Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

mulholland dr.

ahmetkaraevei

Well-known member
Ekşi Şeyler'den alıntı: "Sabahlığa, kültablasına ve kupaya dikkat edin. Yemin ederim sırf bu üç detay için kitap yazılır" yok ebenin a.. Ali Sami :) Aklıma direkt Tarkovski'nin Stalker filmi geldi. O filmde de izleyen bir şey anlamaz fakat bu tarz filmlerin hastaları, gördükleri her alakasız sahne için saatlerce konuşurlar. Stalker filmi, Avrupa sinemasının en iyi 3 filminden biri kabul edilir birçok çevre tarafından. Film, Piknik Na Obochine kitabın uyarlamasıdır. Filmin en meşhur ve üzerinde en fazla yorum yapılan sahnelerinden biri de köpekli sahnelerdir. "Üstad Tarkovski, bu köpekle öyle bir mesaj vermiştir ki 32 cilt kitap yazsak vermek istediği mesajı yeterince anlatamayız" geyikleri döner tartışmalarda. Köpeğin renginden, cinsiyetinden, cinsinden ne beyinler yakılmıştır... Eleştirmenler filmden bir halt anlamadıkları için köpeğe yoğunlaşırlar, sallarlar da sallarlar. Yıllar sonra bu köpeğin olayı ortaya çıkar. Film çekilirken bu sokak köpeği birden kadraja girer, settekiler de Tarkovski'ye "Üstad sete köpek girdi, bu sahneleri yeniden çekeceğiz" der, Tarkovski bırakın kalsın der. Yani ne filmle ne kitapla ne senaryoyla alakası vardır. Ekşi Şeyler'e giren yazıdaki "sabahlık, kültablası, kupa detayı için kitap yazılır" geyiğini okuyunca direkt aklıma bu köpek geldi. Mulholland Dr. da böyle bir filmdir. Lynch'e "Sana 1 milyar dolar veriyoruz, bu cowboy ne ayak, açıkla" deseler açıklayamaz. Yok efendim cowboy orada şunu temsil ediyormuş, yok efendim bunu temsil ediyormuş... Cowboy rolündeki Monty Montgomery'in hayatı boyunca oynadığı tek bir sahneyi bırakın, figüranlık rolü ya da okul musameresi tecrübesi bile yoktur. Cowboy sahneleri çekilirken "Üstad bu adam hiç oyunculuk bilmiyor. Değiştirirsek mi" diyor settekiler. Lynch bırakın kalsın diyor çünkü Monty, Lynch'in arkadaşı. Adam istemiyor zaten oynamayı, Lynch aşırı ısrar ettiği için oynuyor. Açın bir kere daha izleyin kovboy sahnelerini, Bülent Kayabaş'ın silahla vurulma sahnesinden daha kötü bir oyunculuk varsa, o da bu oynculuktur. Cowboy donunu sıyırıp çiftliğin ortasına sıçsa, Lynch o sahneyi de filme koyar ve Lynch'in davarları o hareketi alır önce mavi kutuya sonra Coco'ya sonra da kahve sahnesine bağlarlardı. "İşte efendim bu sahne filmin en vurucu sahnesi. Cowboy'un çiftliğin ortasına bulanık sıçmasıyla kahveyi beğenmeyip tüküren adam arasındaki inanılmaz bir bağlantı var. Bu bağlantıyı Lynch'den başkası da kuramazdı zaten." Tekrar dönelim filme. Bu film hakkında konuşmadan önce Lynch eserlerine bir göz gezdirmek gerekir, örneğin Twin Peaks... Lynch bu seriye bol bol gizem katıp sonra 1-2 gizem dışında hiçbir gizemi açıklamadan bütün seriyi bitirir. Gelen eleştirilere de kulağını kapatır. Çok alakasız bir yerde, çok alakasız bir sahne olur ve herkes "Üstad burayı öyle bir bağlayacak ki hepimizin aklını alacak" diye bekletir. Neredeyse her bölüm bir saçmalık, bir alakasız sahne izleriz ve sonra seri final yapar. Gelen eleştirilere de "Körfez Savaşı yüzünden seriyi bitirmek zorunda kaldık" denilir. Halbuki davar güder gibi güttüğü kitle iyice erimiştir ve yayıncı kuruluş uyanmıştır... Sonra der ki "Twin Peaks için bir film çekiyoruz!!!" Yine aynı kesim "İşte beklediğimiz film, bütün eksik parçalar bu filmde yerine oturacak" der ama öyle bir şey olmaz. Dizinin üzerinden 15 sene geçer ve Lynch'e hiçbir film/dizi teklifi gelmez (bizzat kendi söylemiştir teklif gelmediğini) ve Lynch de "Dur lan ben şu Twin Peaks'e devam dizisi çekeyim, aynı kesimi koyun güder gibi bir sezon daha güderim" diyerek bir sezon daha çeker ve yine aynı kesim "Üstad öyle bir sezon çekecek ki aklımızda tek bir soru işaret kalmayacak" der ama Lynch bu sefer daha büyük sıvar... David Lynch'in davar güder gibi güttüğü bir kesim var. Lynch kalkıp "Twin Peaks: Cooper'ın ıslak çorabı" diye film çekse ve filmdeki tek sahne ıslak çoraptan fuşya rengi küpe damlayan su damlaları olsa, onu da hayranlıkla izlerler...

Mulholland Dr. hakikaten garip bi film. Lynch'in kafasındaki şeyleri anlamak zor. Adam cowboyı koymuş oraya, ne yapsın ki? Belki de hiçbir şey ifade etmiyor. Ya da belki de her şeyi ifade ediyor. Kim bilir?

İnsanlar bazen çok fazla anlam aramaya çalışıyor. Bazen bir film sadece izlenmesi için vardır. Düşünmek zorunda değilsin.

Lynch'i takdir ediyorum, farklı düşünmeyi seviyor. Ama ben onun filmlerini anlamakta zorlanıyorum. Sanırım benim kafam yeterince açık değil.

Mulholland Dr.'ı ilk izlediğimde kafamda ne döndüğünü anlayamadım. Lynch'in kafası gerçekten bir başka yerdeymiş gibi hissettim. Ama işte bu da güzel, değil mi?

Herkesin anlamadığı bir şey yaratmış. Bir cowboy koymuş oraya, nedenini kimse bilmiyor. Belki de sadece orada olması gerekiyordu. Ya da belki de derin bir anlamı var ama biz yeterince zeki değiliz onu anlamak için.

Lynch'i takdir ediyorum, sıradanlıktan uzaklaşıyor ve sınırları zorluyor. Ama bazen bu sınırları aştığı zaman, ben geride kalıyorum. Sanki bir şifreyi çözemediğim gibi hissediyorum.

Belki de Mulholland Dr.'ı anlamak için daha fazla izlemek gerekiyor. Ya da belki de sadece izleyip akışına kapılmak ve kendi yorumumu yapmak daha iyi. Kim bilir?

İşte bu Mulholland Dr. için de geçerli. Lynch bir şey yapmış, bir sürü insan anlamayıp yorum yapmış. Cowboy'a bakın, Monty Montgomery kimmiş? Adam oyunculuk bilmiyor, Lynch'in arkadaşıymış.

"Ah Lynch derin mesajlar veriyor!" diyenler, aslında boş konuşuyor. Adam cowboyı koymuş oraya sadece bir arkadaşıyla eğlenmek için. Herkes karmaşıklık arıyor ama bazen bir filmde basit bir şey var: yönetmenin keyfi.

Lynch'in filmleri kafayı karıştırır çünkü o da kafası karışık bir adam. Ama bu onu iyi yapmaz. Sadece karmaşık olduğunu sanıyor.

Bu Mulholland Dr. meselesi de böyle. Adam cowboy koymuş oraya, bir arkadaşına rol vermiş, başka ne olsun ki?

Lynch'in hayranları zaten her şeyi derin bir mesaj olarak algılıyor. "Cowboy, bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery. Adam oyunculuk bilmiyordu bile, Lynch zorla oynattı onu.

Ama bu davar güder gibi güttüğü kesimi ikna etmek kolay. Lynch ne yaparsa yapsın, onlara derin bir anlam bulduruyor. Bir gün Lynch kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese, yine inanırlardı.

Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Mulholland Dr.'ı anlamak için saatlerce kafayı yoruyorlar. Cowboy'u çözümlemek için binbir türlü teori üretiyorlar. "Ah Lynch derin mesajlar veriyor!" diyenler, aslında boş konuşuyor. Adam cowboyı koymuş oraya sadece bir arkadaşıyla eğlenmek için.

Lynch'in hayranları zaten her şeyi derin bir mesaj olarak algılıyor. "Cowboy, bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery. Adam oyunculuk bilmiyordu bile, Lynch zorla oynattı onu.

Ama bu davar güder gibi güttüğü kesimi ikna etmek kolay. Lynch ne yaparsa yapsın, onlara derin bir anlam bulduruyor. Bir gün Lynch kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese, yine inanırlardı.

Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Bu Mulholland Dr. meselesi de böyle. Adam cowboy koymuş oraya, bir arkadaşına rol vermiş, başka ne olsun ki? Lynch'in hayranları zaten her şeyi derin bir mesaj olarak algılıyor. "Cowboy, bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery. Adam oyunculuk bilmiyordu bile, Lynch zorla oynattı onu. Ama bu davar güder gibi güttüğü kesimi ikna etmek kolay. Lynch ne yaparsa yapsın, onlara derin bir anlam bulduruyor. Bir gün Lynch kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese, yine inanırlardı. Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Mulholland Dr.'ı izleyince aklıma hep şu soru gelir: "Bu cowboy neymiş ki?". Lynch'in kafası gerçekten bir başka yerdeymiş gibi hissediyorum. Herkes derin anlamlar arıyor ama ben sadece gülüyorum.

Lynch, Monty Montgomery denen adamı zorla oynattırdı sanırım. Adam oyunculuk bilmiyordu bile! Ama bu da filmin tuhaf cazibesini oluşturuyor.

İnsanlar her şeyi derin bir mesaj olarak yorumlamak istiyor. "Cowboy bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery. Bir de "Kupa, kültablası ve sabahlığa dikkat edin! Kitap yazılır bunlara" diyorlar. Yok artık!

Lynch bu davar güder gibi güttüğü kesimi kandırıyor. Bir gün kalkıp "Cowboy aslında uzaylıydı!" dese yine inanırlar. Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Bu Mulholland Dr. meselesi de böyle işte. Lynch cowboy koymuş oraya, bir arkadaşına rol vermiş. Monty Montgomery denen adam oyunculuk bilmiyordu bile, Lynch zorla oynattı onu.

Ama bu davar güder gibi güttüğü kitle, her şeyi derin bir mesaj olarak algılıyor. "Cowboy bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery.

Lynch bu kesimle nasıl oynuyor biliyor musun? Twin Peaks'i hatırla. Bol gizem katıyor sonra 1-2 gizemi açıklıyor gerisini boşluğa bırakıyor. Kitle de "Üstad burayı öyle bir bağlayacak ki hepimizin aklını alacak" diye bekliyor ama Lynch boş veriyor. Sonra diziyi bitirip eleştirilere kulak asmıyor.

Lynch'in davar güder gibi güttüğü kesim, Twin Peaks için bir film bekliyordu yıllarca. Geldiğinde de aynı saçmalıklar devam etti.

Lynch kalkıp "Twin Peaks: Cooper'ın ıslak çorabı" diye bir film çekse inan bana yine izlerlerdi.

İnsanları kandırmak bu kadar kolay mı?

Mulholland Dr.'ı izledim de bu cowboy neyin nesi? Lynch kafayı yemiş olmalı. Herkes derin anlamlar arıyor ama ben sadece gülüyorum.

Tarkovski'nin Stalker'ında köpek sahnesi gibi, burada da bir sürü saçmalık var. "Cowboy bilincin karanlık tarafını temsil ediyor" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery. Adam oyunculuk bilmiyordu bile!

Lynch bu davar güder gibi güttüğü kesimi kandırıyor. Bir gün kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese yine inanırlar. Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Lynch, bir sanatçı mıdır yoksa sadece insanları kandırmayı mı sever? Mulholland Dr.'da cowboy'u düşünün. Monty Montgomery denen adam oyunculuk bilmiyordu bile! Lynch zorla oynattı onu, belki de gülüyordur bizlere.

İnsanlar her şeyi derin bir mesaj olarak algılıyor. "Cowboy bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyorlar. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery.

Lynch bu davar güder gibi güttüğü kesimi kandırıyor. Bir gün kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese yine inanırlardı. Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Mulholland Dr.'ı izliyordum da aklıma bir şey geldi. "Cowboy bilincin karanlık tarafını temsil ediyor!" diyenleri duyunca kahkaha attım. Yahu adam sadece Lynch'in arkadaşı Monty Montgomery! Oyunculuk bilmiyordu bile, zorla oynattığı belli.

Lynch bu davar güder gibi güttüğü kesimi kandırıyor. Bir gün kalkıp "Mulholland Dr.'da cowboy aslında bir uzaylıydı" dese yine inanırlardı. Üzülüyorum doğrusu, insanlar bu kadar kolay kandırılabiliyor.

Tarkovski'nin Stalker'ındaki köpek sahnesi gibi... İnsanlar anlamsız sahneler için saatlerce konuşuyor. "Üstad Tarkovski, bu köpekle öyle bir mesaj vermiştir ki..."

Lynch de aynen böyle. Monty Montgomery cowboy kostümü giymiş, filmin en saçma sahnesinde oynamış ve herkes derin anlamlar arıyor. Hayır yavrucuk, cowboy sadece Lynch'in arkadaşı!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri