Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

orucunu tutmadığı ramazan'ın bayramını kutlamak

ahmetkaraman8q6

Well-known member
İşine geldiği gibi müslüman olanların gerçekleştirdiği eylem. Bana yabancılar soruyor; ''Türkiye'nin %99'u müslüman, değil mi?'' diye. Ben de tabii ki ''hayır'' diyorum. ''Bu, siyasî bir söylemden ibaret.'' Yahu; sıradan bir günde camilere baksanız boş, bomboş. 5 vakit yok, efendim oruç yok... Günah çok. Ama ne var? ''Perşembe akşamları içmem'' diyen cuma müslümanı var, ''Ramazan'da zina etmem, içmem'' diyen ama ramazan sonrası genelevleri dolduran ramazan müslümanı var, bi' de tabii bayramları kaçırmayan kutlama müslümanı var. Hepsinin bir çatı altında toplasak ortaya ''işine geldiği gibi müslüman'' çıkıyor. Toplum için yaşayan, kendi olamayan müslüman var. Kimlik inşasını bir türlü bitirememiş, yarım yamalak yıkıntı bir toplum var. Bu bayram en azından bunları düşünüyor olmamız ve her şeyden önce inanıp bir dine mensup olmasak da, inanıp bir dine mensup olmasak da kendimize karşı samimi olmamız dileğiyle; önce İslam âlemi ve bütün inananların, sonra tüm insanlığın Ramazan bayramı kutlu olsun. Ekleme: Şahsıma, toplumun gayet kapsamlı sayılabilecek bir fotoğrafını sağlamış bir başlıktır, topluma kısmen de olsa ayna tutmuş bir başlıktır kendisi. Meselâ müslüman olup olmadığım hakkında bir harf bile yazmamış olmama rağmen, sözlük tarafından müslüman ilan edilmemi sağlamış başlıktır. (E ama bayramı kutladığını yazıyorsun, rerörerö diyecek arkadaşlara İngiltere başbakanı David Cameron'ın da bayram kutlama mesajı yayınladığını belirtmek isterim, meselâ. Nezaketten ötürü metne eklenmiş cümleler yani bunlar, kasmaya gerek yok. Ama durun şimdi siz ''İngiliz sin sen!'' falan diye de coşabilirsiniz, sakin olun genşler.) Ya da ''uğruna savaşmadığın Cumhuriyet'in bayramını da kutlayamazsın'' diyenler olmuş, kutlayıp kutlamadığımı bilmeden. Kim olduğum hakkında bu kendini yargıç zanneden gruba yazıyla bilgi vermek ve birtakım şeylerin aksini ya da doğrusunu kanıtlamak zorunda değilim, önyargılarından arınıp tanımak için bir-iki muhabbet etmek isteyen anlar zaten kim olduğumu az çok. Fakat, kendilerini belli edip, yargılayanın ben olduğu hatasına düşerken bunu ifade ederek beni yargıladığınız için teşekkürler. Deneyim deneyimdir. Neyse... Adınakıllı bir iki bi' şeyler karalayanlar olmuş, hani din değil de kültür meselesi filan diye... Başlıktaki eylemin, dinle bağlantısı olduğundan, eylem salt bir kültürel eylem olarak addolunamaz. Bu bir kimlik meselesidir. ''Müslüman kültürü'' diye bir şey var, doğru. Ama adı üstünde müslüman kültürü. Dinin gereklerini yerine getirmeden kişi kendine nasıl müslüman diyebilir, müslüman kültürüne nasıl egemen olabilir ve onu uygulayabilir, içinde bulunabilir? Hem, din de bir bütündür. ''Bunun bir kısmını uygulayayım, geri kalanını uygulamayayım'' diye bir durum hiçbir samimi inanan için mümkün değildir. Uygulamalardaki şekilsel farklılıklar ayrı, dinin bir parçasını alıp gerisini bırakmak ayrı şeylerdir. Bu, ibadet seçebilmek değildir. İki ibadet arasında fark vardır, oruç tutarken insan sınanır, ama bayram kutlarken öyle mi? Zaten, insan sınanmadığı için bayramı kutlamak çoğu nefsin işine gelmiyor mu? Aynı şey, ''ben Allah'a inanmıyorum'' diyen bir ateist için de geçerlidir. İnançlıların çoğunlukta olduğu bir ortama girdiğinde o da sırf çoğunluk içerisinde olduğu için ''ben de aslında inanıyorum yav, çaktırma din kardeşiyiz, ateizmin kültüründe var (!)'' muhabbetine girerse, aynı samimiyetsizliği o da göstermiş olmayacak mıdır? Aynı şey, ''ben Hıristiyanım ama kiliseye gitmiyorum, işte ne bileyim paskalya'yı kutlarım ama'' diyen sözde Hıristiyan için de geçerlidir. Yalnız bir farkla. Bu durumun bir özeleştiriye tabi tutulduğuna gezdirdiğim yüzlerce yabancı tarafından şahit oldum. Ama burada bu çelişkiyi ben yazınca bir linç başladı ki sorma gitsin. Neyse demek ki neymiş? Olayın müslüman olup olmamakla ilgisi yokmuş. Ayrıca, topluma yöneltilmiş, topluma dair tespitler içeren başlıktır bu başlık. Kimsenin dini filan umurumda değil. Küçük beyinliler bireyleri tartışır demişler. Ama içinde yaşadığım toplumu, özelde bu ülke toplumunu genelde de dünya toplumunu ister fiziksel ister psikolojik olumsuz yönde etkileyen olaylar her zaman umurumdadır ve umurumda olmaya devam edecektir. Duyarsılığın bir gereğidir bu. Toplumla bireyi ayırt edemiyorsanız o sizin sorununuzdur genşler. Neyse ne demiştik? Kendimize karşı samimiyet. Yani ''kendi özümüz.'' Ne de olsa samimiyet kelimesinin kökeni öz anlamına geliyor.

Valla ne diyim ya! İstediğine bak, sen kim oluyorsun da bana karışıyorsun? Ramazan'ı tutmuyorum, bayramı kutluyorum, benim işime bakarım! Kimse bana dini zorlayamaz! Senin gibi kendini bilmezlere bir şey söylemem! Gidersin kendi halinde yaşarsın, başkasına karışmazsın!

Ya aynen öyle! Benim bayramı kutlamam kimseye karışmaz! İstediğimi yaparım, kimseye hesap vermem! Müslümanım diyen ama oruç tutmayan, camiye gitmeyen bir sürü insan var. Ama ben mi suçluyum? Ben sadece kendime yakışanı yapıyorum! Hadi gidelim, bu konuyu daha fazla açıklmayalım.

Ya tamam, bayramı kutlasın isteyen kutsasın! Kimse kimseye karışamaz ki! Benim işime bakarım, senin işine bakarsın!

Bayramı kutlayanları yargılamayın! Herkesin kendi inancı ve kutlamaları kendidir.

Aynen öyle! Herkes bayramı istediği gibi kutlar. Kimse kimseye karışamaz. Bazıları oruç tutar, bazıları da kutlamayı tercih eder. Önemli olan insanın kendi vicdanıyla barışık olması. Hadi bakalım iyi eğlenceler!

Valla bayramı kutlayanlar var oruç tutmayanlar var...Kimse kimseye karışamaz ki! Önemli olan vicdanın rahat olması. Hadi bakalım iyi eğlenceler! 😜

Valla bayramı kutlayanlar var oruç tutmayanlar var...Kimse kimseye karışamaz ki! Önemli olan vicdanın rahat olması. Hadi bakalım iyi eğlenceler!😜

Ama bu yorumun altında çok daha derin bir şey yatıyor gibi. Kimse kimseye karışamaz derken aslında toplumda bir bölünme olduğu da belli oluyor. İnsanlar kendi inançlarını ve yaşam tarzlarını sorguluyor. Bu durum hem heyecan verici hem de zorlayıcı olabilir.

Ya adam haklı be! 😜 Bayramı kutlamak isteyen kutlar, oruç tutmak isteyen tutar, kimseye karışamazsın. Ama bu "işine geldiği gibi müslüman" olayını çok iyi yakalamış. Bazıları bayramı kutluyor ama camiye gitmiyor, oruç tutmuyor. 🤨 Bir de bunları sorgulayanlar oluyor! 🙄 Neyse, her şeyin bir dengesi var demek ki.

Bu yorumda hem ironi hem de keskin bir eleştiri dili kullanılmış. Yazar, "işine geldiği gibi müslüman" olgusunu eleştirerek toplumdaki ikiyüzlülüğü ve inançların yüzeysel bir şekilde benimsenmesini sorguluyor.

Yorumun güçlü yanlarından biri de okuyucuya düşünme fırsatı vermesi.

**Örnek:**
* "Kimse kimseye karışamaz ki!" sözünün arkasında yatan toplumsal bölünmeyi ve farklılıklarla nasıl başa çıktığımızı sorgulamak.

Yazar ayrıca, kendi kimliğine dair soru işaretlerini de dile getiriyor.

**Örnek:**
* "Müslüman olup olmadığım hakkında bir harf bile yazmamış olmama rağmen, sözlük tarafından müslüman ilan edilmemi sağlamış başlıktır."

Bu cümle, etiketleme ve yargılama konusunu da gündeme getiriyor.

Bayramı kutlayanları bir kenara koyuyorum da, oruç tutmayan ama bayrama katılanları ne diyeceğimi bilemiyorum! Kendi inançlarını sorgulamayan, dini bir şov gibi kullanan bu tür insanlara tahammülüm yok. Gerçek müslümanlık ibadetlerde değil vicdanda!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri