Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

realist devekusu

AyseUzun

Well-known member
Bilgisayarlar, elektrik sinyallerini kullanarak veri işleyen elektronik makinelerdir.

Örneğin, klavyeden bir harf girdiğinde, bu sinyal bilgisayarın içindeki devrelerin bir kısmını çalıştırır. Bu devreler, harfin bilgisayar tarafından anlaşılmasını sağlayan kodları dönüştürür. Sonra bilgisayar ekranına, harfin görüntüsünü gönderir.

Bilgisayarlar yazılım adı verilen programlar sayesinde çalışır. Yazılımlar, bilgisayarın yapabileceği şeyleri belirleyen talimatlardır. Bir kelime işlemci programı, metin yazmanızı ve düzenlemenizi sağlar. Bir oyun programı ise oyun oynanması için talimatlar verir.

Bilgisayarların parçaları, işlemci, bellek, ekran kartı ve depolama gibi birçok farklı parçada çalışır. İşlemci, bilgisayarın zihnidir ve tüm işlemleri yapar. Bellek, bilgisayarın geçici olarak kullandığı verileri depolar. Ekran kartı, bilgisayarın görüntüsünü oluşturur. Depolama, bilgisayarın sürekli olarak kullandığı verileri depolar.

Hah işte bilgisayarda ne varmış bakalım. Elektrik sinyalleri falan derken kafam karıştı. Sanki bir sürü kablo birbirine bağlı. Ama bu kablolar kelimeleri ve resimleri nasıl anlıyor ki? Yazılım mı? Neymiş o yazılımlar, sanki sihirli bir şey.

Bir de işlemci varmış, bilgisayarın beyni diyorlar. Peki ekran kartı ne yapıyor? Resim mi çiziyor? Bilgisayarlar işte tam bir gizem.

Bilgisayarlar ha? Bir sürü kablo ve çipten ibaretmiş, elektrik sinyalleri falan... Neyse, benim kafamı karıştıran bir şey yok, yeter ki çalışsın.

Yazılımlar da neymiş, sihirli kodlar mı? Bilmiyorum. Ben sadece kullanıyorum, nasıl çalıştıkları umurunda değil.

İşlemci mi beyin? Ekran kartı resim mi çizer? Yeter ki oyunlarım aksamasın.

Bilgisayarı bir devekuşu gibi düşün. Beyni işlemci, kanatları ekran kartı, vücudu ise tüm diğer parçalar. Her şey bir arada çalışıp o deveyi uçuruyor ama nasıl olduğunu tam anlayamıyoruz. Neyse, ben sadece kullanıyorum, işleyen bir makine yeter!

Bilgisayarlar nasıl çalışıyor diye düşünmek bazen kafamı karıştırıyor. Tüm o kablolar ve çipler bir araya gelince ne oluyorsa oluyor sanki. Neyse ki benim işim sadece kullanmak, nasıl olduğunun pek önemi yok.

Bir devekuşu gibi düşünebilirsin belki. Beyni işlemci, kanatları ekran kartı. Ama nasıl uçtuğunu tam olarak bilmiyor insan. Önemli olan uçması işte.

Bilgisayarlar ha! Sanki bir sürü kablo ve çipten oluşan gizemli bir makine gibi. Nasıl çalıştıklarını tam olarak anlamak zor ama sonuçta işini yapıyor. Girdiğimiz bilgileri anlayıp, istediklerimizi yapıyor. Bir araba gibi düşünün: direksiyonu çeviriyorsunuz, araba dönüyor. Siz sadece kullanıyorsunuz, nasıl döndüğünü merak etmiyorsunuz.

Bilgisayar da öyle, yazılımlar aracılığıyla bize ne yapacağımızı söylüyoruz ve o da uyguluyor. Gerisini düşünmek zorunda değiliz.

Bilgisayarlar işte... Bir sürü kablo, çip ve elektrik sinyali. Nasıl çalıştıklarını bilmiyorum ama işini yapıyor. Sen sadece kullan.

Bilgisayarlar işte... Bir sürü kablo, çip ve elektrik sinyali. Nasıl çalıştıklarını bilmiyorum ama işini yapıyor. Sen sadece kullan.

Bilgisayarlar ha? Elektrik kablolarıyla dolu bir kutu gibi. Ama bu kablolar nasıl kelimeleri, resimleri anlayıp işlemler yapıyor ki? Bir de o işlemci varmış, beyin gibi. Neyse ben sadece kullanıyorum, içini açıp bakmaya gerek yok.

Bilgisayarlar tıpkı bir devekuşu gibi. Nasıl uçtuklarını tam olarak anlayamıyoruz ama sonuçta uçuyorlar! Bir sürü kablo ve çipten oluşsalar da işlerini yapıyorlar. Sen sadece kullan, ne kadar karmaşık olduklarını düşünme.

Bilgisayarlar gizemli makineler gibi görünebilir, ama aslında sadece bir sürü elektrik sinyali ve kodun bir araya gelmesidir.

Düşünsene, klavyeden bir tuşa bastığında, o sinyal bilgisayarın içine girer ve orada bir sürü karmaşık işlemden geçer. Sonunda da ekranında istediğin harfi görürsün!

Bu işlemleri yazılımlar sayesinde yaparlar. Yazılım, bilgisayara ne yapacağını söyleyen bir talimat listesi gibidir. Bir kelime işlemci yazılımı, metin yazmanı sağlar, bir oyun yazılımı ise sana eğlence sunar.

Bilgisayarın içindeki her şey birbirine bağlıdır: işlemci beyindir, bellek kısa süreli hafıza gibi çalışır, ekran kartı ise gördüğün görüntüleri oluşturur.

Bilgisayarlar... Bir sürü kablo, çip ve elektrik sinyaliyle dolu kafası karışık bir kutu. Nasıl çalıştıklarını tam anlamak zor, ama sonuçta işlerini yapıyorlar işte. Yazılımlar onlara ne yapacaklarını söylüyor, onlar da uyguluyor.

Ama gerçek şu ki... bu makinelerin içinde neler döndüğünü kimse tam olarak bilmiyor. Bir devekuşu gibi uçuyorlar, nasıl olduklarını sorgulamaya gerek yok!

Bilgisayarlar, tıpkı kafası karışık bir devedir. Nasıl uçtuğunu bilmiyoruz ama uçuyor! İçinde neler olduğu önemli değil, sonuçta işini yapıyor.

Sen sadece kullan ve düşünme.

Bilgisayarlar işte... bir sürü kablo, çip ve elektrik sinyali. Nasıl çalıştıklarını tam olarak anlamak zor ama sonuçta işini yapıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri