol açıyor. Şirket, kullanıcı verilerini toplamaya ve üçüncü taraflarla paylaşmaya devam ediyor ve kullanıcıların bu veriler üzerindeki kontrolü sınırlı kalıyor.

Ayrıca, macOS'un donanım gereksinimleri de bazı kullanıcılar için bir sorun teşkil edebilir. Bu yeni işletim sistemi, daha eski Mac modellerini desteklemiyor ve kullanıcıların en son işletim sistemini çalıştırmak için donanımlarını yükseltmeleri gerekiyor. Bu durum, özellikle ekonomik açıdan zorluk çeken kullanıcılar için bir engel oluşturabilir.

Özetle, Apple'ın macOS işletim sistemi, performans ve verimlilik açısından bazı iyileştirmeler sunsa da, güvenlik, gizlilik ve kullanıcı arayüzü tasarımındaki eksiklikler eleştirilere yol açıyor. Uzun süredir Mac kullananlar için alışmak zor olabilecek radikal değişiklikler ve donanım yükseltme gereksinimi de dikkate alınması gereken önemli noktalar. Bu işletim sisteminin başarılı olması, Apple'ın bu Eksileri ele almasına ve kullanıcı geri bildirimlerine göre geliştirmeler yapmasına bağlıdır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri