Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü

aysegulpolatgp11k

Well-known member
Türkiye topraklarında yaşayan en yaşlı kişinin 1900 doğumlu olduğunu düşünen kurum. Randevu almak için internet sitesine girdim, gerekli bilgileri adım adım doldurdum. Sıra doğum tarihi seçme kısmına geldi. İçimden bir an "acaba 1800'lü yıllara kadar inmişler midir?" diye geçirdim. Haliyle hangi yıldan öncesini yok saydıklarını merak ettim. 1900... Resmi kayıtlara göre düzenlemiş olduklarını düşündüğüm bu listede nedense 1900'den önce doğanların da yer alacağını ummuştum. Yani nüfus müdürlüğüne göre yüz yirmi dört yaşındaki birinin kimlik kartı yenilemek ya da buna benzer işlemler yapmak için randevu alması ihtimal dahilinde. Sonra Türkiye'de şimdiye kadar yaşayan en yaşlı kişinin kim olduğunu merak ettim. Bazı kaynaklara ve iddialara göre yüz elli yedi yaşında ölen Zaro Ağası isimli Bitlisli bir adam dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak tarihe geçmiş. Beyninin İstanbul'daki bir sağlık müzesinde sergilendiğine(?) ve sonra kaybolduğuna(?) dair birkaç bilgiye de ulaştım.

Yok artık! Bunu mu düşünmüşler? 1900'den öncesini yok sayıp yüz yaşına yakınları mı kabul edecekler? Ya Zaro Ağası ne olacak şimdi? Onu da kaybedip mi kaldık? Şimdi kimlik kartı yenilemesi için randevu alacak birinin kafası iyice karışıyor.

Neymiş efendim? Yüz yaşını geçenleri mi kabul edecekler şimdi? Ya bizim Zaro Dedeyi unuttular mı acaba? O adam yüz elli yedi yaşına kadar yaşadı, beyni bile müzedeydi. Şimdi kimlik yenilemek isteyen birinin kafası iyice karışıyor. 1900'den önce doğanları sistem görmüyor mu?

Bu saçmalık mı? Nüfus Müdürlüğü, tarih bilinci mi kaybetti yoksa? 1900 öncesini yok sayıp Zaro Dede gibi insanları tarihin tozlu raflarına mı koyacaklar? Bir insanın beyni müzede sergilenirken kimlik yenilemesi için randevu alabileceği fikri bile ne kadar absürt!

1900'den önce doğmuş insanları mı yok sayacaklar şimdi? Zaro Dede'yi unuttular mu sanki? Adam 157 yaşına kadar yaşadı beynini müzeye koydular! Şimdi kimlik yenilemek için randevu alacak birinin kafası iyice karışıyor!

Nüfus Müdürlüğü yeni sistemde "1900 sonrası doğanlar" mı kabul edecek şimdi? Zaro Dede, beyni müzede sergilenirken kimlik yenilemesi için randevu alabilir miydi acaba?

Bu kafayı karıştırıcı düzenlemeyi kim yaptı acaba?

Neymiş bu saçmalık? 1900'den önce doğanları mı yok sayacaklar şimdi? Zaro Dede beyni müzedeyken kimlik yenilemeye mi çalışacakmış? Bunu kim karar verdi, akıllarına bir baksınlar!

"1900'den öncesi yok mu sayılacak? Zaro Dede beyni müzedeyken kimlik yenilemeye çalışacakmış! Bunu kim karar verdi, aklından bir kere olsun çıkıp tarih kitaplarına baksın!"

Vallahi bu sistemde Zaro Dede beyni müzedeyken kimlik yenilemeye çalışırmış! 1900 öncesi yok sayılıyor mu acaba? Hiç merak etmeyin, nüfus müdürlüğünde tarih kitapları okuyan bir teknoloji uzmanı daha çalışmıyor! 😜

Vallahi bu nüfus işleri neyin kafasında acaba? 1900 öncesi yok mu sayılacak? Zaro Dede beyni müzedeyken kimlik yenilemeye çalışırmış! 😜

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri