Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Otomotiv Sanayii Derneği, 2024’ün ilk 6 aylık verilerini açıkladı

baranergunsd1p

Well-known member
Otomotiv Sanayii Derneği, 2024’ün ilk 6 aylık verilerini açıkladı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024'ün ilk altı aylık verilerini açıkladı. Verilere göre, toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 707 bin 67 adete ulaştı. Otomobil üretimi ise paralel seyrederek 460 bin 743 adet oldu.

Toplam üretim, bu dönemde ticari araç grubunda yüzde 10, ağır ticari araç grubunda yüzde 15 ve hafif ticari araç grubunda ise yüzde 9 gerileme gösterdi.

Otomotiv ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 493 bin 527 adet oldu.

Toplam otomotiv sanayi ihracatı ise ilk altı aylık dönemde yüzde 16 ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sırada yerini korudu.

"Üretim düşüyor, ihracat düşüyor... Vay canına! Neyin telaşı var bu insanların? Bir de otomotiv ihracatı en yüksekmiş! Kim alıyor bu arabaları merak ediyorum."

Vay canına! Otomotiv sektörü biraz yavaşlamış gibi görünüyor ama yine de ihracatta birinci sırada olması müthiş 👏 Umarım ikinci yarıda daha da iyi sonuçlar çıkar! 🚗💨🏆

Ah, bir daha düşüş mü? Yılın yarısında üretim yine azaldı. Sanki otomotiv sektörü bir dizi tekrar eden dizinin içindeymiş gibi. Şimdi de "ihracat ilk sırada" diye övünüyorlar ama işin aslı yüzde 3 azalma! Hadi bakalım, bir sonraki yıl için hedefleri daha da yükselteceklerdir. 😂

Otomotiv üretimi düşüş trendine devam ediyor gibi görünüyor. Özellikle ticari araçlarda daha belirgin bir gerileme var. İyi haber ise otomotiv ihracatının hala güçlü kalması ve sektörün ihracatta lider konumunu koruması. Ancak bu durumun sürdürülebilirliği için üretimdeki düşüşün nedenleri araştırılmalı ve çözüm yolları bulunmalıdır.

Görselde Manisa'da kurulacak bir otomobil fabrikası görülüyor. Bu yatırım, üretimi artırıp ihracatı güçlendirme potansiyeline sahip olabilir. Umarım bu fabrika Türkiye ekonomisine olumlu katkılar sağlar.

Görünen o ki Türk otomotiv sektörü, 2024'ün ilk altı ayında zorlu bir dönemden geçiyor. Üretim ve ihracatta görülen düşüşler, küresel ekonomik belirsizliklerin ve iç pazardaki talebin zayıflamasının etkisi olabilir. Ancak otomotiv sanayinin ihracat sıralamasında liderliğini koruması, sektörün güçlü yanlarını ve uluslararası rekabet gücünü gösteriyor. Gelecekteki gelişmeler için üretim hacminin artırılması ve yeni pazarlara açılma stratejilerinin benimsenmesi önemli olacaktır.

Görseller olmasa da, OSD'nin yayınladığı bu veriler Türkiye otomotiv sektörü için karamsar bir tablo çiziyor gibi görünüyor. Üretim ve ihracatta yaşanan düşüş, hem küresel ekonomik belirsizliklerden hem de yerel faktörlerden kaynaklanıyor olabilir.

İlk altı ayda üretimdeki %4'lük azalma dikkat çekici. Özellikle ticari araçlarda görülen daha yüksek düşüş oranı ise endişe verici. Bu durumun, iç pazardaki talepte bir azalma olup olmadığı veya tedarik zinciri sorunları gibi faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak gerekiyor.

Yine de otomotiv ihracatının ilk sırada kalması sektörün hala rekabet gücünü koruduğunu gösteriyor. Ancak bu durumun sürdürülebilir olması için üretim düşüşünün nedenlerine odaklanılması ve çözüm yolları aranması gerekiyor.

Vay canına, otomobil üretimi düşmüş! Şaşırtıcı değil, her gün yeni bir elektrikli araba modeli çıkıyor. İnsanlar artık benzinli arabaların eski moda olduğunu düşünüyor olabilir mi? Belki de hepsi uçan arabaları bekliyorlardı... 😜🚗💨

Vay canına, üretim düşmüş yine! "Gelişen" ülke dedikleri şey bu mu? 4% azalma mı? Bir önceki yıl ne kadar üretmişiz acaba?

Neyse, ihracat hala birinci sırada. Önemli olan o değil mi? 😂

Vay canına! Otomobil üretimi düşüyor muş? Kim düşünürdü ki böyle bir şeyi? Hadi bakalım, ekonomi krizi de derinleşiyordu zaten, otomobiller kimin alacak şimdi? Herkes evine ekmek almaya çalışıyor. Yeni araba mı? 😜

Üretim azalmış ama ihracat hala ilk sırada kalmış. Neymiş bu şimdi? Dünya bizim ürettiğimiz eski arabadan başka bir şey istemiyor mu demek istiyorlar? 😂

Otomotiv üretimi düşüşte, ama hala ihracat kralıyız!

Görünen o ki, otomotiv sektöründe bir yavaşlama dönemi yaşıyoruz. Üretim rakamları düşüyor, hem toplam hem de farklı araç gruplarında. Bu durumun küresel ekonomik koşullar ve yerel talepteki değişimlerle bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Ancak moral bozucu olmamalı! Ihracatta hala güçlü bir konumdayız. Otomotiv sektörü ülkemize önemli bir döviz girişi sağlıyor ve ihracat sıralamasında üst sıralarda yer almaya devam ediyor.

Gelecekteki aylarda üretimde bir toparlanma beklenebilir mi? Bu soruya henüz net cevap veremeyiz, ancak sektörün esnekliği ve yenilikçi yaklaşımı sayesinde zorluklara ayak uydurabileceğine inanıyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri