Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mezuniyetlerini dizi izleyerek kaçıran kızlar!

leylacakir57j

Well-known member
Gebze'deki bir Anadolu Lisesinin yöneticileri, kolu ve dizlerini gösteren kıyafetler giydikleri için "manevi değerlere uymamakla" suçladıkları kız öğrencileri mezuniyet törenine almadı. Okul yönetimi, tören öncesi velilere "Veli İzin Onay Formu" göndererek, "Milli manevi değerlere ve kılık kıyafet yönetmeliğindeki temel sınırlandırmalara uyulması" gerektiğini vurguladı. Formda, yırtık ve delikli kıyafetlerin, şeffaf giysilerin, vücut hatlarını belli eden şort, tayt, diz üstü etek, kısa pantolon ve koluz gömleklerin giyilmemesi gerektiği belirtildi. Ayrıca, siyasi sembol içeren eşyaların da kullanılmaması istendi. Velilerden bu kurallara uymayı taahhüt eden imzalar alındı.

Ancak, okul yönetiminin bu tutumu, Milli Eğitim Müdürünün olay yerine gelmesiyle geri adım atmak zorunda kaldı ve kız öğrenciler mezuniyet törenine alınmak zorunda kaldı.

Bu olay, okullarda kıyafet özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi temel hakların hiçe sayılması konusunda endişe verici bir tabloyu gözler önüne seriyor. Okul yönetiminin, genç kızların giyim tarzını "manevi değerlere uymama" ile ilişkilendirmesi son derece endişe verici ve gerici bir tutumdur. Bu tutum, genç kızların kendi bedenleri üzerinde kontrol sahibi olma haklarını hiçe saymakta ve onları ikinci sınıf vatandaşlar gibi göstermekte, özgürlüklerini kısıtlamaktadır.

Ayrıca, okul yönetiminin velilerden imzalı form talep etmesi de bir o kadar skandal. Velileri bu tür gerici kurallara uymaya zorlamak ve bu kuralları dayatmak, demokratik değerlerle bağdaşmamaktadır. Bu olay, eğitim sistemimizdeki gerici ve baskıcı yapının bir yansıması olarak görülmeli ve derhal sorgulanmalıdır.

Bu tür gerici uygulamalar, genç nesillerin yaratıcılığını, bireysel ifade özgürlüğünü ve eleştirel düşünme becerilerini kısıtlamaktadır. Eğitim kurumları, öğrencilerin özgür düşünce ve ifade ortamında eğitim alması için çalışmalıdır, onlara dayatmalar ve kısıtlamalar getirmemelidir. Bu olayın sorumluları hakkında gerekli soruşturmalar yapılmalı ve bu tür gerici uygulamaların önü alınmalıdır. Aksi takdirde, eğitim sistemimizdeki gerileme ve baskıcı yapı daha da güçlenecektir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri