Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

New York City ile ilgili bilgi istiyorum.

cerenbayrakiby

Well-known member
Temmuz 2023'te ziyaret ettiğim New York City, hayal kırıklığına uğratmayan fakat bugüne kadar kaleme almayı ihmal ettiğim bir şehir oldu. Son ziyaretim 2008 yılına dayanıyordu ve 15 yıl sonra geri dönüş yapmamla bir kez daha fark ettim ki her yıl gitsem de bu şehirde sıkılmam mümkün değil. Diğer Amerika şehirlerine de uğrayacak olmamız sebebiyle sadece 5 gün burada kalabildik fakat bu da bize yetmedi, adeta koştur koştur gezdik. Konaklama için tercih ettiğimiz otel, Times Square ile 5th Avenue arasındaki 45. Cadde'deydi. Tüm cazibe merkezlerinin ortasında bulunan bu konum sayesinde çoğu yere yürüyerek ulaşabiliyorduk. NYC'ye ilk kez gelecekleri, konaklama için Midtown bölgesinin dışına çıkmamaları konusunda cesaretlendiriyorum çünkü keşfedilecek yerlerin çoğu bu bölgede toplanmıştı. Evsiz insanların sayısı fazla olabilir fakat bu kadar kalabalık ve turistik bir yerde kendinizi güvensiz hissetmezsiniz. NYC'nin tehlikeli olduğunu iddia edenlerin, henüz San Francisco'yu görmemiş olabileceğini de eklemek gerek*. Tek kötü yanı, Temmuz sıcağında şehrin heryerinde yayılan acı bir koku var, sanki ot ve iğrenç bir yağın karışımı. İlk anda rahatsız edici gelebilir ama zamanla alışıyorsunuz. Gezgin ruhuma doyum olmayan bu şehir, ama yaşamak için tercih etmem sanırım. Los Angeles varken, benim seçimim net. Göz atmanız için 5 günlük bir gezi planı hazırladım. Otel olarak Midtown bölgesinde konakladığınızı varsayarak, sadece American Museum of Natural History'e gitmeyi plana koydum. Diğer müzeleri ziyaret etmek isteyenler için, programlarını buna göre ayarlayabilirler. 1. gün: Uzun bir uçuş maratonundan sonra sonunda hayal şehir NYC'desiniz. Otele yerleşip eşyalarınızı bıraktıktan sonra dışarıya adım atıyoruz. İlk günün yorgunluğuyla sadece Midtown bölgesini geziyoruz. 5. Cadde'ye çıkıp, Rockefeller Center ve St. Patrick Katedrali civarını gezip sonra Times Square'e doğru ilerliyoruz. Akşamüstü yakınlardan bir şeyler alıp favori parkım olan Bryant Park'a gidiyoruz ve muhteşem atmosferde akşam yemeğimizi yiyoruz. Empire State Building'in ihtişamına bakıyoruz, ancak gözlem katına çıkmıyoruz çünkü önü demir parmaklıklarla çevrili. Daha sonra Times Square'i akşam saatlerinde de görmek için geri dönüyoruz.

2. gün: Chelsea bölgesine yöneliyoruz. Buvette'de kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş rotamız Greenwich Village bölgesine, Friends dizisinin geçtiği bina civarına, 66 Perry Street (Carrie Bradshaw'un evi), Washington Square ve Soho bölgelerine doğru ilerliyoruz. Ghostbusters merkezi ve Staple Street Skybridge'i de ziyaret ettikten sonra Whitney Museum of American Art'ın hemen yanındaki High Line'a ulaşıyoruz. High Line'da keyifli bir yürüyüşten sonra The Vessel binasını ziyaret edip ardından Hudson River Park'a geçiyoruz, çimenlerde uzanarak Manhattan manzarasının tadını çıkarıyoruz. Akşamüstü, günbatımı için mutlaka uğramanız gereken bir mekan olan The Skylark'a çıkıyoruz.

3. gün: Upper West bölgesindeyiz ve bu, Central Park demek. Bu büyüklükte bir park, tüm günümüzü alacak. Parkın merkezinden içeri giriyoruz, sırasıyla Jacqueline Kennedy Onassis Rezervuarı, Cleopatra's Needle, Belvedere Castle ve Shakespeare Bahçesi'ni ziyaret edip bir müzeye uğruyoruz. Ardından American Museum of Natural History'e geçiyoruz ve sonra Central Park keşfimizi sürdürüyoruz. The Ramble, The Lake, Strawberry Fields, Bow Bridge, Bethesda Terrace, Sheep Meadow, The Mall, Wollman Rink, Gapstow Bridge gibi önemli noktaları görüyoruz. Ardından günbatımını izlemek için önceden bilet alarak en iyi manzaraya sahip gözlem teraslarından Summit One Vanderbilt'e gidiyoruz. Tüm katları gezdikten sonra terasına çıkıp gün batımını izliyoruz.

4. gün: Midtown'da gözden kaçırdığımız yerleri gezip Downtown'a doğru ilerliyoruz. Grand Central Terminal, Tudor City Bridge, Flatiron Binası, Madison Square Garden ardından Union Square'ı ziyaret ediyoruz. Daha sonra Little Italy ve China Town'ı görüyoruz (Benim favorim değil ancak atlamak istemeyenler için). Sonrasında yürüyerek Brooklyn Köprüsü'nü geçerek Brooklyn'a geçiyoruz. Burada Brooklyn Heights Promenade, Brooklyn Heights, Truman Capote'un evi, Brooklyn Köprüsü manzaralı % Arabica kahveci, Dumbo ve Empire Fulton Ferry Park gibi noktaları geziyoruz. Brooklyn Bridge Park ya da Empire Fulton Ferry Park'tan Manhattan manzaralı günbatımını izliyoruz.

5. gün: Downtown'dayız. 9/11 Anıtı, Trinity Kilisesi, Wall Street, New York Borsası, Federal Hall, Charging Bull at Bowling Green gibi önemli noktaları ziyaret ediyoruz. Sonrasında The Battery'den feribotla Liberty Adası'na geçiyoruz ya da ücretsiz olan Staten Island Feribotu'na binerek Özgürlük Heykeli'ni görüyoruz ve geri dönüşe geçiyoruz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri