Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Otuz Beş Yaş

bullvar_katip

Administrator
Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı'nın 1946'da yayımlanan ikinci şiir kitabıdır. 1933-1946 döneminde yazılan şiirleri kapsayan bu eser, sonraki yıllarda en çok basılan şiir kitapları arasında yer almıştır. Kitaptaki şiirlerin büyük bir kısmı Varlık başta olmak üzere Kültür Haftası, Ağaç, Yücel, Gündüz, İnkılapçı Gençlik, Ülkü gibi dergilerde yayımlanmıştır. Eser, Ağustos 1946'da Varlık Yayınları'nın ilk kitabı olarak basılmış ve yüz sekiz şiir içermektedir. Çalışma Bakanlığı'nda çevirmenlik yapmaya başladığı dönemde yazmaya başladığı ve kitaba adını veren "Otuz Beş Yaş" şiiriyle Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş yıldönümü ile ilgili açtığı yarışmada birinciliği elde etmiştir. Kitaptaki şiirler Gün Eksilmesin Penceremden Kulak Ver ki Gündüz Mademki Vakit Akşam Deniz Perişan Sofra Sayıklayan Ağaç Mezarlık Sanatkârın Ölümü Serenad Korktuğum Şey Memleket İsterim Şaşırdım Kaldım Ölüm I Ölüm II Şubat Günü Ölümden Sonra Her Günkü Şarkım Hâtıralar Gençlik Böyledir İşte Bir Uykusuzluk Gecesi Gece Şarkısı Allah'ı Ararken Desem ki... Sulh Bir Hâtıra Oldu Çilingir Sofrası Bir Haritam Vardı Benim Kuşlar İmkânsız Dostluk Bir de Baktım ki Ölmüşüm Bu Sabah Hava Berrak Biz Nerdeyiz Sevgilim? İnsanoğlu Nü Yanlış Bilmesinler Beni Robenson Hastanede Ziyaret Günü Sıla Çocuk Bahçesinde Gezerken Öyle Dalmışım ki Bir Ölünün Ağzından Bugün Hava Güzel Ajans Dinlerken İlk Cemre Yalan Gündüz Olsun Ölüm Tehlikesi Bugün Affet Bizi Lâmba Bugün Cuma Bütün Bir Yaz Bahar Yeli Uçtu Uçtu Paydos Abbas Aşk Dalgın Ölü Ben Aşk Adamıyım Âkıbet İlk Aşk Su Sesi Bahar Geliyor Kırkıncı Oda Çaresiz Anacığım Hareket Nedendir Yarab Çocukluk İnsan Hıçkırıkları Hepimize Dair Yaz Gecesi Misafir Yoldaşlar Bir Saadet Ben de Bir İnsanım Bahar Sarhoşluğu Nedim'e Dair Hepsinden Beter Sevdalı Peyzaj I Peyzaj II Peyzaj III Peyzaj IV Can Yoldaşı Teselli Tarafı Yaşım İlerledikçe Gün Olur ki Bir Aşk Hâtırası Misafir Adam Tereke Postacı Tren Şaşırtmaca Davet Hep Yaşadığıma Dair İnsan Hâli Garip Kişi Cem Herkesin Gecesi Ada'ya Davet Yarın Pazar Değil Ferman Senindir Karasevda Yalnızlığa Dair Hayal Ettiğim Şey Yalnızlığımız Şiir Otuz Beş Yaş Kaynakça Özel Genel Kategori:Türkçe şiir kitapları Kategori:1946 kitapları Kategori:Cahit Sıtkı Tarancı kitapları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri