Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Muzaffer Akyol

bullvar_katip

Administrator
Muzaffer Akyol (d. 1945; Trabzon), Türk ressam ve yazar. Akyol'a eserlerinden ötürü daha çok sürrealist yakıştırması yapılmış olsa da bunu reddererek kendinin fantastik anlatım diliyle çalışmalar ürettiğini söylemiştir. Şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan İDGSA (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) resim bölümünde lisans eğitimini almıştır. 1968-1969 yılında başladığı akademik eğitim sürecini 1973- 1974 eğitim yılında tamamlamıştır. Öğretmenleri arasında ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu, Devrim Erbil, Neşet Günal vardır. Başlıca eserleri arasında: Göç, 1966, (tuval üzerine yağlıboya, 145x86 cm, Serap-Yılmaz Ulusoy Koleksiyonu), Pazarda curcuna, 1975, (duralit üzerine yağlıboya, 23x46 cm), Pansiyon 66 ve patroniçe, 1977, (tuval üzerine yağlıboya, 82x60 cm, Pınar Trana Koleksiyonu), Doğaya ve aşka saygı, 1979, (tuval üzerine yağlıboya, 70x50 cm, Nursel Adanır Koleksiyonu), Umudum ve evladım, 1983, (resim kağıdı üzerine yağlıboya, 44x36 cm), Çığlık, 1979, (tuval üzerine yağlıboya, 44x39 cm), Çiçek ve kedi dostluğu, 1981, (pres tuval üzerine yağlıboya, 56x38 cm, Çiğdem-Ahmet Aslanbek Koleksiyonu), Dostum Cemal Süreya'nın portresi, 1989, (resim kağıdı üzerine yağlıboya, 31x48 cm), Acı kırmızı biberli Rengin hanım, 1995, (resim kağıdı üzerine yağlı pastel ve yağlıboya, 80x60 cm, Rengin Ekmekçioğlu Koleksiyonu), Atiknameden masallar, 1995, (tuval üzerine yağlıboya, 70x130 cm, Zeyno-Muhsin Bilge Koleksiyonu), Evrensel hümanizma ve tanrısal aşk, 1997, (tuval üzerine yağlıboya, 74x47 cm, Tumris-İsmail Alakoç Koleksiyonu), Sözcüklerin cambazı Can Yücel, 1998, (tuval üzerine yağlıboya, 174x156 cm, Çiğdem-Ahmet Aslanbek Koleksiyonu), Çocuk ve anıları, 2000, (tuval üzerine yaşlıboya, 70x60 cm, İsmail Tunalı Koleksiyonu), Kurbağalaşmanın anatomisi, 2000, (tuval üzerine yağlıboya, 80x70 cm), Bodrum'da masaüstü ve masaaltı muhabbetleri, 2001, (tuval üzerine yağlıboya, 144x263 cm, Mehmet Yılmaz Ulusoy Koleksiyonu), Yürek yelpazemdeki nar, (2003-2004, duralit üzerine marufle yağlıboya, 70x100 cm, Ali Gürsoy Koleksiyonu), Mübadele teknesindeki hüzün, 2004, (tuval üzerine yağlıboya, 61x238 cm, Nilgün-Hakan Keleş Koleksiyonu), Zurnada peşrev yapan kurbağa, 2007, (duralit üzerine yağlıboya, 60x60 cm), Büyük talanın paylaşımı II, 2014, (tuval üzerine akrilik ve yağlıboya, 170x245 cm), Dağ adam, Adam dağ, dostuma saygı, 2014, (tuval üzerine akrilik ve yağlıboya, 140x160 cm), Kapılar Serisi. Sanatçı birçok eserini İstanbul, Beyoğlu'nda "Müze-Ev" olarak adlandırdığı binada sergilemektedir. Kişisel Sergiler 1969 Sağlık Müzesi, Trabzon 1974 Şehir Galerisi, İstanbul 1975 Künmat Sanat Galerisi, İstanbul 1976 Künmat Sanat Galerisi, İstanbul 1976 Akdeniz Sanat Galerisi, İstanbul 1977 Taksim Sanat Galerisi, İstanbul 1979 “Askerlik Dönemi Ağrı Resimleri”, Galata Sanat Galerisi, İstanbul 1980 Ümit Yaşar Sanat Galerisi, İstanbul 1981 Ümit Yaşar Sanat Galerisi, İstanbul 1982 Güzel Sanatlar Galerisi, İstanbul 1983 Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara 1983 Tanak Sanat Galerisi, İstanbul 1983 Hobi Sanatlar Galerisi, İstanbul 1984 Ümit Yaşar Sanat Galerisi, İstanbul 1984 Galeri Z, 1984 “Uçun Kuşlar Uçun Burada Vefa Yok” Resim Sergisi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1985 “Ayrı Beraberlikler” Resim Sergisi, İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi, İstanbul 1985 Urart Sanat Galerisi, İstanbul 1985 Urart Sanat Galerisi, Ankara 1986 “ Ayrı Beraberlikler II” Resim Sergisi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1987 “Umut Türküsü” Resim Sergisi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1988 “Gece Sessiz ve Karanlık” Resim Sergisi, İş Bankası Sanat Galerisi, İstanbul 1989 “Umuda Ağıt” Resim Sergisi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1990 Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1990 “Umut Hüzün İçinde” Resim Sergisi, Pago Sanat Galerisi, İstanbul 1991 “Sahilde Ata Binmiş Balıklar” Resim Sergisi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1992 “Sahilde Ata Binmiş Balıklar II” Resim Sergisi, Atölye Ev, İstanbul 1993 “Sahilde Ata Binmiş Balıklar III” Resim Sergisi Atölye Ev, İstanbul 1994 “Göl Köy” Resimleri, Atölye Ev, İstanbul 1995 “Resimde Şiirin Sıcacık Yüreği” Atölye Ev, İstanbul 1996 “Resimde Şiirin Sıcacık Yüreği” Atölye Ev, İstanbul 1997 “Ellerim Zeytin Ağacı” Atölye Ev, İstanbul 1997 Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 1998 Türkiye İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi, İstanbul 1999 “Harici” Resim Sergisi, Antik Sanat Galerisi, İstanbul 2000 “Tanrıça Demeter ve Kral Knidos’a Mektuplar” Resim Sergisi, Atölye Ev, İstanbul 2000 Altamira Sanat Galerisi, Mersin 2002 “Doğuran Mavinin Çığlığıyla Uyandı Sabah” Resim Sergisi, Dolmabahçe Kültür Merkezi, İstanbul 2003 “Yürek Yelpazesinde Nar; Zamana Akan Nehir” Artist Sanat Galerisi, İstanbul 2004 “Irak Hasretliklerin Yakın Düşleri” Resim Sergisi, Feriye Sarayı, Kabataş Kültür Merkezi, İstanbul 2004-2005 “Isıt Yüreğini Pera’da Zemherinin” Y.M.M. Sanat Galerisi, İstanbul 2007 Karma Sergi, Ariyel Sanat Galerisi, İstanbul 2007 Karma Sergi, Hobi Sanat Galerisi, İstanbul 2007 Ekav Sanat Galerisi, İstanbul 2010 “İki Kuşak Akyol” Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol Resim Sergisi, Ekavart Gallery, İstanbul 2011 Ekavart Gallery, İstanbul 2012 Tüyap Sanat Fuarı, Asmalımescit Sanat Galerisi, İstanbul 2013 Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı, İstanbul 2014 “Düalizm: Ruh ve Madde”, Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol Resim Sergisi, Ekavart Gallery, İstanbul 2014 “Renkler Cumhuriyeti”, Karma Sergi, Art Şişli Sergi ve Kültür Merkezi, İstanbul 2015 “İrkildim Uyandım, Bir Daha Uyumadım”, İş Bankası Kibele Sanat Galerisi, İstanbul 2015 “Masallar, Oyunlar, Ağıtlar ve İki Selvi”, Ekol Sanat Galerisi, İzmir 2016 “EKAV'da Geçmişten Bugüne” Karma Sergi, Ekavart Gallery, İstanbul 2016 “Can Eriği'ne Saygı”, Galeri Fe, İstanbul 2017 “Sine Qua Non / Olmazsa Olmaz” Karma Sergi, Ekavart Gallery, İstanbul 2017 “Ayvalık Aşkım-Zeytin Ağacımın Türküsü”, 13. Ayvalık Kültür Sanat Günleri, Orhan Peker Sanat Galerisi, Ayvalık 2019 “Tahayyüller Okyanusunda İki Düş”, Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol Resim Sergisi, Ekavart Gallery, İstanbul 2019 “Yüklendim Narımı Düştüm Yollara”, Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, İzmir Yurtdışı Sergiler 1979 Çağdaş Türk Ressamları Sergisi, Philadelphia, ABD 1981 Çağdaş Türk Ressamları Sergisi, Sidney, Avustralya 1981 Zef-Clement Sanat Galerisi, Heerlen, Hollanda 1982 Nato Güzel Sanatlar Galerisi, Amsterdam, Hollanda 1989 Kutscha Sanat Galerisi, Salzburg, Avusturya Kaynakça Kategori:1945 doğumlular Kategori:Trabzon doğumlu ressamlar Kategori:Sürrealist ressamlar Kategori:21. yüzyıl Türk ressamları Kategori:21. yüzyıl Türk yazarları Kategori:İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim görenler Kategori:Modern ressamlar Kategori:Yaşayan insanlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri