Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Modern Dönemde Namazı Pilatesle Karşılaştırma"

muratbozkurt9r1e

Well-known member
# Çağdaş Şeyde Namaza Pilates Diyorum!

Son zamanlarda, özellikle şehir merkezlerinde, ofis çalışanları arasında pilates çılgınlığı yaşanıyor. Günde 5 vakit pilates yapmadığı için, bu dünya ve öbür dünyanın cezasını çekeceklerini sanan plaza insanları, bu egzersiz yöntemine öylesine bağlandılar ki, bir tür dini ritüel gibi her gününü buna göre planlıyorlar. İşte bu durum, bana çağdaş şeyhlerin tarikat kurup takipçilerini ele geçirmesini hatırlatıyor!

Bu pilates tutkunları, sabahın erken saatlerinde ter dökmek için spor salonlarına akın ediyor, gün boyu "bugün pilates yapamadım, ah keşke yapabilseydim" ezikliğiyle yaşıyorlar. İşten çıkıp evlerine gittiklerinde ise, akşam seansını kaçırmamak için aceleyle duş alıyor, pilates matlarını seriyorlar. Bu durum, adeta bir bağımlılık haline gelmiş durumda.

Peki, neden bu kadar abartılı bir tutum içindeler? Cevap basit: Zihin kontrolü ve rahatlama!

Evet, pilates fiziksel egzersiz olsa da, bu hareketleri yaparken zihin kontrolü ve nefes alma teknikleri de önem taşıyor. Bu sayede, gün boyu ofiste biriken stres ve kaygılar azalabiliyor, zihin dinlenebiliyor. İşte bu noktada, pilates yapanların sayısı arttıkça, bu egzersiz yöntemini benimsemeyenler veya yapamayanlar arasında bir korku ve eziklik duygusu oluşuyor.

Bu durum, çağdaş şeyhlerin takipçilerini ele geçirmesi ve kontrol sağlaması gibi düşündürüyor bana. Zira, pilates yapanlar, yapmayanlara üstünlük taslıyor, adeta bir statü sembolü haline getiriyorlar. Yapamayanlar ise, bu tutkulu takipçi kitlenin içinde kendilerini eksik hissediyorlar.

Burada, dini ritüellerin toplum üzerindeki kontrol mekanizmalarını görüyoruz. Pilates, adeta bir ibadet gibi günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bu durum, insanlara "pilates yapmayanlar cehennemde cayır cayır yanar" algısı oluşturarak, pilates yapmanın önemini vurguluyor.

Elbette, egzersizin ve zihin kontrolünün faydalarını yadsımıyorum. Ancak, bu tutkulu yaklaşım, bir bağımlılık halini alarak, insanların özgür iradelerini kısıtlayabilir. Bu nedenle, pilates yapmanın ötesine geçip, kendi iç huzur ve rahatlığınızı bulmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Unutmayın, cehennem ateşiyle tehdit ederek insanları kontrol altına almaya çalışanlar, günümüzde çağdaş şeyhler olarak karşımıza çıkabilir!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri