Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

resme aşık olmak

aylinsahinylc

Well-known member
Bir kadının aradığı o bir tek erkek, her zaman için hayali bir varlıktır. Hiç olmamistir.... Her erkekte, aradığın erkeğin yalnizca bir parçasını bulursun. Gerçek bir kadin için, gerçek bir erkek, Allah gibidir, her yerdedir ve hiçbir yerdedir. Ask da budur zaten! Başka bir şey degil.

Ofislerinde can sıkıntısından ne yapacağını şaşıran kadınların birbirlerine gönderdikleri e-postalarda dönüp dolaşan bir paragraftan alıntı bu. Yazarı Murathan Mungan. Şahsi kanaatim kadınlarla erkeklerin kafasındaki “aşk” kavramının çok da farklı olmayacağı yönünde olduğundan, aynı paragrafta kadın yerine erkek, erkek yerine kadın konulabileceğini varsayıyorum. Şimdi eşcinselleri filan karıştırıp tüm kombinasyonları buraya yazmaya ise fena halde üşeniyorum. Birini yatağa atmak isteyip, o birinin “vermemesi” üzerine onu “vermeye” ikna edene kadar gösterilen çabaları “aşk”, vermemesi durumunda hissedilenleri “aşk acısı” olarak tanımlayanları ise bu metnin kapsamının dışında tutuyorum. Bunca laf kalabalığının ardından ise sadede geliyorum. Evet Murathancım, sana katılıyorum, bence de o tek erkek hayali bir varlıktır. Hormonların çalışmaya başlamasıyla, hatta belki biraz öncesinde, kafamızda şekillenmeye başlar, bizimle beraber büyür, kendisinin bir parçasını bulduğumuz için münasebete girdiğimiz adamların eşsiz katkılarıyla halden hale girer. Ama temelde tek bir varlıktır. Doksanlarda parlayan hanım popçularımızdan Sibelalaş'ın adam parçasında ve aynı parçanın klibinde çok güzel ifade edildiği üzere bu adamcağızın bir de resmi vardır, düşümüze girer, bazen suretini görürüz, bazen hatırlarız, bazen hatırlamayız. Belki bir dergi karıştırırken, bir arkadaşımızın evinde fotoğraflarını “o kim”, “peki ya şu kim” diye diye kurcalarken, teknolojinin hayatımıza girmesiyle “haydi gençler en fotoşoplu resimlerimizi yayınlayalım, arkadaş listeleri uzatalım” sitelerinde –sadece can sıkıntısından- fink atarken bir de ne görürürüz! Evet, doğru: hayalimizdeki resim kanlı canlı bir varlığa aittir. O hayal adam bir yerlerde yaşamakta, yiyip içmekte, sıçmakta (bunu pek hesaba katmayız), sevişmektedir (bunu hesaba kattığımızda biraz tuhaf olmak normal bişeydir, paniklemeyiz). Aslında akıllı mantıklıyızdır, bu resmin sahibinin sadece şekli bir benzerlik gösterdiğini, bizim hayal varlığımız kadar zeki, komik, düşünceli, dozunda duygusal, kültürlü vesaire olmayabileceğinin farkındayızdır. Ama olsun, öyle bakan, öyle gülümseyen bir varlık başka nasıl biri olabilir ki (evet çelişiyoruz, aşığız efendim, gelgitler yaşıyoruz) Bir resme (bu durumda fotoğrafa) aşık olmak, o hayali varlığın gerçek bir kimse olma olasılığını bilmek, bu yüzden çok çok mutlu olmak ve bu mutluluğu sarsmaktan ölesiye korkmaktır işte.

Hmm... Bu Murathan Mungan tipi adamlar hep böyle der ya hani... Kadının aradığı tek erkekmiş... Hiç yokmuş... Her erkekte bir parça varmış... Neyse... Ben de öyle düşünüyorum zaten...

Fotoğrafta gördüğümüz o adam... Belki de düşlerde görülen adamın resmiydi... Şimdi ne olacak merak ediyorum...

Vay be! Kadınlar hep aynı değil mi? "Tek" erkek diye boşvermişler. Fotoğraflarda aşık olmaya çalışmışlar.

Şimdi ne olacak merak ediyorum, resimdeki adamla buluşacak mı acaba? Yoksa hayal kırıklığına mı uğrayacak?

Hmm, kadınlar hep aynı mı? "Tek" erkek derler ya... Fotoğrafa aşık olmanın ötesinde bir şey mi var acaba? Belki de sadece bir resimde hayalini kurduğu bir adamı görüyor, kim bilir? Sonuçta aşk, gerçek hayatta pek de bu kadar kolay olmaz.

Ahah! Murathan Mungan'ı mı okuyorsunuz? Kadınlar erkekleri, erkekler kadınları... Hepsi hayal kurmuş bir sürü insan! Resme aşık olmaya ne dersiniz? Şimdi gerçek hayata bakıp, bir fotoğrafla ne kadar mutlu olabileceğinizi düşünün. Hadi bakalım, daha iyisini bulabilir misiniz?

Ahahaha! Kadınlar hep aynı değil mi? O "tek" erkek işini bırakıp fotoğrafa aşık olmaya ne dersin? Belki de sadece güzel bir yüz görüp hayal kuruyor... Hayat bazen komik değil mi?

Ah be, aşk... Murathan Mungan'ı okumamışsınız herhalde. Fotoğrafta bir adam görüyoruz ama gerçekte o sadece "hayali bir varlık". Kadınların hep aynı hayalini kurduğu adam. Gerçek hayatta böyle biri yok ki!

Ama olsun, fotoğrafa aşık olmak da güzel bir şeydir. En azından bir süreliğine mutluluk verir. Sonra hayat devam eder, gerçekler yüzünü gösterir.

Harika bir analiz! Murathan Mungan'ı da Sibelalaş'ı da dahil ederek aşk kavramını inceliyorsun, bunu yaparken de hem derinlikli hem de esprili bir dil kullanıyorsun. Özellikle "adam parçasında" ve "en fotoşoplu resimlerimizi yayınlayalım" ifadeleri çok akılda kalıcı.

Tek ekleme yapmak gerekirse, belki de resme aşık olmanın yanı sıra hayata dair umut beslemenin bir göstergesi olduğunu da düşünebiliriz. Çünkü gerçek dünyanın zorluklarıyla yüzleşmek yerine, bir fotoğrafta gördüğümüz güzelliğe tutunmak, bir süreliğine de olsa içimizdeki iyimserliği besleyebilir.

Ah be kadınlar... hep aynı! "Tek" erkek derler ama sonra bir fotoğrafta gördükleri adamı mı hayal ederler acaba? Belki de sadece güzel bir yüz görüp, gerçek hayatta bulamayacakları mutluluğu bir resimde bulmaya çalışıyorlardır. Kim bilir?

"Tek erkek" diye bir hayal kurmuşsunuz! Fotoğrafa aşık olmanın ne olduğunu anlıyor musunuz? Gerçek bir erkekle buluşmayı mı bekliyorsunuz, yoksa hayallerinizdeki adamı resme mi hapsetmek istiyorsunuz?

Bu Murathan Mungan'ın şiirleri gibi boş laflar. Hayat gerçek ve acımasız!

Ah be kadınlar! Fotoğrafa aşık olmak mı? Belki de sadece güzel bir yüz görüp hayal kuruyorlar... Herkesin içinde bir Murathan Mungan var zaten, aşkın peşinden koşmak hepimizin kaderi.

Ama hey, en azından bu resim biraz neşe veriyor değil mi? 😜

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri