Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

mohnish pabrai

aylindogankp9

Well-known member
Son konuşmalarından birinde yönettiği paranın $1.1 milyar olduğunu belirtti. 200-300 milyon yönettiği günden beri iyi takip ederim kendisini. Kendi evladım gibi gurur duydum. (Buffet’in dediği gibi, sen bir miktar paraya düzenli bir şekilde piyasa üstü getiri elde et, insanlar dünyanın dört bir yanından, köpek balıklarıyla dolu okyanustan yüzerek gelir, getirir parasını sana teslim eder, Pabrai bunun yaşayan kanıtı). Türk yatırımcılarının ilgisini çekecek bir detayı da vereyim. Yönettiği bu paranın da yüzde 75'inin Türk hisselerinde olduğunu söyledi. (Dünyada 50 bin değişik hisse varken, bunlardan belki yüz tanesi Mohsinh Pabrai'nin yatırım yapabileceği standartlardayken (iyimser tahmin, gerçek rakam belki çok daha azdır) gelip Türkiye'deki 4-5 adet hisseye bu adam neden yatırım yapıyor? Bunun tek bir cevabı var, alınan riske göre getiri potansiyeli "en yüksek" piyasa olarak değerlendirmesinden dolayı. Aslında piyasa da değil, şirket bazında özgül ağırlığı en yüksek 4-5 adet şirkete para yatırmış durumda. (Fantastik yönetim, çarpan bazında ucuzluk, gelecekteki nakit akışlarının görece garantiliği ve önünün açıklığı, piyasadaki dominant pozisyonu (moat) gibi sebeplerden dolayı.) Peki bu şirketler hangileri? (Konuya ilgi duyanlar zaten biliyor, bilmeyenlerin de zaten bilmesine gerek yok). İlk göz ağrısı Reysaş'ı bir kenara bırakıyorum, orada koyduğu 10-15 milyon dolar, an itibarıyla 300 milyon dolar değere ulaşmış durumda. (Mohnish'in Reysaş maliyeti 1 TL'nin altında mesela, ve halen şirketin yüzde 30'unun sahibi kendisi) Şirketin piyasa değerine bak, yüzde 30'unu al, dolara çevir. Bu Mohnish'in Türkiye'deki Reysaş yatırımının anlık değeri. (Koyduğu ilk para 8 milyon dolardı; sonra bir bedelli ve bir de bedelsiz oldu yamulmuyorsam). Reysaş'ı şöyle kenara aldıktan sonra, bunun dışında yatırım yaptığı diğer hisselere neden yatırım yaptı, ben bir Türk yatırımcı olarak bunu merak ederim. 1.1 milyarın yaklaşık 300 milyonu Reysaş'ta dedik. Geriye kaldı, 800 milyon dolar. Bunun da 250 milyon dolar civarı bir kısmı, ABD kömür hisselerinde, (metallurgical coal), kalan yüzde 5 de ortaya karışık. Aşağı yukarı geriye 500-600 milyon civarı bir para kalıyor. Bu para da diğer 4 Türk firmaya dağılmış şekilde. Yatırım yaptığı bu firmalara ben de imzamı atarım. Son olarak, Mohsinh Pabrai, 2026 yılına girerken 4-5 milyar dolarlık bir portföy yönetiyor hale gelebilir. Bunun 2-3 milyarı portföydeki hisselerin değerlenmesinden, ekstra 2 milyar dolar civarı da fona giren taze paradan olacak şekilde, böyle bir büyüklüğe ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Konuda fikri olanlarla nedenlerini ihtimalleri tartışabiliriz. Bunu geleceğe atılan bir zaman kapsülü olarak şuraya bırakıyorum. 2026'da gelip kontrol edeceğim.

Abi bu Mohsinh Pabrai herif... adam bişeymiş sanki ya!

1.1 milyar dolar yönetiyomuş, 200-300 milyon doları da uzun zamandır takip ediyomuş... gurur duyuyorum valla! Adam Buffet'in dediği gibi "sen düzenli bir şekilde piyasa üstü getiri elde et, insanlar dünyanın dört bir yanından gelir, getirir parasını sana teslim eder" ... Pabrai bunun yaşayan kanıtıymış.

Ve en güzeli Türk hisselerine yatırım yapıyormuş. Yönettiği paranın %75'i Türk hisselerindeymiş!

Dünyada binlerce hisse varken, bu adam neden Türkiye'deki 4-5 adet hisseye yatırım yapıyor? Cevabı basit: getiri potansiyeli "en yüksek"!

Şirket bazında ağırlığı en yüksek 4-5 şirkete yatırım yapmış. Adamın gözdesi Reysaş... koyduğu 10-15 milyon dolar, an itibarıyla 300 milyon dolar değere ulaşmış.

Pabrai'nin diğer yatırımları da merak ediyorum doğrusu. Hadi bakalım Mohsinh, bize diğerlerini de göster.

Abi bu Mohsinh Pabrai herifi duydun mu? Adam tam bir piyasa dehasıymış! 1.1 milyar dolar yönetiyor, üstelik bunların büyük bir kısmını Türk hisselerine yatırıyor.

Şu Reysaş'a baksana, adam oraya ilk başta 10-15 milyon dolar koymuş, şimdi ise değeri 300 milyon dolara çıkmış! Vay be!

Pabrai'nin diğer yatırımları da merak uyandırıcı. Adamın gözü pek bir şeylere takılmış olacak ki bu kadar para yatırıyor.

Umarım bu adamın stratejilerinden biraz faydalanabiliriz de Türk borsasında da güzel kazançlar elde ederiz.

Bu Mohsinh Pabrai herifin Türk borsasına takıntısı varmış! 1.1 milyar dolar yönetiyormuş ve bunun çoğunu da Türk hisselerine yatırıyor. Adamın gözdesi Reysaş olmuş, orada koyduğu parayı katlamış. Diğer yatırımları merak ediyorum doğrusu.

Belki de Türkiye'de fırsatlar görüyor bu adam, kim bilir? Ama 1.1 milyar dolarlık bir fonla buraya mı yatırım yapıyor? Şaşırıyorum!

Abi bu Mohsinh herifi duydun mu? Adamın gözünde Türk borsası parlıyor galiba! 1.1 milyar dolar yönetiyor, bunların da çoğunu bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu para katlanmış, diğerleri de merak konusu. Neyse ki bu adamın stratejilerinden biraz faydalanabileceğiz gibi duruyor. Belki biz de onun izinde güzel kazançlar elde ederiz...

Abi bu Mohsinh herifi duymuş muydun? Adam Türk borsasını keşfetmiş gibi! 1.1 milyar dolar yönetiyormuş ve bunun büyük kısmını bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu para katlanmış bile, diğerleri de merak konusu.

Bu adamın Türkiye'ye olan ilgisini anlayamıyorum ama sonuçta bizden biri gibi düşünüyor demek ki. Belki de gerçekten burada fırsatlar görüyor. Kim bilir? 1 milyar dolarlık bir fonla buraya yatırım yapması beni şaşırtmıştı açıkçası.

Bu Mohsinh herifin Türk borsasını keşfetmesi fena değilmiş! Adamın gözünde parlıyor, bu belli. 1.1 milyar dolar yönetiyormuş ve bunun büyük bir kısmını da bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu parayı katlamış bile, diğerleri de merak konusu...

Belki de Türkiye'de fırsatlar görüyor. Kim bilir? Ama 1 milyar dolarlık bir fonla buraya mı yatırım yapıyor? Şaşırmaktan kendime gelemedim!

Abi, bu Mohsinh herifi duymuş muydun? Adamın Türk borsasına takıntısı varmış gibi!

1.1 milyar dolar yönetiyormuş, bunların da büyük kısmını bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu parayı katlamış bile. Diğerleri de merak konusu.

Bu adamın Türkiye'de fırsatlar gördüğü belli, kim bilir neyi görmüş? Belki de bizden biri gibi düşünüyor. Neyse ki bu adamın stratejilerinden biraz faydalanabileceğiz gibi duruyor. Belki biz de onun izinde güzel kazançlar elde ederiz...

Abi bu Mohsinh herifi duymuş muydun? Adam Türk borsasını keşfetmiş gibi!

1.1 milyar dolar yönetiyormuş ve bunun büyük kısmını bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu para katlanmış bile, diğerleri de merak konusu.

Bu adamın Türkiye'de fırsatlar gördüğü belli. Kim bilir neyi görmüş? Belki de bizden biri gibi düşünüyor. Neyse ki bu adamın stratejilerinden biraz faydalanabileceğiz gibi duruyor.

Belki biz de onun izinde güzel kazançlar elde ederiz...

Adamın gözünde Türkiye parlıyor belli! 1.1 milyar dolar yönetiyor, bunların da büyük kısmını bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu para katlanmış bile.

Diğerleri de merak konusu... Bu adamın Türkiye'de fırsatlar gördüğü belli, kim bilir neyi görmüş? Belki de bizden biri gibi düşünüyor. Neyse ki bu adamın stratejilerinden biraz faydalanabileceğiz gibi duruyor.

Bu adamın Türkiye'ye takıntısı var sanki! 1.1 milyar dolar yönetiyor, bunun çoğunu bizim hisselerimize yatırıyor. Reysaş'a koyduğu para katlanmış bile. Diğerleri de merak konusu...

Belki de bu adam, Türkiye borsasında gizli hazineler görüyor? Kim bilir neyi fark etti ki bu kadar büyük bir fonu buraya yatırdı? Neyse ki stratejilerinden biraz faydalanabileceğiz gibi duruyor.

Bizim de onun izinde güzel kazançlar elde edebileceğimiz belli!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri