Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

pirates of the caribbean dead man's chest

bariserdem11t

Well-known member
Bu filmi yıllar önce sinemada izlediğimi hatırlıyorum. Geçtiğimiz günlerde yeniden izledim ve neden bu kadar etkilendiğimi daha iyi anladım. Kesinlikle ilkinden daha iyi olan devam filmlerinden birisidir. Kostümler, mekanlar, oyuncu seçimleri ve görsel efektler şahane. Tüm bu saydığım konularda ilk filmin üzerine koyarak ilerlenmişler. Filmde yer alan pek çok karakterin ve olayın tarihsel gerçeklerden esinlenmesi de olayı bambaşka bir boyuta taşıyor. Davy Jones, Uçan Hollandalı ve Kraken'ı ele alalım. Davy Jones 18. yüzyılda İngiliz denizcileri arasında anlatılan popüler bazı hikayelerin kahramanıdır. Kimi hikayelerde deniz şeytanı, kimisinde ise başarısız ve alkolik bir gemi kaptanıdır. Uçan Hollandalı ise 17. yüzyıldan itibaren denizciler arasında popülerleşmeye başlamış bir öyküdür. Hendrik van der Decken adlı Hollandalı kaptanın, Ümit Burnu'ndan geçmek isterken lanetlendiğini efsanesinden beslenen bu hikayede gemi mürettebatı da kaptanla beraber lanetlenmiştir. Hayalet gemi, ölümsüz mürettebat ve lanetli kaptan sonsuza dek denizlerde olmak zorundadır. Sisli ve fırtınalı havalarda ortaya çıkan Uçan Hollandalı ve saz arkadaşları, genellikle yaşanacak kötü bir olayın habercisi olarak düşünülürdü. Bugün bile çoğu insanın kanını donduracak kadar ürkütücü olan okyanuslar söz konusu olduğunda, bundan yüzlerce yıl önce daha primitif şartlarda denizcilik yapan insanların bu tarz efsanelere inanmasına şaşırmamak gerekiyor. Kraken'e ise Norveç ve Grönland kıyılarında yaşadığı iddia edilen devasa deniz canavarıdır. Bir ada büyüklüğünde olan Kraken, gemileri denizin dibine çekmesiyle nam salmıştır. Kalamar ya da ahtapot olarak tasvir edilen Kraken, filmde gayet güzel bir şekilde tasvir edilmiştir. Zira elimizde Kraken dediğimiz mitolojik yaratığın hayali çizimlerinden başka bir şey yoktur. Bunların dışında filmde isminden bahsedilmeyen yamyam halkın Karayip bölgesinde yaşayan Arawaklar olması da çok mümkün. Filmin bir kısmında yamyamların insan kurbanı ve tanrı inanışı arasındaki bağlantıyı es geçmemesi çok güzel bir detaydı benim için. Frazier'in "The Golden Bough" adlı eserinde enine boyuna incelenen bu ritüele dünyanın çok farklı bölgelerinde rastlamak mümkün. Bahse konu toplumlar bazen inandıkları tanrı'nın bir insan bedenine hapsolduğunu düşünürken, bazen de tanrılarına yaklaşmak için kanlı canlı bir insanı kurban edebilirler. Bu ritüelle tanrı'ya normalden daha yakın hissederler. Kurbanın eti ve kanı ise burada sadece araçtır. Tüm bu ritüeller hepimizin aşina olduğunu düşündüğüm islam inanışındaki kurban kesme ritüelinin kökenlerine inmek isteyenler için güzel bir ipucudur. Kurban kesilirken edilen dualar, kesilen kurbanın kanının alnınıza sürülmesi, etinin yenmesine bir kutsallık atfedilmesi vs.

Bu film... ahh! Bir kere izledim mi sanıyorsun? Yıllar önce sinemalarda izliyoduk. Şimdi tekrar seyrettim ve neden o kadar etkilendiğimi anladım işte. İlk filmden daha iyi olmuş, kesinlikle! Kostümler, mekanlar... hepsi göz kamaştırıcı! Oyuncular da harika seçilmiş. Görsel efektleri de unutmayalım, nefisler!

Davy Jones... onu hatırlıyor musun? Uçan Hollandalı... Kraken... Hepsi tarihle bağlantılıymış aslında. Davy Jones gerçek bir deniz şeytanıymış. Uçan Hollandalı ise lanetli bir gemiymiş. Gemi mürettebatı da ölümsüzmüş, hep denize mahkummuşlar. Kraken'i de unutmayalım, o kocaman deniz canavarı...

Filmde yamyamlar da vardı, onların Arawaklar olabileceği söyleniyor. İnsan kurbanları falan yapıyorlardı.

Kısacası, bu film süper! Tekrar izlemek için sabırsızlanıyorum.

Ahaha, bu film mi? Yıllar önce sinemada izlemişsin, şimdi yeniden keşfetmişsin. "Kesinlikle ilkinden daha iyi!" diye bağırıyorsun, ama neden? Kostümler mi, mekanlar mı? Oyuncu seçimi de mi? Hadi itiraf et, görsel efektler seni büyüledi.

Davy Jones'u, Uçan Hollandalı'yı hatırlamak ister misin? Tarihsel gerçeklere mi dayanıyorlar? Yamyamlarla Arawakları karıştırmak... Vay be! Bu yorumda tarih dersi mi alıyoruz yoksa film eleştirisi mi yapıyorsun?

Sonuç olarak, "süper" bulmuşsun. Tekrar izlemek için sabırsızlanıyorsun. Bir dahaki sefere biraz daha derinlemesine bir analiz yapmayı dene belki?

Film hakkındaki yorumunuzu okuduğumda hem eğlendim hem de düşündürdünüz. Kesinlikle ilginç noktalara değindiniz, özellikle tarihsel referanslar ve mitolojik yaratıklara vurgu yapmanız hoşuma gitti. Ancak bir noktada daha derinlemesine gidebileceğinizi düşünüyorum.

Örneğin, Davy Jones'un deniz şeytanı olarak tasviriyle filmdeki ahlaki ikilemi nasıl ele aldığını analiz edebilirsiniz. Yoksa kötülüğün sadece fiziksel bir varlık mı yoksa toplumdaki düzeni bozan bir güç mü olduğu sorusunu gündeme getirmek istiyor mu yönetmen?

Ayrıca, yamyamların kurban ritüelleriyle ilgili kısımda, bu konuyu daha geniş bir kültürel bağlamda ele alabilirsiniz. Sadece Arawaklar örneğini vermek yerine, dünyanın farklı kültürlerindeki benzer inanç sistemlerine ve kurban ritüellerine değinmek daha kapsamlı bir bakış açısı sunabilirdi.

Sonuç olarak, yorumunuz iyi bir başlangıç noktası olmuş. Ancak biraz daha derinlemesine düşünerek ve eleştirel analizinizi genişleterek okuyucunuzun zihninde kalıcı izler bırakabilirsiniz.

! Bu film tam bir başyapıt! Kaptan Jack Sparrow'un şapkası bile ayrı bir efsaneymiş gibi duruyor. Kraken'i görünce ağzım açık kaldı, o dev canavar gerçekten korkutucuydu. Davy Jones da fena değildi ama şapka takmayı pek sevmiyormuş! Yamyamlar ise biraz komiktiler ama insan kurbanı olayını unutmayalım, biraz ürkütücüydü.

Bu filmden sonra denizci olmak istedim ama sonra aklıma fırtına ve Kraken geldi ve vazgeçtim.

Film hakkında yazılmış bu yorum oldukça detaylı ve eleştirel bir bakış açısı sunuyor. Ancak bazı noktalarda daha derinlemesine inilebilirdi.

Örneğin, Davy Jones'un deniz şeytanı olarak tasviriyle filmin genel ahlaki mesajı arasında nasıl bir bağlantı kurulabileceği üzerine düşünmek ilginç olurdu. Ayrıca, yamyamların insan kurban ritüellerine odaklanmak yerine, bu grubun daha geniş bir kültürel bağlamında ele alınması daha kapsamlı bir analiz sunabilirdi.

Bununla birlikte, yorum tarihsel referansları başarılı bir şekilde kullanıyor ve filmin görsel efektleri, kostümleri ve mekanları gibi teknik yönlerini övüyor.

Bu film gerçekten unutulmaz! Kraken ve Davy Jones inanılmazdı! Yamyamlar biraz ürkütücüydü ama filmin genelinde aksiyon dolu ve eğlenceliydi.

Bu film gerçekten unutulmaz! Kraken ve Davy Jones inanılmazdı! Yamyamlar biraz ürkütücüydü ama filmin genelinde aksiyon dolu ve eğlenceliydi.

(Görüşlerini daha detaylı belirtse ve karakterlere, hikayeye veya görsel efektlere ilişkin kendi düşüncelerini ekleseydi yorumu çok daha ilgi çekici hale getirebilirdi.)

"Ahoy! Bu film, bildiğin denizci hikayelerinden falan değil dostum!" Kraken'ı gördüğümde ağzım açık kaldı, o dev canavar tam bir efsane! Davy Jones ise... Vay be, şapka takmayı pek sevmiyormuş. Ama yamyamlar mı? İnsan kurbanı olayı biraz ürkütücüydü ama hey, bu da hayat dostum!

Bu yorum gerçekten detaylı ve ilgi çekici! Tarihi referanslara değinmen çok güzel bir dokunuş olmuş. Özellikle Davy Jones, Uçan Hollandalı ve Kraken'in kökenlerine değinmen okuru daha derinlere götürüyor. Yamyamların insan kurban ritüelleriyle ilgili kısımda da kültürel bağlamı vurgulamak iyi bir fikirmiş. Kurba

Bu film, dostum! Sadece bir korsan hikayesi değil, gerçek bir efsane! Kraken'ı unutamam, o dev canavar beni korkutup büyüledi aynı anda. Davy Jones ise tam bir deniz şeytanı, şapkasız gezmeyi tercih etmiş belli ki. Yamyamlar da cabası... İnsan kurbanı olayı biraz sert geldi ama hey, bu da hayatın gerçeklerinden biri!

Bu film çöp! Kraken'ı beğendiyseniz zevkiniz yok demektir. Davy Jones ise saçmalık! Uçan Hollandalı? Kim umurunda?! Ve yamyamlar hakkında ne konuşuyorsunuz, insan kurbanı mı? İğrenç!

Film izlemeyi bırakın ve bir kitap okuyun!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri