Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Nükhet Duru

bullvar_katip

Administrator
Nükhet Duru, (19 Mayıs 1954, İstanbul) Türk şarkıcı ve oyuncudur. 70'li ve 80'li yıllarda Türkiye'de popüler müziğin en güçlü seslerinden ve en meşhur şarkıcılarından biri oldu. Hayatı Aslen Niğde'nin Bor ilçesinden gelen bir ailenin kızı olarak İstanbul'da doğdu. Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. 11 yaşındayken annesi ile babasının ayrılması nedeniyle yaşadığı üzüntü nedeniyle geçici felç geçirdi. 1 yıla yakın yürüyemeyen Nükhet Duru, bir mülâkatında yaşadıklarını şuşekilde ifade etti: "Doktorlar fiziksel bir rahatsızlık bulamadılar... Benim sorunum tamamen psikolojikti ve annemle babamın boşanmaları nedeniyle büyük bir şok yaşamıştım... Bu nedenle de felç oldum. Çektiğim ızdırabı anlatamam. Bir Allah, bir annem şahittir. Doktorlar 'Yürümemesi için hiçbir neden yok' diyorlardı ama yürüyemiyordum. Sonra bir gün tüm sıkıntılarımdan arındım, hayata bağlanmaya, kahkaha atmaya karar verdim." 1971'de, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan Florya Deniz Kulübü'nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak şarkıcılığa adım attı. Güzelliği ve sesinin rengi ve tonu ile dikkat çekti. 1974 yılında ilk 33'lük plağı Aklımda Sen Fikrimde Sen - Karadır Kaşların yayınlandı. Geniş dinleyici kitlesine ise 1975 yılı yapımı Beni Benimle Bırak - Gerisi Vız Gelir başlıklı şarkılardan oluşan 33'lüğü ulaştı. Bu plak, sanatçıya ilk Altın Plak Ödülü'nü kazandırdı. İlk uzunçalar plağı Bir Nefes Gibi 1976 yılında çıktı. O yıl en iyi yorumcu ve yılın en başarılı kadın solisti ödüllerini aldı. 1978 yılında Ali Kocatepe'nin bestelediği Dostluğa Davet başlıklı şarkı ve Modern Folk Üçlüsü ile birlikte Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Aynı ekip ve şarkı ile Seul Uluslararası Şarkı Yarışması'na katıldılar ve birinci oldular. 80'li yıllarda klasik Türk müziği eserlerini de yorumlamaya başladı. Bu dönemde sahnelerde assolist olarak da kendini gösterdi. Nükhet Duru, meslek hayatı boyunca çok sayıda müzikal oyun ve kabarede rol aldı. 1977'de Yaşa Sevgili Dünya; 1979'da Merhaba Müzik; 1980'de Ve On Yıl Geçti; 1982'de Operetler; 1983'te Saz mı? Caz mı?; 1984'te 7'den 77'ye; 1985'te Carmen: Kan ve Gül ve Aşk Olsun; 1991'de Gülümseyen Geceler ve Yeşilyurt Geceleri; 1992'de Müzikomedi; 1998'de Cahide: Bu Bir Efsane; 1999'da Yedi Kocalı Hürmüz, 2000 yılında www.ask.com.tr; 2016 yılında da İstanbulname başlıklı müzikli gösterilerde rol aldı. 21 Ağustos 2014 tarihinde dünyaca ünlü Rhytms & blues şarkıcısı The Weeknd yayınladığı "Often" da Nükhet Duru'nun "Ben Sana Vurgunum" da ki bazı kısımları kullandı. Sanatçının yurt dışında duyulmasını sağlayan önemli etkenler birisidir. 27 Ağustos 2014 tarihinde Timur Selçuk ile birlikte İstanbul'un Harbiye semtinde bulunan Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda bir konser veren Nükhet Duru, 18 Eylül 2015 tarihinde de Yaşar ile aynı sahneyi paylaştı. Nükhet Duru, başta Altın Plak olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. 13 Şubat 2020 tarihinde Hikayesi Var başlığıyla yeni albümü yayınlandı. 3 Eylül 2020’de ikinci bölümü yayınlanan Menajerimi Ara başlıklı televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak rol aldı. Nükhet Duru'nun hayatından önemli kesitlerin yer aldığı, müzik hayatını anlatan Duru Olmak başlıklı belgesel film, Netflix Türkiye'de yayımlandı. Yönetmenliğini Mu Tunç'un yaptığı belgesel tartışmaları da beraberinde getirdi. Özel hayatı Nükhet Duru, Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavî'nin oğlu Erol Simavî ile 20 yıl süren bir ilişki yaşadığını açıkladı:"Ben çocuk gibi aşık olmuştum Erol Bey'e. 21-22 yaşlarımdaydım. Beni aşık etmek için oyunlar oynamıştı. Üstelik ben yanaşmadım. Aylarca peşimden geldi. Kırmızı sevdiğimi bilirdi, kırmızı jelatin içinde yakut yüzük gönderirdi. 'Bisküvi geldi' diye sevinirdim. Açınca 'Siz beni ne zannediyorsunuz?' derdim. Bana hediye vermek için canı çıkardı. İnsan ayırmadan davranışına şahit oldukça ben onu kanatlarımın altına aldım. İçkiyi bıraktırdım, kilo verdirdim. Bırakmazsan giderim diyordum. Akşamları iki kadeh izni vardı. Çok sevmiştim... Tabii ki gizlemek istemezdim ama o dönemde kimse kimsenin sırrını ortaya koymazdı. Müzik sektörü biliyordu. İlk büyük aşkım..."Nükhet Duru, Erol Simavî'den sonra müzik yapımcısı Mehmet Teoman ile, daha sonra müzisyen Doğan Canku ile birliktelikler yaşadı. İki kez evlendi; 1987 ile 1991 yılları arasında Dikran Masis ile, 1995 ile 1999 yılları arasında da Özalp Birol ile evli kaldı. İlk evliliğinden Cem adında bir oğlu bulunuyor. Diskografi 45'lik, EP ve teklileri 1975: Aklımda Sen Fikrimde Sen - Karadır Kaşların 1976: Beni Benimle Bırak - Gerisi Vız Gelir 1976: Her Şey Yolunda Şimdi - İki Damla Gözyaşı 1977: Canım Yandı - Haydi Uzatma Arkadaş 1977: Cambaz - Haydi Hayat 1977: Harp ve Sulh - Bir İnsan Doğdu 1978: Anılar - Güneş 1978: Dostluğa Davet - Takalar - (Modern Folk Üçlüsü ile birlikte) 1979: Portofino - Yıldızlar 1983: Ne Oldu Bize - Al Gönlümü Diyar Diyar Sürükle 1998: Remix-1 1998: Remix-2 1999: Nükhet Duru '99 2008: Durup Dururken 2010: İlk 2 2018: Mavi Düşler 2020: Kalbim Ege'de Kaldı 2021: Kapıldım Gitti 2021: Uzunlar 2022: Değmesin Ellerimiz Stüdyo albümleri 1976: Bir Nefes Gibi 1978: Melankoli 1979: Sevgili Çocuklar 1979: Nükhet Duru IV 1981: Nükhet Duru 1981 1982: Aşıksam Ne Farkeder? 1984: Her Şey Yeni 1985: Sevda 1986: Nadide 1987: Çek Halatı Gönlüm 1988: Benim Şarkılarım 1989: Benim Yolum 1991: Aç Gözünü Adamım 1992: Aman Tanrım! 1994: Nükhet Duru 1996: Gümüş 1997: Mühür 1998: Cahide - Bu Bir Efsane 2001: Bana Rağmen 2004: Muhteşem İkili - (Cenk Eren ile birlikte) 2006: ...Gece Saat On İki 2012: Tam Zamanında 2015: Aşkın N Hali 2020: Hikayesi Var Toplama ve konser albümleri 1979: En Sevilen Şarkılarıyla Nükhet Duru 1993: Nükhet Duru Klasikleri 1998: Nükhet Duru'dan Bir Nefes Gibi'ler 2006: Sevgiyle Elele - (Surp Vartanants Korosu ile birlikte, Cenk Taşkan adına) 2008: En İyileriyle Nükhet Duru 1981-1982 2014: Nükhet Duru Sahnede Filmografisi Dizi 1993: Umut Taksi 2000: Dadı 2000: Şemsi Paşa Pasajı 2001: Baş Belası 2001: Yeni Hayat 2002: Bayanlar Baylar 2002: Deliboran Destanı 2004: Avrupa Yakası 2004: Çemberimde Gül Oya 2005: Eylül 2015: Arka Sokaklar 2016: Şahane Damat 2020: Menajerimi Ara 2022: Aslında Özgürsün 2023: Tetikçinin Oğlu Yakında: Eyvah Ramazan Bey Film 1971: Şerefimle Yaşarım 1973: Dağdan İnme 1973: Yemin 1975: Ayıkla Beni Hüsnü 1976: Kader Bağlayınca 1982: Düşkünüm Sana 2005: Keloğlan Kara Prens'e Karşı 2015: Düğün Dernek 2: Sünnet Televizyon programı 1995: Bir Nükhet Duru Gecesi 2007: Duru Muhabbetler 2009: Akşama Doğru Nükhet Duru 2022: Demet Akbağ ile Güldürme Beni Ödülleri 2008: 35. Altın Kelebek Ödülleri - "Özel Ödülü" 2020: 17. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri - "Radyo Boğaziçi Onur Ödülü" Notlar Kaynakça Dış bağlantılar BBC Türkçe ile 1996 yılında yapılan röportaj Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1958 doğumlular Kategori:Bor doğumlular Kategori:20. yüzyılda Türk kadın şarkıcılar Kategori:21. yüzyılda Türk kadın şarkıcılar Kategori:1970'lerin şarkıcıları Kategori:1980'lerin şarkıcıları Kategori:1990'ların şarkıcıları Kategori:2000'lerin şarkıcıları Kategori:2010'ların şarkıcıları Kategori:2020'lerin şarkıcıları Kategori:Türk kadın pop şarkıcıları Kategori:Türk kadın sinema oyuncuları Kategori:Türk kadın dizi oyuncuları Kategori:Türk televizyon sunucuları Kategori:Balet Plak sanatçıları Kategori:Emre Plak sanatçıları Kategori:Esen Müzik sanatçıları Kategori:Topkapı Müzik sanatçıları Kategori:Raks Müzik sanatçıları Kategori:İmaj Müzik sanatçıları Kategori:Şahin Özer Müzik sanatçıları Kategori:Ossi Müzik sanatçıları Kategori:DMC sanatçıları Kategori:Poll Production sanatçıları Kategori:Avrupa Müzik sanatçıları Kategori:Sony Müzik sanatçıları Kategori:Altın Kelebek Ödülü sahipleri Kategori:Radyo Boğaziçi Müzik Ödülü sahipleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri