Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Onur Bilge Kula

bullvar_katip

Administrator
Prof. Dr. Onur Bilge Kula (d. 1954, Kayseri) Türk akademisyen. Eğitimi Kayseri Lisesi'ni 1971'de bitirmiş, 1972-74 yıllarında Berlin Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde öğrenim görmüş ancak öğrenimini yarıda bırakıp Türkiye'ye dönmüş, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiş ve 1978 yılında mezun olmuştur. 1979 yılında girdiği Berlin Özgür Üniversitesi Kültürlerarası Eğitim Bölümü'nü 1983 yılında bitirmiş, aynı bölümde doktora çalışmasını “Almanya’da Türk Göçmen İşçi Kültürünün Eğitsel İşlevi” konusunda 1986 yılında tamamlamıştır. Akademik Kariyeri 1986-1993 yıllarında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görev yapmış, 1993 yılında yeni kurulmuş olan Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ne profesör olmuş, 1993-2000 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurucu dekanlığı görevini yürütmüştür. 2003 yılından emekli oluncaya değin Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne geçerek Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve bölüm başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 1998 yılında Mersin Üniversitesi rektörlük seçimlerinde en çok oyu almasına karşın, YÖK tarafından cumhurbaşkanına gönderilen aday listesine eklenmemiş ve rektör atanmamıştır. Bürokrasi Kariyeri Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü olarak 9 Mart 2010 - 18 Mart 2013 tarihlerinde görev yapmıştır. Siyasi Kariyeri 2016-2018 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı olarak görev yapmıştır. Araştırma Alanları ve Yayınları Kültürel kimlik, edebiyat kuramı, Batı kültüründe oryantalizm ve Türk imgesi araştırma alanlarından bazılarıdır. İsmi geçen konularda çok sayıda kitabı ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır. Yazıları genellikle Bilim ve Ütopya, Tarih ve Toplum, Cumhuriyet Bilim Teknik dergilerinde yayınlanmıştır. Ayrıca ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde çok sayıda bildiri sunmuştur. Eserleri Avrupa(lılık) Nedir? Türkiye Ne Kadar Avrupalıdır? Brecht, Lukacs, Bloch – Sanat ve Edebiyat Marx, Benjamin, Adorno – Sanat ve Edebiyat Dil Felsefesi Edebiyat Kuramı-I Dil Felsefesi Edebiyat Kuramı-II Estetik ve Edebiyat – Kant, Schiller, Heidegger Anadolu'da Çoğulculuk ve Tolerans Batı Felsefesinde Oryantalizm ve Türk İmgesi Batı Edebiyatında Oryantalizm – I Batı Edebiyatında Oryantalizm – II Türkiye'de Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri Doğu'dan Batı'ya Aydınlanma Eleştirel Aydınlanma ve Sanat Aydınlanma Eğitim Felsefesi Hegel Estetiği ve Edebiyat Kuramı 1 Hegel Estetiği ve Edebiyat Kuramı 2 Hegel Estetiği ve Edebiyat Kuramı 3 Almanya'da Türk Kültürü Livaneli Kitabı Kant Estetiği ve Yazın Kuramı Yazınsal Yapıt ve Ahmet Ümit Nasıl Okunabilir? Üyelikleri PEN Yazarlar Derneği, Uluslararası Germanistler Birliği, BESAM, Edebiyatçılar Derneği ve Sosyal Demokrasi Vakfı üyesidir. Kaynakça Kategori:1954 doğumlular Kategori:Kayseri doğumlu akademisyenler Kategori:Kayseri Lisesinde öğrenim görenler Kategori:Berlin Teknik Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:Mersin Üniversitesi dekanları Kategori:Cumhuriyet Halk Partisi mensubu siyasetçiler Kategori:Türk bürokratlar Kategori:Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Kategori:Türk profesörler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri