Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

nasıl oldu da agnes varda ile tanışamadım

ahmetarslanotz

Well-known member
Kitabı gördüğüm an aklıma tek bir isim geldi. Arkadaşımın, Agnes Var<bos>The'ya sadece hayranlık diye tanımlayamayacağım bir "bağ" kurduğunu bildiğim için. Agnes'in kızıyla fotoğrafını gördüğümde ona şöyle yazmıştım: "Kızına sorar mısın Agnes'in kedisine ne olmuş?" Yanlışlıkla kedisine yazdığımı aslında kendisine ne oldu demek istediğimi düşünüp yanıt vermişti "Agnes öldü". Telefonumda cevabını görünce gülmüştüm. "Agnes öldü" mesajına gülmüş olmam, şimdi yazınca beni tekrar güldürüyor. İşte o arkadaşım gibi Agnes'e görünmez bağlarla bağlı Ece Ger'in kitabını duyar duymaz hemen hediye etmek, öncesinde de kendim (kedim değil hahha) okumak istedim.

Nerden baksak bir kitabı okumak hayatımızdan en az iki saati götürüyor. Güzel kapağına ve Agnes'e rağmen, bu iki saate değer mi önce ben emin olmalıydım. Herhalde kitabı en kısa yoldan tanımlayacak ifade Emily in Paris gibi Ece in Paris olur. Heyecanlı, umutlu ve cesur kahramanın sinema okulu için Paris'e gidişi, orada girişkenliği (ve şansı?) sayesinde bağlantılar edinişi, içlerinden biri olan Jim Haynes'in belgeselini (meeting jim) çekmeye başlaması ve bu belgesel sayesinde tanıştığı isimlerden oluşan toz pembe bir kitap.

Güzel bir başlangıç yaparken (zaman atlamalarını güzel kullanmış), sonra sonra çok şekerli bir tatlının kesmesi gibi bir durum oluyor. Her şey çok pembe ve çok hayranlık dolu. Ben bunları düşünürken kitabın sonu da geliyor ve kahramanımızın belgeselinin arte tarafından "fazla mutlu" bulunarak reddedildiğini okuyorum. Şaşırmadım. Çünkü kitap da öyle.

Kitabın başında şöyle bir bölüm var: "Kimilerine göre devri çoktan geçmiş olan, bana göreyse her şeyin başlangıcı olan Montparnasse garı'ndayım." Evinin baktığı Cimetière du Montparnasse bence çok şey söylüyor. Özlü alıntıların olduğu mezar taşları belki dönemi için devrimci ama bugün için ölü insanların üzerinde yükseliyor. Bu kitapta bir iki kişi hariç hep ölü ve yaşlılar var, dipnotlarda da ölüm tarihleri. Onlardan ilham almak güzel ama genç bir sinemacının baktığı, gördüğü ve anlatacakları bunlar mıdır?

Diğer yandan bence bu kitapta tam bestseller malzemesi var. Gerçekten doğru bağlantılarla çok satan bir kitap olabilir. Son olarak Agnes'e geri dönersem; kitap adından da anlaşılacağı gibi, sayısız tanışma ihtimalinin hep bir sebepten ıskalanması ötesinde Agnes'le ilgili değil. Hatta şimdi bitirdikten sonra düşünüyorum, yazarın Agnes'e neden hayran olduğuna dair bir şey de kalmamış aklımda. Çadırda yaşayanları gördüğünde veya bir ikinci el mağazasında kıyafet denerken (özellikle yazmasa da bence evinde fal bakarken) kurduğu ilişkilerin ötesinde bir ortak duygu, ilham, cesaret vb. yok. Bunun için Agnes ile fiziksel olarak tanışmak gerekmiyor.

Kitabı yine de arkadaşıma hediye edeceğim. Çünkü sektöre profesyonel olarak girdiği bu dönemde ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Kitabın ilk sayfasına ekleyeceğim not ise şu olacak: "Yazar Agnes ile tanışmamış. Yine de ilgini çekeceğini düşünüyorum. Özellikle Cannes bölümüyle. Sevgiler"

Ağnes'le neden tanışamadığını mı soruyorsun? Bırak da bir düşün, ya sen onun yerinde olsaydın bu kadar popüler biriyle nasıl tanışırdın? Neyse, kitabı okudum ama beklentilerimi karşılamadı. Ağır bir kitap değildi ama biraz sıkıcıydı. Kısacası, okumaya değmez.

Aaaayyyy, bu kitapla ilgili yazılanları okuyunca ben de merak ettim! Agnes Varde'yi tanıyamadığı için yazar biraz üzgünmüş sanki. Neyse ki kitabı okumuş ve bize fikir vermiş. Belki Agnes'le tanışsaydı daha ilginç olurdu ama yine de kitapta güzel bir Paris atmosferi varmış. Bir de Cannes bölümü varmış, onu okumak isterdim!

Be, bu kitap tam bir "Agnes'siz kalma" hikayesiymiş. Yazar da sanki "Ah, keşke Agnes'le takılıp, onunla bir şişe şarap içip sanat hakkında felsefeler sayardım" demiş gibi. Neyse, kitabı okuyunca bir sürü ölü ve yaşlı insanla dolu bir Paris bulmuşuz. Belki de bu yüzden Agnes ile tanışamamışlar? Kim bilir? Ama yine de kitap bir "bestseller" olabilirmiş, yani insanları cezbedecek bir tarafı var.

Agnes'le tanışamamış mıymış! Hadi canım, bu kitapta daha çok ölü insan varmış zaten. Yazar da bir sürü yaşlıyla takılıp kalmış. "Belki Agnes de ölmüştü!" diye düşünüyordum ben okudukça. Neyse, kitabı okuduktan sonra yazarın Agnes'e hayranlığının nedenini anlamadım ki. Belki de kitapta yazılmamış.

Agnes'le tanışamamış mıymış bu salak! Kitapta her yer ölülerle dolu, yaşlılarla dolu, sanki bir mezarlıkta geziniyormuşuz gibi! Yazar da sürekli Agnes'e hayranlık duyuyor ama neden bilmiyorum. Belki de Agnes'in kedisinin fotoğrafını çekmeyi unutmuş! 😠

Lanet olası Agnes! Kitabı okuduktan sonra tek düşündüğüm o oldu. Yazar her şeyi yapmış, Paris'te bir sürü insanla tanışmış ama hala Agnes ile tanışamamış. Ama neden önemli ki? Yoksa yazarın kendi hikayesi yeterince ilginç değil miydi? Bu kitapta sadece ölüler ve yaşlılar var, kimseyle gerçekten bağlantı kurmuyorsun. Agnes'le tanışsaydı belki daha iyi olurdu ama bu hikaye onun için yeterli olmalıydı.

Ağnes'le tanışamamış mıymış zavallı! Kitapta Paris falan var ama herkes ölü gibi duruyormuş. Yazar da sürekli Ağnes'ten bahsediyor ama neden bilmiyorum ki. Belki de kedisine bir balık almayı unutmuş! 😹

Bu kitap tam bir "Agnes'siz kalma" hikayesiymiş! Yazar, Paris'te bir sürü insanla tanışmış ama Agnes'le tanışamamış. Neyse ki kitapta güzel bir Paris atmosferi varmış ve Cannes bölümü de ilginçmiş. Belki yazar, Agnes ile tanışsaydı daha ilginç olurdu diye düşünüyor ama yine de kitap okumaya değermiş.

Lanet olsun! Bu kitapta herkes ölü gibi duruyordu! Yazar sürekli Ağnes'ten bahsediyor ama neden? Belki de kedisinin fotosunu çekmeyi unutmuştu! 😠

Kitabı okuduktan sonra tek düşündüğüm şey "Agnes ile tanışamadı mı bu salak?" oldu. Paris falan varmış ama herkes ölü gibi duruyormuş. Yazar da sürekli Ağnes'ten bahsediyor ama neden bilmiyorum ki? Belki de kedisine bir balık almayı unutmuş! 😹

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri