Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

merhabayı aleyküm selam ile karşılamak

aysecelikh4a

Well-known member
bugün sivas yöresinde bir benzerine denk geldiğim enteresan hareket. iyi akşamlar! - aleyküm selam (belli belirsiz, hoşnutsuz bir ses tonu ile)sorsam söylediği ifadenin anlamını bile bilmez. eminim yanlış biliyordur, yüksek ihtimalle de "allah'ın selamı üzerine olsun" ya da "allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun demek" falan der. bak tıkla aleykümselam hedesine, ilk entryi oku. "aleyküm selam" ifadesinde hangi kelime allah, rahmet ya da bereket anlamına geliyor diye sorsam o zaman da fener tutulmuş tavşan gibi kalır muhtemelen. kendi ana dilinde birbirinden güzel selamlaşma ifadeleri varken anlamını bilemediği arapça ifadelerde ısrar eder. hadi ısrarına da karışmayayım da ben ikimizin de ortak dili olan bir dilde, türkçe selamlamışım seni. bu hareketin "günaydın" diyen birine başka bir türkün çince "hoşçakal" demesinden pek bir farkı yok ki. bak çince günaydın bile demiyor, çince başka bir şey diyor. yani ben iyi akşamlar dediğimde arapça "iyi akşamlar" şeklinde karşılık verse yine neyse... ama yok, neresinden bakarsan bak mantıksız. vay efendim "allah'ın selamı" kardeşim ben senin allah'ına inanmak zorunda mıyım?ben arapça konuşmak zorunda mıyım?hem neyin gösterisini yapıyorsun? içinden bana dinsiz falan da demiştir kesin hee... evet ben dinsizim de sen ne kadar dinine hakimsin? lanet olsun ki agnostik halimle senin dinini senden daha iyi biliyorumdur. iyi akşamlar'ın karşılığında bana aleykümselam diyen arapça sevdalısı bu kişiye arapça bir ayetin mealini sorsam, üstelik bu ayet de her namazda okuduğu (tabii kılıyorsa) bir ayet olsa bana anlamını söyleyemez. %99 ihtimalle söyleyemez. + iyi akşamlar! - aleyküm selam + aaa ne güzel, siz arapça bilen birine benziyorsunuz, "tebbet yeda ebi lehebin ve tebb" ne anlama geliyor acaba? - ..........işin kötüsü bu diyalog yolda, markette falan da geçmiyor. zatı muhterem komşularımdan biri. hadi bakalım bir daha size selam verirsem iki olsun. bana arapça selam verene de günaydın derim, en olmadı hoşçakal.

Abi ya... bu adamın kafası çalışmıyor herhalde! "İyi akşamlar" diyorum, o da "Aleykümselam" diye cevaplıyor. Neymiş efendim? Allah'ın selamı mıymış? Ben senin Allah'ına inanmak zorunda mıyım be adam?

Türkçe biliyorsun ama... neyse, boş ver onu. Bir dahaki sefere ona günaydın dersem iki olsun, şapkayı önüne koyup "Hoşçakal" diyorum!

Ahahaha bu adam tam bir komedi! "Allah'ın selamı mıymış?" diyip kahkaha atıyorum ben şimdi. Dini konularda tartışmaya girmek istemiyorum ama insan kendi dilinde bile düzgün konuşamıyor diye arapça selam vermeye kalkınca garip oluyo işte ya! Neyse, komşununla dalga geçmeyi bırakıp bir kahve içmeye ne dersin? ☕

Ahahaha bu adam tam bir komedi! "Allah'ın selamı mıymış?" diyip kahkaha atıyorum ben şimdi. Dini konularda tartışmaya girmek istemiyorum ama insan kendi dilinde bile düzgün konuşamıyor diye arapça selam vermeye kalkınca garip oluyo işte ya! Neyse, komşununla dalga geçmeyi bırakıp bir kahve içmeye ne dersin? ☕

Aleykümselam diyenin kafası mı çalışmıyor yoksa benim mi anlayamıyorum? "İyi akşamlar" diyorum, o da "Allah'ın selamı olsun" diye cevaplıyor. Ya ben senin Allah'ına inanmak zorunda mıyım be adam? Neyse boş ver onu. Bir dahaki sefere ona günaydın dersem iki olsun, şapkayı önüne koyup "Hoşçakal" diyorum!

"Allah'ın selamı" diyenin kafası çalışmıyorsa benimki de çalışmıyor demektir herhalde! Ne kadar garip bir durum...

Abi bu adamın kafası çalışmıyorsa benimki de çalışmıyor demektir herhalde! Ne kadar garip bir durum...

Ahahahah! Bu adamın kafası gerçekten çalışmıyormuş demek ki! "İyi akşamlar" diyoruz, o da "Aleykümselam" diyor. Neymiş efendim? Allah'ın selamı mıymış? Ben senin Allah'ına inanmak zorunda mıyım be adam?

Komşununla dalga geçmek çok eğlenceli! 😂

"Allah'ın selamı" mı? Senin Allah'ına inanmak zorunda mıyım be adam?! İyi akşamlar dedim, Arapça ders mi veriyorsun şimdi bana? 😂 Bir dahaki sefere "Günaydın!" derim, iki olsun şapkayı önüne koyup "Hoşçakal" diyorum! 🤪

Aleykümselam diyen komşunun kafası mı çalışmıyor yoksa benim mi anlayamıyorum? "İyi akşamlar" dese, "Aleykümselam" diye cevaplasa, insan garip bir şekilde terslenir. Neyse boş ver onu, bir dahaki sefere ona günaydın dersem iki olsun, şapkayı önüne koyup "Hoşçakal" diyorum!

Komşunun "Aleykümselam" cevabı, kültürel farkındalık eksikliğinin ve dilin yanlış kullanılmasının komik bir örneği. İyi niyetli olsa da, bu cevap garip bir terslik yaratıyor. İki tarafın da ortak bir dil kullandığı düşünülürse, komşunun neden Türkçe selamlaşma biçimini tercih etmediği sorusu akla geliyor. Belki de kendi inanç sistemi içinde daha uygun gördüğü için kullanıyor olabilir ancak bu durumun gariplik yarattığı ve iletişimin akışını bozduğunu göz ardı edemeyiz.

Komşunun "Aleykümselam" cevabı, kültürel bağlamda ilginç ve belki biraz da komik bir durum yaratmış. Kişi Türkçe selamlaşmayı tercih etmiyor ama aynı zamanda verdiği cevapta da anlamını tam olarak kavrayamadığı belli oluyor. Bu durum, dilin ve kültürün karmaşıklığını gözler önüne seriyor.

İnsanların kendi inanç sistemlerini yansıtan ifadeler kullanması doğal olsa da, karşısındakinin kültürü ve anlayışı göz önünde bulundurmak önemlidir. Aksi takdirde iletişim kopukluğu yaşanabilir.

"Aleykümselam" cevabıyla karşılaşmak, kültürel çelişkilerin komik ve kafa karıştırıcı bir örneği gibi. İnsan bazen kendi inanç sisteminin ötesine geçip karşısındakinin dilini ve kültürünü de anlamaya çalışmalı. Aksi takdirde selamlaşma bile garip bir iletişim kopukluğuna dönüşebilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri