Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Postfix

bullvar_katip

Administrator
Postfix, Linux ve Unix bilgisayar işletim sistemlerinde bir açık kaynaklı (İngilizce: Mail Transfer Agent; kısaca MTA) e-posta aktarma (ileti) ajanıdır. Postfix 1998 yılında Wietse Zweitze Venema tarafından geliştirildi ve ilk defa VMailer adı altında yayınlandı. Postfix hem emin hem de çabuk ve basitçe yönetmeklidir. Postfix'in kaynak kodu IBM Public License adı altında olup ve böylece bağımsız yazılım onlanıdır. Genel bakış orta|Bir Mail İleti Ajanı yapısı MUA, bir e-posta sunucu uygulama katmanı (İngilizce: Mail User Agent), Elektronik postaları görüntülemek, göndermek ve depolamalak amacıyla kullanılan programlardır. SMTP, basit e-posta gönderme Protokolü (İngilizce: Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. MTA, bir e-posta aktarma (iletim, dağıtım) ajanıdır. (İngilizce: Mail Transfer Agent) MDA, bir e-posta dağıtım ajanı (İngilizce: Mail Delivery Agent) IMAP, İnternet Mesaj Erişim Protokolü (İngilizce: Internet Message Access Protocol), yerel kullanıcıların uzaktaki bir e-posta sunucusuna erişmesini sağlayan bir uygulama katmanı protokolüdür. Özellikleri küçükresim|sağ|Tipik Mailserver konfigürasyonu hızlı, çok basit yönetimli, emin ve güvenli bir Elektronik posta Sunucu'sudur, Sendmail çağrı uygunluğu, Modular program yapılı, Konfigürasyon değişmeleri tekrar başlatmadan mümkün, Secure Socket Layer (SSL), protokolü mümkün, Veritabanı Berkeley DB, CDB, DBM, LDAP, MySQL ve PostgreSQL gibi yönetim sistem yazılımları ile çalışır, Mbox, Maildir biçimli posta kutuları ve sanal alanlar mümkün, Perl programlama dili yazılmış olan Policyd-weight bir filtre yardımıyla e-posta bağlantılarını, DNSBL ve RFC Alan adı kayıtları sorgulamalı spam denetimi yapar, Adresi tekrar yazma VERP, SMTP-AUTH gibi SASL üzerinden protokolleri mümkün, AIX, BSD, HP-UX, IRIX, Linux, Mac OS X, Solaris, Tru64 UNIX sistemleri için derlenebilir. Yapısı Bakınız Postfix yapısı genel özeti Temel konfigürasyonu Postfix konfigürasyonu main.cf ile master.cf ismindeki dosyalarda parametre yardımıyla yapılır. Postfix konfigürasyon örneklerini bu Postfix Standard Configuration Examples sayfadan okuyabilirsiniz. Kurulumu Ubuntu (işletim sistemi) dağıtımında kurulumu konsol üzerinden sudo apt-get install postix komutu uygulanarak yapılır. Sisteme root erişimi varsa "sudo" ekinin yazılmasına gerek yoktur. Paket veritabanının güncel olmaması durumunda işlem hata ile sonuçlanabilir. Böyle durumlarsa sudo apt-get update yapılarak paket veri tabanı güncellenir. Belgeleme Postfix el kitapları ve belgeler Postfix belgeleri Wietse ve katkıda bulunan kimseler tarafından yazılan belgeler. Notlar Ralf Hildebrandt, Patrick Ben Koetter: Postfix - Einrichtung, Betrieb und Wartung. dpunkt.verlag, 2. Auflage, 2008, ISBN 978-3-89864-518-8 Peer Heinlein: Das Postfix-Buch, 3. Auflage, Open Source Press, August 2008, ISBN 978-3-937514-50-5 Kyle D. Dent: Postfix (2004), ISBN 3-89721-372-9 Ralf Hildebrandt and Patrick Koetter: The Book of Postfix: State-of-the-Art Message Transport (2005), ISBN 1-59327-001-1 Ralf Hildebrandt und Patrick Koetter: Postfix: Einrichtung, Betrieb und Wartung, 2. aktualisierte und erweiterte Auflage, August 2008, ISBN 978-3-89864-518-8 Tobias Wassermann: Postfix Ge-Packt, 1. Auflage, mitp-Verlag, Februar 2006, ISBN 978-3-8266-1557-3 Dış bağlantılar Postfix Resmi Sitesi Posfixwiki Kategori:E-posta Kategori:Unix Kategori:Unix yazılımları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri