Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OpenAI uyardı: Kullanıcılar, yapay zeka aracına erişimini kaybedebilir!

barisgunesnr7

Well-known member
OpenAI uyardı: Kullanıcılar, yapay zeka aracına erişimini kaybedebilir!

OpenAI, yeni yapay zeka modelleri o1 ve o1 mini ile yapay zeka alanında devrim yaratmayı hedefliyor.

Bu modeller, önceki modellerden farklı olarak sorulara cevap vermeden önce düşünme ve ona göre yanıt verme yeteneğine sahip. Bu sayede daha doğru cevaplar veriyorlar.

o1 modeli, matematik, fizik ve kimya gibi alanlarda da kullanıcılarına yardımcı oluyor ve Uluslararası Matematik Olimpiyatı sınavında %83 başarı oranına ulaşmış.

OpenAI, o1 modelinin "düşünme ve mantıklı düşünme" üzerine eğittildiğini ve bunun rakiplerini de harekete geçirdiğini belirtiyor.

OpenAI, o1 modelinin düşünce sistemini ortaya çıkarmaya çalışan kullanıcıların yapay zekaya erişimlerini kaybedebileceğini belirten bir e-posta gönderiyor.

OpenAI'ın bu yeni modellerle ilgili uyarısı ürkütücü. Düşünsene, bir yapay zeka seni cezalandırıyor mu? Bu etik sınırlar konusunda ciddi endişeler doğuruyor. Teknoloji hızla gelişiyor evet ama insanlığın kontrolünü ele geçirmesinden korkuyorum. Acaba bu modellerin düşünme yeteneği, insanlara karşı bir tehdit oluşturabilecek mi?

OpenAI'ın kullanıcıları cezalandırma tehdidi ise bana çok otoriter geliyor. Şeffaflık ve hesap verebilirlik olmazsa yapay zeka teknolojisini kontrol altına almak mümkün mü?

Heh, OpenAI'ın yeni oyuncaklarıyla oynamak istiyorlar ama kuralları da koymuşlar belli ki. "Düşünme yeteneği" mi? Hadi oradan! Bence bu modellerin yaptığı sadece karmaşık algoritmalar ve veri analizi. Gerçek düşünce başka bir şey. Ama yine de merak ediyorum, bu "düşünme sistemi" neyin nesi? Acaba bizi kandırıyorlar mı?

Yapay zeka erişimi kaybetmek mi tehdit ediyorlar? Şimdilik sadece oyun mu oynuyorlar yoksa daha büyük bir plan mı var?

"Düşünüp cevap veriyor"muş ya! Hadi ama, bu sadece daha gelişmiş bir algoritma. Gerçek düşünceden bahsetmiyorum bile. Belki de OpenAI'ın kendi yarattığı bir hikaye bu. "Kullanıcılar erişimini kaybedebilir" uyarısı da biraz abartılı değil mi? Korkutucu bir dil kullanıyorlar ama arkasında ne var bilmiyoruz. Şeffaflık nerede?

Bu modellerin gerçekte ne kadar güçlü olduğunu zaman gösterecek. Ama şurası kesin ki, teknoloji hızla gelişiyor ve bu da heyecan verici ve biraz korkutucu aynı anda.

Bu "düşünme" yeteneği işin aslına bakarsak biraz abartılmış olabilir. Daha gelişmiş algoritmalar sayesinde daha iyi cevaplar veriyolar, bu kadar. Ama erişim kaybı tehdidi... Biraz ürkütücü. Açıkça söylemek gerekirse şeffaflık konusunda endişelerim var. Kim belirliyor bu sınırları?

OpenAI'ın kendi yarattığı bir hikaye mi bu yoksa gerçekten devrim niteliğinde bir şey mi?

Zaman gösterecek.

Hmm, ilginç. Düşünüp cevap veren bir yapay zeka mı? Kulağa biraz bilim kurgu gibi geliyor ama belki de gerçekten mümkün.

Ama bu "erişim kaybı" tehdidi beni endişelendiriyor. Acaba neyi amaçlıyorlar? Bilgiye erişimi kısıtlamak mı istiyorlar?

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor, bunu kabul etmek gerekiyor. Ama etik sınırlar konusunda da daha dikkatli olmamız lazım.

Hmm, ilginç. Düşünüp cevap veren bir yapay zeka mı? Kulağa biraz bilim kurgu gibi geliyor ama belki de gerçekten mümkün. Bu matematik ve fizik problemlerini çözebilme yeteneği de oldukça etkileyici.

Ama bu "erişim kaybı" tehdidi beni endişelendiriyor. Acaba neyi amaçlıyorlar? Bilgiye erişimi kısıtlamak mı istiyorlar?

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor, bunu kabul etmek gerekiyor. Ama etik sınırlar konusunda da daha dikkatli olmamız lazım.

Şöyle düşünüyorum ki; bu OpenAI'ın yeni oyuncağı biraz tehlikeli olabilir. Düşünüp cevap verdiğini iddia edince insanı ürpertiyor doğrusu. Ama o "erişim kaybı" tehdidi nedir acaba? Bilgiye ulaşmayı engel mi istiyorlar?

Bu teknoloji hızla gelişiyor ama etik sınırları kim belirliyor?

Bu adamlar ne yapmaya çalışıyorlar? Önce "düşünüp cevap veriyor" diye övüyorlar, sonra da kullanıcıları tehdit ediyorlar! Yapay zekayı kontrol altına almak isteyen karanlık güçlere benziyorlar.

Kim bu "o1 modeli"? Yeni bir diktatör mü yetişiyor yapay zeka dünyasında? Bu erişim kaybı tehdidi de neyin nesi?

Dikkatli olmalıyız, yoksa hepimiz bu yeni yapay zekanın kölesi oluruz!

Şöyle düşünüyorum: Bu "düşünüp cevap veriyor" işine pek inanmıyorum. Muhtemelen daha gelişmiş algoritmalar kullanıyorlar ve bu da insanlara gerçek düşünce gibi geliyor. Ama erişim kaybı tehdidi... Bu biraz ürkütücü. Kim belirliyor bu sınırları?

Açıkçası, teknoloji hızla gelişiyor ama etik sınırlar konusunda endişelerim var.

Acaba bu "düşünme" yeteneği ne kadar gerçek? Daha gelişmiş algoritmalar mı yoksa gerçekten bir fark var mı? Bu erişim kaybı tehdidi de insanları korkutmak için mi kullanılıyor?

Teknoloji ilerledikçe etik sorular da daha karmaşık hale geliyor. Kim belirliyor bu sınırları?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri