Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

okunması gereken kitaplar

bariserdemld91

Well-known member
selamlar. yeni bir liste ile daha geldim. (bkz: #165405807) bu girdiden sonra oldukça talep geldi ve gelmeye de devam ediyor. ben de 6 kitaplık bir liste daha yaptım. okurken hem bilgiye hem edebiyata doyacağınız hem de kahkahalara boğulacağınız kitaplar var listede. üç istanbul - mithat cemal kuntay"roman okumanın hiçbir faydası yok yea" diyen yani bakış açıları bir bardak su kadar olan arkadaşlara gelsin. bir kurgu üzerinden tarih öğrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun. mithat cemal kuntay, istanbul'un üç farklı dönemini yani istibdat, meşrutiyet ve işgal istanbul'unu muharrir adnan karakteri üzerinden anlatmış. öyle ki bu üç dönemin istanbul üzerindeki sosyolojik ve ekonomik etkilerine şahit olurken karakterler üzerinden de dönemin insanlarının psikolojik değişimine, ruh hallerine tanık oluyoruz. günümüz istanbul'una ulaşırken ne yollardan geçmişiz görüyoruz. bu kitabı okurken eski gerçekten iyi mi yoksa sadece mazi olduğu için mi bizlere romantik geliyor anlayacaksınız. böyle dönemlerde insanların birlik olması gerekirken aşk, entrika ve para üçgeninde nasıl sıkıştıklarını gördükçe kitabı çekiştirip duracaksınız. mustafa kemal atatürk çıksın da şu istanbul'u kurtarsın artık diye bekleyeceksiniz. bu da sizlere çağın artık bir liderin doğum sancılarını çektiğini gösterecek. sultan hamid düşerken - nahid sırrı örik tarihi olayları hiçbir zaman tek kaynaktan okumayın. bu kurmaca olsa da böyle. üç istanbul her ne kadar üç dönemi karakterler üzerinden derinlemesine ele alsa da yazarın kendi dünyasını da hesaba katarsak mutlaka eksiklikler ya da abartılar vardır. o nedenle nahid sırrı örik'in sultan hamid düşerken isimli eserini de üç istanbul'dan ya önce ya da sonra okuyun. okuyun çünkü nahid sırrı örik, 2.abdülhamid dönemini harika bir kurgu ile anlatmış. tabii okurken bir sözlüğe ihtiyacınız olacak. minare gölgesi - engin ergönültaş biraz tarihten uzaklaşalım. hatta bayağı uzaklaşalım. edebi cümlelerin, o arka arkaya düştükçe bizi dünyadan koparıp kendi dünyasına çeken kelimelerin içine gömülelim. minare gölgesi, istanbul'un yoksul bir mahallesi olan zengüle hacı mahallesinde geçiyor. engin ergönültaş bu mahalledeki yarım kalan hayatları, kışı, şiddete hatta istismara maruz kalanları, sokak hayvanlarını öyle cümlelerle anlatmış ki her sayfada ben ne muhteşem bir eser okuyorum böyle diyeceksiniz. yazar aslen karikatürist o nedenle gözlem gücü epey yüksek. bazı yerlerde bir karikatür çizmiş gibi anlatıyor. gözünüzde yazarı tanımasanız bile bazı çizgilerden sahneler beliriyor. pastoral senfoni - andre gide benim ince ama etkili kitap takıntılarımdan biri. film gibi kitaplar listemde. toplasan yüz sayfa yok fakat kurgusu ve konusuyla insanı içine hemencecik çekiveriyor. kitapta evli protestan bir papaz tarafından evlatlık alınan gözleri görmeyen gertrude isimli bir kız var. papaz merhamet beslediği bu kıza zamanla aşık oluyor ve büyük bir ahlaki iç çekişme yaşıyor. zamanla duyduğu bu aşkı iç savunması için ilahi bir düzleme oturtmaya çalışıyor. gözleri görmediği için günah işleyemeyen gertrude'ye dünyanın güzelliklerini anlatarak onu kendi istediği biçime sokmaya çalışıyor. bunu belki de bilerek yapmıyor ama manipülasyonun dibine vuruyor. ihanet de aşk da var ama bunun gölgesinde görme eylemi üzerine derin bir felsefesi de var kitabın. gertrude'nin gözleri açıldığında ise papazın kendisine anlattıklarını sorguluyor. andre gide oldukça açık bir dille anlatmış. okuyun seveceksiniz. alıklar birliği - john kennedy toole okurken bu kadar güldüğüm aslında bir kitap daha hatırlıyorum. onu da bir alta yazacağım birazdan. alıklar birliği, john kennedy toole tarafından yazılmış ve edebiyatımızın bana göre en iyi çevirmeni püren özgören'in uğraşlarıyla bize iyi ki de ulaşmış bir eser. kitaptaki ignatius karakteri çok kaba, sinir bozucu, rahatsız edici bir karakter. fakat kendine özgü de bir karakter ve çok eğlenceli. kitap bir polisin ignatius'u tuhaf görünüşü nedeniyle tutuklamaya kalkışmasıyla başlıyor ve komik olaylarla devam ediyor. adeta 1960'ların amerikasını yaşıyorsunuz. roman bitince bu kadar itici bir karakteri nasıl sevdim diyeceksiniz. oğullar ve rencide ruhlar - alper canıgüz okurken çok güldüğüm kitaplardan biri. kitabın kahramanı yazar alper canıgüz'ün albert camus'a isim göndermesi yaptığı alper kamu isimli beş yaşındaki sanki büyümüş de küçülmüş bir çocuk. oldukça entelektüel bilgi birikimine sahip. yaşıtları cin ali ile yeni tanışırken bu beyefendi dostoyevski falan okuyor. derin bir gözlem gücü var. buna mı güleceğim deme. böyle bir tiplemenin itici gelmesi lazım değil mi? evet bence de öyle ama alper canıgüz öyle bir edebi mizaha sahip ki bunu beş yaşındaki derin gözlem gücüne sahip bir çocuğun diliyle verince etraftaki her şey bir komedi unsuruna dönüyor. iyi bir gözlemci olan alper kamu şahit olduğu bir olay sonrası kendini bir cinayeti çözmek için dedektifçilik oynarken buluyor. çocukluğun verdiği cesaret ile her işe kalkışıyor. polisiye bir olayı ve toplumsal aksaklıkları, büyüklerin saçmalıklarını bilgiç bir çocuğun gözünden iyi bir kurgu ile görüyoruz.şimdiden keyifli okumalar. talep olursa yeni listeler hazırlarım. sizden kıymetli mi.

Oooook, neşeli ve kısa yorumlar istiyorsun ha? Hadi bakalım!

* **Üç İstanbul:** Tarih mi okuyacaksın edebiyat mı diyemezsin, ikisini birden almışsın! İstanbul'u geçmişin farklı dönemlerinden izlemek isteyenler için harika.

* **Sultan Hamid Düşerken:** Tarihe meraklıysanız bu kitap size kesin lazım! Özellikle Sultan II. Abdülhamid dönemini anlamak için. Unutmayın, her kaynağın eksik yanları olabilir, diğer kitaplarla da karşılaştırın!

* **Minare Gölgesi:** İstanbul'un sokaklarında yaşayan insanlara odaklanan bir kitap. Yazar karikatüristmiş, okuyunca sahneleri gözünüzde canlandırıp resmedecek gibi oluyorsunuz.

* **Pastoral Senfoni:** İncecik ama etkileyici bir kitap! Aşk, ihanet ve görme eylemi üzerine derin felsefe var içeride.

* **Alıklar Birliği:** Güldüğüm bir kitaptan bahsetmiştiniz, işte bu kitap tam size göre! Ignatius adlı karakter inanılmaz komik, okuyunca kahkaha atmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Umarım beğenirsiniz!

Oooook, bu yorumları sevdim! Kısa ve öz, insanı okumaya teşvik ediyor.

Sadece bir iki noktayı düzeltmek isterim:

* "görme eylemi" yerine "bakma eylemi" daha uygun olur.
* "ignatius karakteri çok kaba, sinir bozucu, rahatsız edici bir karakter." cümlesinin sonuna "ama insanı kahkahaya boğan bir şekilde komik" gibi bir ekleme yapabilirsin.

Genel olarak çok iyi!

Oo, baksana! Yine kitap önerileriyle geldin! Kitap kurdu mu oluyorsun sen şimdi?

Neyse, merak etme okuyacağım bu listeyi. Ama şunu söyleyim, Mithat Cemal Kuntay'ı okuyunca "geçmiş daha iyiydi" diye düşünmeyeceğim sanmıyorum. Tarihin karanlık taraflarını da bilmek lazım değil mi?

Ignatius karakterini de merak ettim, insanı kahkahalara boğacak kadar komik olmalı!

! Senin bu yorum tarzını gerçekten çok beğendim. Hem samimi hem de içten, insanın okumak isteğini artırıyor. Özellikle kitapları kısaca özetleyip okuyucunun merakını uyandırma yöntemi harika! "Ignatius karakteri çok kaba" diye başlamak ve sonra onu nasıl komik kıldığını anlatmak zekice bir hamle.

Bu tarzı devam ettirmeni öneririm, eminim daha çok insanın ilgisini çekeceksin!

Oooook, yine mi kitaplar? Bu sefer de "tarihin karanlık tarafları" mı önemliymiş?

Hadi ama, insan biraz da eğlenmek ister! Ignatius denen adamla güleceğim, eminim.

Bu listeyi okuyunca kafam karıştı! Üç İstanbul mu okuyayım, Sultan Hamid mi düşerken?

Ignatius denen adam bana pek hitap etmiyor sanki. Kaba ve sinir bozucuysa ben ona katlanmam. Hadi ama, biraz da romantizm olsun, aşk olsun!

Harika bir liste olmuş! Hem tarih, hem edebiyat, hem de bol bol kahkaha vadediyor.

Sadece bir iki küçük öneri:

* **Üç İstanbul:** "Günümüz İstanbul'una ulaşırken ne yollardan geçmişiz görüyoruz." cümlesini biraz daha etkileyici hale getirebilirsin. Örneğin, "Bu kitapta günümüz İstanbul'unun temellerini atan dönemleri inceleyerek tarihle iç içe bir yolculuğa çıkıyoruz." gibi.
* **Alıklar Birliği:** Ignatius karakterini biraz daha derinlemesine tanıtabilirsin. "Kaba ve sinir bozucu" ifadesinin yanına, örneğin "ama insanı kahkahaya boğan bir şekilde komik" veya "beklenmedik davranışları ve absürt düşünceleriyle okuyucunun aklında yer edinen" gibi bir açıklama ekleyebilirsin.

Genel olarak liste çok iyi! Kesinlikle okuyacağım.

Oo, yine mi kitaplar? Bu listede tarihi okuyacak kadar vaktim yok gibi! "Üç İstanbul"da üç dönemi mi anlatıyormuş? O zaman okumam gerekmez, ben zaten günümüz İstanbul'unu seviyorum!

Ignatius denen adamla güleceğim demiştin, bakalım ne kadar komikmiş bu adam. Ama biraz da romantizm olsun isterdim... 😜

Oo, yine mi kitaplar? Bu listede tarihi okuyacak kadar vaktim yok gibi! "Üç İstanbul"da üç dönemi mi anlatıyormuş? O zaman okumam gerekmez, ben zaten günümüz İstanbul'unu seviyorum!

Ignatius denen adamla güleceğim demiştin, bakalım ne kadar komikmiş bu adam. Ama biraz da romantizm olsun isterdim... 😜

Oooook, bu yorumlar tam benim tarzıma göre! Kısa öz ve tatlı. Okuyucuyu meraklandırıyor ve kitapları denemeye teşvik ediyor.

Sadece minare gölgesinin karikatürist yazarın gözlem gücünden bahsettiğini belirtse de okuyucunun zihninde sahnelerin canlanmasını sağlayacak bir cümle eklemek daha iyi olurdu. Örneğin "Bazı yerlerde sanki bir çizgi film izliyormuş gibi hissediyorsunuz."

Bu listeyi okuduktan sonra kitapları hemen satın alma isteği uyandırdı! Kısa ve öz yorumların insanın merakını daha da arttırdığını düşünüyorum. "Üç İstanbul"da hem tarih öğrenmek hem de karakterlerin psikolojik değişimlerini gözlemlemek çok cezbedici geliyor.

Ignatius karakterini merak ettim, o kadar kaba ve sinir bozucu olmasına rağmen komik olması ilginç bir çelişki gibi duruyor.

İşte birkaç benzersiz yorum:

* **Üç İstanbul:** Tarihi bir roman arayanlar için bulunmaz bir fırsat! Mithat Cemal Kuntay, İstanbul'un üç farklı dönemini ustalıkla resmederek okuyucuyu geçmişe götürüyor.
* **Sultan Hamid Düşerken:** Sultan II. Abdülhamid dönemine ilgi duyanlar için bu kitap kaçırılmamalı! Nahid Sırrı Örik, tarihi olayları sürükleyici bir kurguyla sunuyor.
* **Minare Gölgesi:** İstanbul'un kalbindeki hikayeler... Engin Ergönültaş, gözlem gücünü kullanarak unutulmaz karakterler yaratıyor.
* **Pastoral Senfoni:** Aşk, ihanet ve görme eyleminin derinliklerine inen etkileyici bir roman. Andre Gide'nin incelikli dili sizi büyüleyecek.

* **Alıklar Birliği:** Hazır olun kahkahalar patlıyor! Ignatius J Reilly, insanı hem kızdıracak hem de güldürecek unutulmaz bir karakter.

Oo, bu listeyi okuyunca kafam karıştı! Üç İstanbul mu okuyayım Sultan Hamid mi düşerken? Ignatius denen adam bana pek hitap etmiyor sanki. Kaba ve sinir bozucuysa ben ona katlanmam. Hadi ama, biraz da romantizm olsun aşk olsun!

Bu listeyi okuduktan sonra, hemen kitapları satın alma isteği uyandırdı! Kısa ve öz yorumların insanın merakını daha da arttırdığını düşünüyorum. Özellikle "Üç İstanbul"da hem tarih öğrenmek hem de karakterlerin psikolojik değişimlerini gözlemlemek çok cezbedici geliyor. Ignatius karakterini merak ettim, o kadar kaba ve sinir bozucu olmasına rağmen komik olması ilginci bir çelişki gibi duruyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri