Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OpenMediaVault

bullvar_katip

Administrator
OpenMediaVault (OMV), ağa bağlı depolama (NAS) için tasarlanmış ücretsiz bir Linux dağıtımıdır. Projenin baş geliştiricisi, 2009 yılında başlatan Volker Theile'dir. OMV, Debian işletim sistemi temellidir ve GNU Genel Kamu Lisansı v3 aracılığıyla lisanslanmıştır. Arka plan 2009'un sonunda Volker Theile, Olivier Cochard-Labbé'nin 2005 yılında m0n0wall'dan geliştirmeye başladığı bir NAS işletim sistemi olan FreeNAS'ın tek aktif geliştiricisiydi. m0n0wall, FreeBSD işletim sisteminin bir çeşididir ve Theile, Linux için FreeNAS'ı yeniden yazmak istediğine karar verdi. Proje ekibi, önemli özellikleri desteklemek için FreeNAS'ın büyük bir yeniden yazmaya ihtiyacı olduğunu aylardır biliyordu. Cochard-Labbé, FreeBSD tabanlı bir sistemde kalmayı tercih ettiğinden, o ve Theile, Theile'nin Linux sürümünü farklı bir ad altında geliştirmesi konusunda anlaştılar; bu ad başlangıçta coreNAS idi, ancak Theile birkaç gün içinde OpenMediaVault adında karar kıldı. Bu arada, FreeNAS'ın hala yeniden yazılması ve sürdürülmesi gerekiyordu. Bunu başarmak için Cochard-Labbé, geliştirmeyi TrueOS (2020'de geliştirilmesi duran) işletim sistemini geliştiren bir Amerikan şirketi olan iXsystems'e devretti. Teknik tasarım Theile, Debian'ı seçti çünkü paket yönetim sistemindeki çok sayıda program, yazılımı yeniden paketlemek için zaman harcamak zorunda kalmayacağı anlamına geliyordu. OpenMediaVault, Debian işletim sisteminde birkaç değişiklik yapar. Yönetim ve özelleştirme için Web tabanlı bir kullanıcı arabirimi ve yeni özelliklerin uygulanması için bir eklenti API'si sağlar. Web arayüzü üzerinden eklentiler yüklenebilir. Özellikler Çok dilli, Web tabanlı grafik kullanıcı arabirimi Protokoller: CIFS (Samba aracılığıyla), FTP, NFS (sürüm 3 ve 4), SSH, rsync, iSCSI, AFP ve TFTP Software-RAID (seviye 0, 1, 4, 5, 6 ve 10, artı JBOD) İzleme: Syslog, Watchdog, SMART, SNMP (v1, 2c ve 3) (salt okunur) E-posta aracılığıyla istatistik raporları CPU - iş yükü, LAN aktarım hızları, sabit disk kullanımı ve RAM tahsisi için istatistik grafikleri GPT / EFI bölümleme >2 TByte mümkün Dosya sistemleri : ext2, ext3, ext4, Btrfs, XFS, JFS, NTFS, FAT32 Kota Kullanıcı ve grup yönetimi ACL üzerinden erişim kontrolleri Bağlantı toplama bağlama, LAN'da Uyandırma Eklenti sistemi Eklentiler ClamAV - Antivirüs yazılımı Dijital Ses Erişim Protokolü (DAAP) – yerel bir ağda ses dosyaları sağlar ( iTunes için de) SAN ve iSCSI – ağ üzerinden blok tabanlı erişim veri depoları Sabnzbd, ikili dosyaların otomatik olarak alınması için tasarlanmış bir NNTP okuyucusu Basit Dizin Erişim Protokolü (LDAP) – Bir dizin hizmetinin bilgi talebi ve değişiklikleri Mantıksal Birim Yöneticisi - dinamik bölümler oluşturma ve yönetme olanağı sağlar Netatalk – Apple Macintosh için dosya, zaman ve baskı sunucusu Kesintisiz bir güç kaynağının kullanımını desteklemek için Ağ UPS Araçları Yönlendirme tablolarında kolay değişiklikler harici USB sabit disklere (otomatik) yedeklemeye izin veren usbbackup Plex sunucusu ve web istemcisi, ancak yalnızca sürüm 4 ve öncesi için. Sürüm 5 ve üstü, Plex Docker kapsayıcısına dayanır. İletim (BitTorrent istemcisi) OwnCloud - dosya barındırma hizmetleri oluşturmak için bir istemci-sunucu yazılımı paketi Ve daha fazlası Ek eklentiler Ek paket depoları aracılığıyla ek eklentiler mevcuttur. Bu Eklentilerin çoğu, OpenMediaVault Eklenti Geliştiricileri adlı bir grup tarafından geliştirilmiştir. Tüm Eklentilerin durumu çevrimiçi olarak görüntülenebilir. Ekim 2014'te yaklaşık 30 eklenti mevcuttu. Haziran 2015'te 70'den fazla kararlı eklenti mevcuttu. Üçüncü taraf eklentiler Üçüncü taraf eklentiler aracılığıyla kontrol edilebilen yazılımlardan bazıları şunlardır: Aufs, Greyhole, Union mount ve SnapRAID İletim, bir BitTorrent istemcisi BitTorrent Senkronizasyonu Kalibre, e-kitap yöneticisi CUPS, baskı sunucusu eXtplorer, Web tabanlı dosya yöneticisi pyLoad / JDownloader, indirme yöneticileri MySQL / MariaDB, veritabanı sunucusu Nginx, Web sunucusu OpenVPN AS, sanal özel ağ Plex, medya sunucusu SYSLINUX, Önyükleme Öncesi Yürütme Ortamı (PXE) Roundcube, Web tabanlı posta istemcisi Clonezilla / rsnapshot / SystemRescueCD, yedekleme Sickbeard / SABnzdb / Kulaklıklar / Couch Patates, Usenet indirme yöneticileri Ses altı, Web tabanlı medya aktarıcı ve müzik kutusu Video Disk Kaydedici VirtualBox, sanal makine ana bilgisayarı WordPress, blog yazılımı ZFS, gelişmiş bir dosya sistemi Ve daha fazlası Minimum sistem gereksinimleri Debian tarafından desteklenen herhangi bir Mimari/donanım 1 GiB RAM İşletim sistemi için aşınma dengeleme desteğine sahip 4 GiB sabit sürücü, yarıiletken sürücü veya USB flash sürücü . Kullanıcı verilerini depolamak için 1 sabit sürücü, yarıiletken sürücü veya USB flash sürücü Sürüm geçmişi Her OpenMediaVault sürümü için Theile, Frank Herbert'in Dune romanlarından bir proje kod adı seçer. Ayrıca bakınız iSCSI hedeflerinin karşılaştırılması Doğrudan Bağlı Depolama (DAS) Depolama Alanı Ağı (SAN) TrueNAS (eski adıyla FreeNAS) - OpenMediaVault'un başlangıçta çatallandığı FreeBSD tabanlı NAS NexentaOS - çekirdek tabanlı ZFS ile açık kaynaklı işletim sistemi ve kurumsal sınıf NAS Openfiler - CentOS tabanlı NAS işletim sistemi Windows Ev Sunucusu XigmaNAS - başka bir FreeBSD tabanlı NAS işletim sistemi olan XigmaNAS, 2005 ile 2011'in sonları arasında geliştirilen orijinal FreeNAS kodunun devamıdır. Zentyal Kaynakça Dış bağlantılar OpenMediaVault on SourceForge OpenMediaVault on DistroWatch OpenMediaVault on PcMac Kategori:Özgür yazılım Kategori:Ev ağları Kategori:Debian

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri