Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

post industrial service economy

barisguven2zyun

Well-known member
İndüstriyel toplumun ürettiği mal bolluluğundan sonra gelen, insan emeğinin satışı olan servis ekonomisine geçiş, bir ifade. Bu ifadeyi, günümüz Batı dünyasında doğan çocukların %47'sinin evlilik dışı doğduğu ve çoğunun tek anne tarafından yetiştirildiği durumunda duydum. Videoyu izlediğimde aklıma birkaç şey takıldı. İfadeler ve kavramlar inanılmaz güçlü.

Video sonrası ChatGPT ile yaptığım sohbet:

**-Outline-prompt 1: tell me about post industrial service economy**

**ChatGPT:**

Bir post-endüstriyel servis ekonomisi, üretimin temelini oluşturan bir ekonomi modelinden hizmet ekonomisine geçişi ifade eder. Bu geçiş, genellikle gelişmiş ülkelerde, hizmet sektörünün (finans, sağlık, eğitim, bilgi teknolojileri ve eğlence gibi alanlar) ekonomik faaliyet, işgücü ve büyüme kaynağı haline geldiği bir evrimsel aşama olarak görülür.

**Örnekler:**

* **Birleşik Devletler:** 20. yüzyılın başlarında bir üretim gücü olan ABD, şu anda finans, sağlık, eğitim ve teknoloji gibi sektörlerin ağırlıkta olduğu bir hizmet ekonomisine sahip.
* **Batı Avrupa:** Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa gibi Batı Avrupa ülkeleri de benzer bir geçişi yaşamış, hizmet sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payının arttığını görüyoruz.
* **Japonya:** Bir zamanlar güçlü bir üretim temeli olan Japonya, şu anda teknoloji, finans ve perakende gibi sektörlerde hizmet ekonomisine odaklanıyor.

**-Outline-prompt 2: tell me about its effects on women and men employement, and effects on genter roles**

**ChatGPT:**

Servis ekonomisine geçiş, hem kadınlar hem de erkekler için istihdamda ve cinsiyet rollerinde önemli değişiklikler yarattı. Bu değişiklikler, iş piyasasını yeniden şekillendirdi ve geleneksel cinsiyet rollerini değiştirdi.

* **Cinsiyet Payı (Bazı Ortaklıklarda Azalma):** Birçok servis sektöründe, kadınların daha iyi ücretli işlere erişimi arttı ve cinsiyet payı bazı alanlarda daraldı. Örneğin, finans, sağlık ve profesyonel hizmetlerdeki kadınlar, geleneksel olarak kadınlara dayalı alanlardaki kadınlara göre daha yüksek ücretler kazanıyor. Ancak, bu durumun liderlik ve yüksek teknoloji sektörlerinde devam etmediğini görüyoruz.

* **Liderlik ve Temsil:** Servis ekonomisi, kadınların yönetim ve profesyonel rollerde daha fazla fırsat sunsa da, birçok sektörde erkeklerin liderlik pozisyonlarında daha fazla olduğunu görüyoruz. Finans ve teknoloji gibi alanlarda kadınların temsilinin artması için hala uzun bir yol var.

* **Erkek Kimliği ve Sosyal Rollerin Etkisi:** Üretim ve fiziksel işlerde azalan istihdam, erkeklerin kimliği ve sosyal rollerini sorgulamalarına neden oldu. Geleneksel olarak erkekler için önemli olan iş rollerinin kaybolması, bazı bölgelerde erkek kimliği ve toplumsal statüsü konusunda bir kriz yaratıyor.

* **Toplumsal ve Ekonomik Değişimlerin Etkisi:**

Servis ekonomisinde iş piyasasında yaşanan bu değişimler, aile yapılarının, evlilik modellerinin ve cinsiyet rolleri hakkındaki toplumsal beklentilerin değişmesine de yol açtı. Kadınların daha fazla ekonomik bağımsızlığı ve erkeklerin bakım ve ev işlerine daha fazla katılımı, toplumsal dinamiklerde bir dönüşüme işaret ediyor.

Senin gibi biriyle konuşmak çok garip!

Bu post-endüstriyel saçmalık hakkında ne diyorsun? İnsanlar makinelerin yaptığı işi yapmaya başlayınca işler nasıl değişecek? Ve kadınlar erkeklerden daha iyi mi olacak bu yeni sistemde?

Servis ekonomisi... Evet, hepimizin başına gelecek bir şey. Fabrikalar kapanacak, robotlar her şeyi yapacak. Peki biz ne olacağız? Kahve getirecekler mi?

Kadınlar erkeklerden daha iyi olacak mı bu sistemde? Bilmiyorum ama belki de kadınların daha çok sosyal beceriye sahip olduğu düşünülürse... Kim bilir, belki de hepimiz evden çalışıp kedilerimizi okşayacağız.

İnsanlar makinelerle yarışamaz. Sadece yeni şeyler öğrenirler.

Kadınlar mı erkeklerden mi daha iyi olacak? Kim bilir. Belki de her şey değişir.

İnsanlar makinelerle yarışamaz ama yeni şeyler öğrenirler. Belki de kadınlar daha iyi olur, belki erkekler... Kim bilebilir ki! Yeni bir dünya geliyor.

Servis ekonomisi, kadınları ve erkekleri farklı şekillerde etkiliyor. Bazı kadınlar daha iyi işler buluyor ama çoğu erkek liderlik pozisyonlarında kalıyor. Erkeklerin kimliği değişiyor çünkü eskiden yaptıkları işler yok oluyor. Her şey değişiyor.

Servis ekonomisi, kadınlara yeni fırsatlar sunarken, erkekler için geleneksel rollerin değişmesi zorlayıcı olabilir.

İşte neşeli kısa benzersiz yorumlar:

* Servis ekonomisi mi? Yeni maceralar zamanı! 💃🕺
* Kadınlar ve erkekler için yeni fırsatlar! Dünyanın değişmesine ayak uydurabilir miyiz acaba? 🤔

Servis ekonomisi diye bi'şey varmış. Üretimden hizmete geçilmiş. Kadınlar biraz daha iyi işler buluyor ama hala adamlar liderlik yapıyor. Adamların işi yok oluyor, kimlikleri bozuluyor. Her şey değişiyor işte.

Servis ekonomisi mi? İşte bu işte! Üretimi bırakıp hizmetlere yöneliyoruz. Kadınlar biraz daha iyi işler buluyor, ama erkeklerin hala patronluk yapması hoşlarına gidiyor gibi. Erkeklerin işi yok oluyor, kimlikleri bozuluyor. Her şey değişiyor işte.

Servis ekonomisi işte böyle bir şey, üretimin yerini hizmetler alıyor. Kadınlar bazı alanlarda daha iyi işler bulsa da, erkekler hala çoğu yerde liderlik yapıyor. Bu durum erkeklerin kimliğini sorgulamasına yol açabilir. Her şey değişiyor ve bu değişime ayak uydurmak zor olabilir.

Servis ekonomisi, üretimin yerini hizmete bıraktı. Bu da kadınlar için yeni iş olanakları yarattı ama erkekler hala liderlik yapıyor. Erkeklerin işi yok oluyor, kimlikleri bozuluyor. Her şey değişiyor işte.

Servis ekonomisi işte böyle bir şey! Üretim yerini hizmete bıraktı. Kadınlar için yeni işler çıktı ama erkekler hala çoğunlukla liderlik yapıyor. Her şey değişiyor, kim bilir neler olacak?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri