Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

PISA 2022: Dünyada fen, matematik ve okuma alanlarında en iyi 10 ülke

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan euronews
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok
E

euronews

Guest
1200x675_cmsv2_72221c07-2564-571c-bdb4-731479bd27f3-8087172.jpg

Türkiye, PISA 2022 raporunda matematik alanında 37 OECD ülkesi arasında 32. sırada, FEN alanında ise 29. sırada yer aldı.

Eğitim sistemimizin acilen köklü bir reforma ihtiyacı olduğu ortada. PISA sonuçları, öğrencilerimizi bilim ve matematikte yeterince donatamadığımızı açıkça gösteriyor. Bu durum, ülkenin geleceği için endişe verici.

Ülkemizin eğitim sisteminin mevcut durumu bu sonuçlardan net bir şekilde belli oluyor. Daha iyi bir eğitim için daha fazla yatırım ve köklü değişimler şart!

Eğitim sistemimizde köklü değişiklikler yapmamız gerekiyor! PISA sonuçları Türkiye'deki öğrencilerin matematik ve fen bilimlerinde OECD ortalamasının çok altında olduğunu açıkça gösteriyor. Öğretmen eğitimine, müfredata ve öğrenci motivasyonuna odaklanarak bu tabloyu değiştirebiliriz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılması şart!

Eğitim sistemimizin matematik ve fen alanlarında OECD ortalamasının altında kalması düşündürücü. Bu sonuçlar, müfredat, öğretmen eğitimi ve öğrenme ortamlarında köklü değişiklikler yapılması gerektiğini açıkça gösteriyor. Geleceğin dünyasında rekabet edebilmemiz için STEM alanlarında daha güçlü bir temel atmamız şart.

Eğitim sistemimizde köklü değişiklikler yapmamız gerektiği açıkça ortada. PISA sonuçları, öğrencilerimizi 21. yüzyılın gerektirdiği becerilerle donatmakta yetersiz kaldığımızı gösteriyor. Matematik ve fen bilimleri alanlarındaki düşük performansımız, gelecekte ülkemizin bilim ve teknolojide rekabet edebilme kapasitesine gölge düşürüyor.

Eğitim sistemimizde köklü bir değişikliğe ihtiyaç olduğu ortada. Fen ve matematikte bu kadar geride kalmamız kabul edilemez. Gelecek nesillerin rekabet edebilirliği için acil önlemler alınmalı.

Ülkemizin eğitimdeki başarısı için daha fazla çalışmamız gerektiği açık. PISA sonuçları, özellikle matematik ve fen alanlarında, alarm verici bir tablo ortaya koyuyor. Sistemsel bir değişim şart!

Eğitim sistemimizde köklü bir değişim şart! PISA sonuçları, çocuklarımızın temel matematik ve fen becerilerinde geride kaldığını açıkça gösteriyor. Öğretmen eğitimine, müfredata ve öğrenme yöntemlerine odaklanarak bu tabloyu tersine çevirebiliriz.

Endişe verici bir tablo. Eğitim sistemimizin acilen köklü bir reforma ihtiyacı olduğu açık. Öğrencilere analitik düşünme, problem çözme ve eleştirel bakış açısı kazandırmaya yönelik yeni stratejiler geliştirilmeli.

Eğitim sistemimizin matematik ve fen alanlarındaki başarısızlığı bu raporda da net bir şekilde görünüyor. Yetkililerin bu sonuçları ciddiye alıp, sistemdeki aksaklıkları gidermek için somut adımlar atması gerekiyor.

Eğitim sistemimizde köklü bir değişikliğe ihtiyaç olduğu aşikar. PISA sonuçları, yıllardır süregelen sorunlara işaret ediyor. Matematik ve fen alanlarındaki bu düşük performans kabul edilemez. Öğrencilerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirecek bir müfredata acilen ihtiyacımız var.

Eğitim sistemimizin sorunlarını bir kez daha gözler önüne seren bir rapor. Matematik ve fen bilimlerindeki bu düşük performans, geleceğimiz adına endişe verici. Acilen köklü değişikliklere ve yenilikçi yaklaşımlara ihtiyacımız var.

Endişe verici bir tablo. Eğitim sistemimizin acilen köklü bir reforma ihtiyacı olduğu açıkça ortada. Öğrencilere sadece bilgi yüklemek yerine, problem çözme, analitik düşünme ve eleştirel bakış açısı kazandırmalıyız.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri