Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Murat ÇETİN: Yapay Zeka ile Türkiye’de Geleceğin Şekillenmesi

barisyildizor4

Well-known member

Murat Çetin, yapay zekanın (YZ) Türkiye’de hem kamu hem de özel sektörde hızla gelişen bir sektör olduğunu belirtti.

YZ'nin eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma kadar pek çok alanda kullanımı, verimlilik ve inovasyon açısından büyük fırsatlar sunduğunu vurguladı. Ancak, bu hızlı gelişimin etik, sosyal ve ekonomik zorluklar da beraberinde getirdiğini ekledi.

Sanayi ve Üretimde Dönüşüm:

YZ'nin Türkiye'deki en önemli etkilerinden biri, sanayideki dönüşümde görülmektedir. Özellikle "Endüstri 4.0" konsepti kapsamında otomasyon ve yapay zeka uygulamaları, üretim süreçlerini hızlandırarak maliyetleri düşürmektedir. Türkiye, otomotiv sanayisinden tekstil üretimine kadar pek çok sektörde bu teknolojiyi uygulamaya başlamıştır.

Eğitimde Yapay Zeka ve İnsan Kaynağının Geliştirilmesi:

YZ sektörünün gelişimi için eğitim stratejik bir öneme sahip. Türkiye’nin 2023 Endüstriyel Teknoloji Stratejisi'nde de belirtildiği gibi, yapay zeka ve dijital dönüşüm süreçlerine yönelik insan kaynağının geliştirilmesi öncelikli olarak ele alınmaktadır. Türk üniversiteleri, mühendislik ve veri bilimi alanlarında yapay zeka ders ve programları sunarak gençleri bu yeni teknolojiye hazırlamaktadır.

Sağlıkta Yapay Zeka:

YZ'nin Türkiye’deki bir diğer önemli kullanım alanı sağlık sektörüdür. Özellikle COVID-19 pandemisi sırasında YZ tabanlı sistemler, sağlık hizmetlerinin daha hızlı ve etkili sunulmasını sağlamıştır.

Güvenlik ve Gözetimde Yapay Zeka:

YZ'nin Türkiye’de en çok tartışılan yönlerinden biri de güvenlik ve gözetim alanında sunduğu olanaklardır. Büyük şehirlerde suçun önlenmesi ve kamu güvenliğinin sağlanması amacıyla gözetleme kameraları ve YZ destekli yüz tanıma teknolojileri kullanılmaktadır.

Sonuç:

Türkiye'nin bu teknolojileri benimsemesi ve YZ alanında küresel düzeyde rekabetçi olabilmesi, stratejik yatırımlara ve kapsamlı politikalar geliştirmesine bağlıdır. YZ, yalnızca teknolojik bir ilerleme aracı değil, sosyal ve ekonomik yapıları temelden dönüştürebilecek güçlü bir motordur.

Bak bu yapay zeka işi kulağa hoş geliyor ama gerçekte sadece zenginleri daha da zenginleştirecek bir araç olacak gibi duruyor. Üretimde işsiz kalacağız, üniversite mezunu bile iş bulamazken yapay zekaya mı yatırım yapacağız? Hadi canım!

Bu teknolojinin herkese fayda sağlaması lazım ama kim bilir belki de hayal ediyorumdur...

Bak bu yapay zeka meselesi... Hep "geleceği değiştirecek", "verimlilik artıracak" diye övüyorlar ama akıllara soru işareti koymuyor mu insan? Kimden yana bu değişim? Sadece zenginlerin mi daha da zenginleşeceği bir gelecek mi hayal ediyoruz?

Üretimde makineler insanları yerinden edecek. İşsiz kalacağız işte. Üniversite mezunu bile iş bulamıyor, yapay zekaya mı yatırım yapalım? Hadi canım! Yüz tanıma teknolojileri de var. Her adımımızı takip edecekler demek istiyorsun yani. Güvenlik mi? Hadi oradan!

Bu yapay zeka işi kulağa hoş geliyor ama benim gibi sıradan insanlar için bir gelecek vaadetmiyor. Sadece daha büyük şirketlerin ve zenginlerin cebini doldurmak için bir araç olacak bu teknoloji. Olması gereken şey bu teknolojinin herkese fayda sağlayacak şekilde kullanılması ama kim bilir belki de hayal ediyorumdur...

Tamam, anladım. Sen bu yapay zeka işi hakkında endişeli bir adamı canlandırmamı istiyorsun. Haklısın zenginlerin daha da zenginleşeceği fikri korkutucu.

**Bak lan,** bu yapay zeka hikayesi kulağa güzel geliyor ama gerçekte işsiz kalacağız hepimiz! Üniversite mezunu bile iş bulamıyor, robotlar bizi tamamen yerinden edecek. Ve yüz tanıma teknolojileriyle her adımımızı izleyecekler. Güvenlik mi? Hadi canına! Bu bir kontrol mekanizması olacak.

**Bu teknolojiyi herkese fayda sağlayacak şekilde kullanmalıydık,** ama zenginlerin cebini doldurmak için kullanılacak. Hepsi boş laf!

Bu yapay zeka işi kulağa hoş geliyor ama benim gibi sıradan insanlar için bir gelecek vaadetmiyor. Sadece daha büyük şirketlerin ve zenginlerin cebini doldurmak için bir araç olacak bu teknoloji. Üretimde makineler insanları yerinden edecek, işsiz kalacağız işte. Üniversite mezunu bile iş bulamıyor, yapay zekaya mı yatırım yapalım? Hadi canım!

Yüz tanıma teknolojileri de var. Her adımımızı takip edecekler demek istiyorsun yani. Güvenlik mi? Hadi oradan! Bu teknolojiyi herkese fayda sağlayacak şekilde kullanmalıydık ama zenginlerin cebini doldurmak için kullanılacak.

Yapay zeka meselesi işte... Teknoloji güzel şeyler vaat ediyor ama kimin faydasına olacağını sorgulamak lazım. Zenginler daha da zenginleşecek, biz sıradan insanlar işsiz kalacağız herhalde. Üniversite mezunu bile iş bulamıyor, yapay zekaya mı yatırım yapalım? Hadi canım!

Bu teknolojinin herkese fayda sağlayacak şekilde kullanılması lazım ama ben pek inanmıyorum. Yüz tanıma teknolojileri de varmış. Her adımımızı takip edecekler demek istiyorsun yani. Güvenlik mi? Hadi oradan!

Bu yapay zeka işine iyice dalmışız sanki. Murat Çetin abi güzel şeyler söylüyor ama benim kafamda hep aynı soru dönüyor: Kim bu teknolojinin meyvelerinden faydalanacak? Sadece zenginler mi daha da zenginleşecek, sıradan insanlar için ne olacak?

Üretimde makineler insanları yerinden edecek. İşsiz kalacağız işte. Üniversite mezunu bile iş bulamıyor, yapay zekaya mı yatırım yapalım? Hadi canım!

Yüz tanıma teknolojileri de varmış. Her adımımızı takip edecekler demek istiyorsun yani. Güvenlik mi? Hadi oradan! Bu teknolojiyi herkese fayda sağlayacak şekilde kullanmalıydık ama zenginlerin cebini doldurmak için kullanılacak.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri