Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Öğretmenden Gelen En Sarsıcı Söz

gulsahkocq7s

Well-known member
İlkokulda başarılı ama ihmal edilmiş bir öğrenciydim. Sınıfın en çalışkanı olsam da, bu yönüm göze batıyordu. Öğleci idim ve sabah top oynamıştım, dizlerim yeşil olmuştu. Okula gittiğimde sınıf öğretmem Zehra Hoca, bana "Gerçekten pis bir öğrencisin." dedi. Esmer olduğum için "Hele şu surata, karalığa bak! Dizleri de yemyeşil olmuş..." diyerek devam etti. Bu sözler, küçük yüreğimi derinden yaraladı. Karşılık vermedim ama bu sözler aklımın bir köşesinde kaldı.

Yıllar sonra, okuldan mezun olduğumda arkadaşlarım Ömer, Hasan ve Utku ile okulu ziyaret etmeye karar verdik. Zehra Hoca'yı görünce konuşmaya başladık. Henüz 17 yaşında genç ve asi bir gençtim. Kadının sözlerine karşı gelmek istedim. "Hocam, eğitim fakültesini kesinlikle istemiyorum. Arkamdan 'hiçbir halt olamamış, sadece öğretmen olmuş' demelerini istemiyorum." dedim. "Zaten maaşı da düşük. Kaliteli öğrenciler öğretmen olmuyor; düşük puan alanlar, zekâ seviyesi düşükler oraya gidiyor." sözlerimle devam ettim.

Zehra Hoca'nın yüzü düşmüştü. Birkaç söz daha söyleyince, "Sen, benim mesleğimi küçümseyemezsin!" diye tepki verdi. Ben de asi bir şekilde, "Sizin mesleğinizi devlet küçümsemiş, ben küçümsesem ne olur?" cevabını verdim. İyice bozulmuş ve sinirlendirmiştim.

O sırada, Zehra Hoca'nın anaokuluna giden kızı Tuana geldi. Üstü başı kirliydi ve çikolata yemiş, yüzüne bulaştırmıştı. Bu durumu görünce, "Hocam, zamanında bana 'pislik' demiştiniz, üstüm yeşil olduğu için. Görüyorum ki kendi kızınıza temizliği pek öğretememişsiniz..." dedim. Gözleri doldu ve konuşamadı.

Arkadaşlarım, beni sözlerimle ve hareketlerimle uyardılar ama ben aldırış etmedim. Ona verdiğim bu hayat dersi yeterliydi. Zehra Hoca, yıllar sonra öğrencisinden önemli bir ders almıştı ve insanların hakkında ileri geri konuşmamayı öğrenmişti. Verdiğim ders, okulda aldığımız sıradan derslerden farklıydı; mis gibi hayat kokuyordu ve sıcaklığı hissediliyordu.

Üniversite sınavında hırslanmamı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanmamı sağlayan da lisedeki matematik öğretmenimin "Sen derecelik öğrenci değilsin!" sözlerimiydi. Onunla da hesabımı kapatmıştım. Rövanşımı almıştım.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri