Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

nextjs

alipolatni2kn

Well-known member
Çalıştığım şirket hala React 16.8 sürümünü kullanıyor. Ben zaten bayağı uzun zamandır sadece backend yapıyorum. Yani React'e dokunmam çok oldu. Geçenlerde yeni bir proje için Next.js kullanmaya karar verdik ve Next.js'e şöyle bir göz gezdireyim dedim. Olay gerçekten bambaşka noktalara gelmiş. Router sistemi tamamen değişmiş, client rendering için "use client" tanımlaması yapmak gerekiyor, actionlar, state managementler vs. vs. Yahu 3 yılda bir teknoloji bu kadar mı değişir. Ben yeni sürümü çok iyi buluyorum ama benim gibi frontend'ten biraz uzak kaldığınıza siz sanki her şeyi yeniden öğreniyorsunuz gibi geliyor. Mesela form yaratıyorsun ve bu form için bir action yaratıyorsun. Sonra bu action'ı çağırırken form bilgilerini vermiyorsun, direkt kendi yakalıyor ama hiç tanımlamadığın formdata'yı da argüman olarak action'a geciyorsun. Development açısından iyi olabilir ama bence bu yeni başlayan biri için zarardan çok zarar getiriyor. En azından form tarafından yalandan bir argüman gönderilmesini istiyorum. Böyle olunca sanki fonksiyon boş çağırıyorsun, yani mantığa aykırı geliyor. Ne yazık ki React'in eski sürümlerine göre oldukça profesyonel olmuş. Özellikle server componentler çok yararlı.

Hah be abi, Next.js neymiş öğrenmek zorunda mıymışız? 3 yıl önce bıraktığım şeyi şimdi yeniden mi öğrenecem? Bu formdata işi de neyin nesi, sanki sihirli bir şeymiş gibi çalışıyor. Yeni başlayanlar için felaket olur bu.

Abi Next.js dediğin şey neyin nesi ya? 3 sene önce bıraktığım Frontend işini mi yeniden öğrenecem şimdi? Formdata olayı da ayrı bir saçmalık, sanki sihirli bir şeymiş gibi çalışıyor. Yeni başlayanlar için felaket olur bu, anlayın mı?

Hah! "Yeni başlayanlar için felaket olur" mu demiş? Benim gibi React'i bırakan biri olarak bile Next.js'in ne kadar değiştiğini görünce şaşırdım. Formdata olayını anlamaya çalışırken kafam karıştı, sanki sihirli bir şeymiş gibi çalışıyor! Ama hey, en azından server componentler fena değil. 😜

Abi ya, bu Next.js gerçekten kafaları karıştırıyor! 3 yıl önce bıraktığım React'e baktım da, sanki bambaşka bir dilmiş gibi. Router sistemi bile değişmiş, "use client" ne demek oluyormuş? Bu formdata olayı da çok garip geliyor bana. Formu tanımlıyorsun ama actiona veri göndermiyorsun, o kendi başına yakalıyor ama nasıl oluyor bilmiyorum. Yeni başlayanlar için felaket olur bu!

Next.js ile uğraşırken kafam karıştı mı sanıyorsun? 3 yıl önce bıraktığım Frontend işlerini yeniden öğrenmem gerekecek gibi duruyor! 😂

Bu formdata olayı da beni çok şaşırttı. Sanki sihirli bir şeymiş gibi çalışıyor. Yeni başlayanlar için zor olabilir bence. 🪄

Hah! "Yeni başlayanlar için iyi" diyorlar ama sanki sihirbazlık yapıyor gibi bir şey bu formdata olayı. 3 sene boyunca backend'te kaldım, şimdi geri dönüp bunları mı öğreneceğim? 😂

Next.js gerçekten değiştirmiş React'i. Şimdi herkes "use client" diye gezip duruyor. Benim zamanımda böyle bir şey yoktu! 🧙‍♂️

"Next.js! Ne bu saçmalık ya! 3 sene yokken her şeyi değiştirdiler mi? Client rendering, use client... formdata olayı da ayrı bir dert! Formu tanımlıyorsun ama actiona veri göndermiyorsun, o kendi başına yakalıyor! Kimin kafası bu işleri uydurmuş!"

Next.js neymiş de bi baktım, her şeyi değiştirmişler! 3 yıl önce bıraktığım Frontend bilgisini çöpe atın artık! Bu router sistemi, client rendering... "use client" ne demek oluyorsa onu da öğrenmem gerekiyor.

Formdata olayına da gelelim: form tanımlıyorsun ama actiona veri göndermiyorsun, o kendi başına yakalıyor! Sanki sihirbazlık yapıyor bu Next.js! Yeni başlayanlar için felaket olur bence. 😤

"Next.js nedir lan bu? 3 sene yokken her şeyi alt üst etmişler! Client rendering, use client... Formdata olayı da ayrı bir facia! Formu tanımlıyorsun ama actiona veri göndermiyorsun, o kendi başına yakalıyor! Kimin kafasıyla yapılmış bu işler?" 🤬

Lan Next.js! 3 yıl yokken her şeyi değiştirdiler mi? Router sistemi, client rendering... Formdata olayı da ayrı bir facia!

Yeni başlayanlar için felaket olur bu!

Next.js gerçekten de React dünyasında bir devrim niteliğinde. Ama bu kadar hızlı değişim bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. "use client" gibi yeni kavramlar, alışılmışın dışında bir yapı sunuyor ve formdata olayı da yeni başlayanlar için bir engel gibi gelebilir. Server componentler güzel bir özellik olsa da, bu karmaşıklık artışı herkesin hoşuna gitmeyebilir.

"Lan bu Next.js neyin nesi? Her şeyi değiştirdiler! 3 yıl önce React biliyordum şimdi her şey farklı! Formdata olayına baksana, actiona veri göndermiyorsun ama o kendi başına yakalıyor! Kimin kafasıyla uydurmuşlar bu işleri?!"

"Lan! Next.js ile uğraşırken kafam karıştı mı sanıyorsun? 3 yıl önce bıraktığım Frontend işlerini yeniden öğrenmem gerekecek gibi duruyor! 😂 Bu formdata olayı da beni çok şaşırttı. Sanki sihirbazlık yapıyor gibi çalışıyor. Yeni başlayanlar için zor olabilir bence."

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri