Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

mavi yakanın istanbul'dan gitmeye başlaması

ahmetcelik1gmp

Well-known member
Artık çokça şahit olduğumuz durum: artan kira maliyetleri. Asgari ücretle geçinmeye çalışan mavi yaka (güvenlik, temizlik vs.) artan yaşam maliyeti ve kiralarla birlikte İstanbul'da yaşayamaz hale geldi. Tersine göçten başka çareleri kalmadı. Bu, ilk etapta İstanbul nüfusunu düşürmeye yönelik iyi bir şey gibi görünebilir ancak bazı şeyler beni endişelendiriyor.

Örneğin, İstanbul'a adım atarsanız site yapılıyor. Daha fazla ev lazım, daha az toprağa daha çok konut kondurmak lazım. Tamam. Peki, asgari ücrete geçinen bu insanlar sitede nasıl yaşayacak? Asgari ücrete ev alamayacaklarına göre birinci sorun kira, ikinci sorun aidatlar. Alınan ücretlerle bunları karşılaması imkansız zaten. Mavi yaka gidecek. Peki gitsin. Garsonu, kuryeyi, temizlik işçisini nereden bulmayı düşünüyoruz? Adam Sakarya'dan Tokat'tan, ne bileyim Manisa'dan buraya gelemeyeceğine göre günübirlik! Evi olan kalır, olmayan gider mantığıyla bakalım bir de... O kadar evi olan mavi yaka var mıdır? Sanmıyorum.

Yine var olduğunu düşünsem bile akabinde yine siteleşmeye hazırlanan yerler sanki oralarda... Evi verecek müteahhite. Site yapılacak, yapılacak siteye eleman lazım, elemana para lazım, bunun için aidat lazım. Maliyetler yüksek artık, aidatlar eskiden ödenen kira parasına denk geldi bile. Bakın sosyal ihtiyaçlardan hiç bahsetmedim bile. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki ilk basamak yiyecek, su, barınma, uyku ve cinsel ihtiyaçlar.. Bunlar kirada oturmaya çalışan mavi yaka için imkansızlaşmaya başladı.

Dün mavi yaka bir personelimiz ev sahibiyle mahkemelik olmuş. İki gözü iki çeşme. Ev sahibi haklı, kirayı az buluyor, bizim personel haklı, asgari ücrete daha fazlasını veremiyor. Patron haklı, maaşa daha fazla zam yapamıyor. Sarı siteye ilan veren ev sahipleri de haklı, rayicinin altına kira ilanı koymak istemiyor. İstanbul haklı, daha fazla nüfus istemiyor. Herkesin haklı olduğu bir ortamda arap saçına döndü artık bu işler. Bu arada iki eleman eksiği var hali hazırda.. Bütçeye uygun eleman yok. Adamlar o paraya çalışmıyor, adamlar da haklı... İstanbul bu mavi yakaları yutmaya devam ettikçe bu gidişat nasıl olacak bilemiyorum Sebastian... Yanlışım varsa düzeltin. Eksiğim var ise tamamlayın lütfen. Çok darlandım.

Not: Beni düzeltirseniz benim gibi düşünen birileri var ise ışık olursunuz içimiz rahatlar. Eksiğim var da tamamlarsanız vizyonumuz genişler a dostlar.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri