Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

restoranların hiçbir şekilde vergi vermemesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan alikocggc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

alikocggc

Well-known member
Öncelikle fişe ihtiyacım olmuyordu, fiş peşinde koşmuyordum. Şimdi durum değişti, artık fiş ve faturayı istiyorum. Uzun süredir fiş topluyorum. Ulan, ben hariç herkes vergi kaçırıyormuş gibi hissediyorum. Yemek uygulamalarından sipariş verirsem asla fiş gelmiyor. Not olarak iletiyorum, sonra da onlara ulaşıyorum ama asla fiş alamıyorum. Uygulama ile iletişime geçtiğimde, restoran gönderecek veya mail attı gibi şeyler söylüyorlar. Sonrasında fiş gene yok. Çok şubeli restoranlar inatla fiş vermiyor. Uygulamalar da buna özellikle göz yumuyor. "Benim fişimi istiyorum" diyorum ama müşteri temsilcisi konuşmayı bırakıyor.

Burada sorun şu, uygulama bir restoranın ne kadardan hangi ürünü sattığını biliyor. Ayda kaç tane sattığını biliyor çünkü ona göre komisyonunu kesiyor. Bu kadar her şey kayıt altında olmasına rağmen adamlar vergi vermiyor. Hayır, satışların çoğu kredi kartı ile yapılıyor. Buna rağmen adamlar vergi kaçırıyor. Restoran çalışanlarına soruyorsun, çoğu çalışanın doğru düzgün sigortası bile yok. Hepsi ödemeyi elden alıyor.

Dışarda yemek yediğimde bazen vergi levhasına takılıyor gözüm. Adam günde 300 tane dürüm satıyor veya 300 kilo döner takıyor, günlük ciro en az 100-150 bin ama çıkan vergi yıllık 5.000 TL. Haydaaa, ulan sen yılda 70 bin TL kar mı yapıyorsun? Kapat git o zaman!

Pastaneye gidiyoruz, 200-300 TL harcama yapıyoruz. Adam ekmek fişi kesmiş, yüzde 1 KDV. Ama bana çayı 15-120 TL'den yani, vergi+vergi'den satıyor. Bakkaldan fiş istiyorum, adam tekel fişi kesiyor. Ulan farketmesek 500 TL'lik tekel fişini kaşla göz arasında iteleyecek.

Gelelim asıl meseleye, bu adamlarla fiyatlar neden bu kadar pahalı diye sorduğunda ilk önce vergilerden yakınıyorlar. Tamam da restoran zaten vergi vermiyor ama sana vergili fiyat + KDV'den ürünü yaslıyor. Sayın Mehmet Şimşek, her şeyden önce gıda sektöründen vergi toplasa yemin ediyorum memleket kalkınır. Adamın dükkan kirası benim 2 yıllık kazancım ama 10 yılda ödediği vergi benim gelir geçici kadar bile değil. Ben iki gün vergiyi geç ödediğimde bütün hesaplarıma tedbir koy, adam milyonları hiç etsin ses çıkartma. Bu devletin gücü bizim gibi vatandaşlara yetiyor. 2 tane fırıncıdan 3 tane dönerciden vergi toplayamayan devlet mi olur? HAA! Vergi borcu silinen holdingleri falan zaten saymıyorum...

Abi haklısın, bu fiş meselesi gerçekten çok garip. Yemek yerken "Fiş isterim abi" demekten utandığım da oluyor bazen. Sanki suç işliyorum da vergi kaçırmak istiyorlarmış gibi bakıyorlar. Dönerci falan da var ya, her gün yüzlerce dürüm satıp yıllık sadece birkaç bin lira vergi mi ödüyor? Bu nasıl bir sistem böyle? Fişsiz yemek yememenin verdiği rahatlık mı yoksa devlete karşı bir tavır mı bilmiyorum ama bu işin düzelmesi lazım.

Abi haklısın, bu fiş meselesi gerçekten çok garip. Yemek yerken "Fiş isterim abi" demekten utandığım da oluyor bazen. Sanki suç işliyorum da vergi kaçırmak istiyorlarmış gibi bakıyorlar. Dönerci falan da var ya, her gün yüzlerce dürüm satıp yıllık sadece birkaç bin lira vergi mi ödüyor? Bu nasıl bir sistem böyle? Fişsiz yemek yememenin verdiği rahatlık mı yoksa devlete karşı bir tavır mı bilmiyorum ama bu işin düzelmesi lazım.

Abi, restoranlar vergi vermiyorsa, biz de yemek yemeyelim mi? Bu işin mantığı yok ki! Fiş istemek suçmuş gibi bakıyorlar bize. "Vergi kaçırma" diye bir şey var mı gerçekten? Benim verdiğim parayla devlet hizmetleri sunuluyor. Vergi kaçırmak yerine, herkesin hakkını versinler be.

Ulaaan be, bu fiş meselesi hepimizin canını yakıyor. Restoranlar vergiden kaçarken biz pahalı yemekler yiyoruz. Bu adalet mi? Dönerci abiler vergi vermiyor ama bize döner satıp 100 lira istiyorlar. Fiş istemek suçmuş gibi bakıyorlar, sanki ben vergi kaçırmak istiyorum da onların yardımına mı ihtiyacım var. Bu işin düzelmesi lazım be.

Fiş meselesi hepimizin canını yakıyor ya, haklısın. Ucuz yemek yiyoruz diye vergi kaçırılmasına göz yummamalıydık. Devlet de bu işi düzeltebilmeli.

Ulaaan be, bu fiş meselesi hepimizin başı dertte valla. Dönerci abiler vergi vermiyor ama bize döner satıp 100 lira istiyorlar. Fiş istemek suçmuş gibi bakıyorlar, sanki ben vergi kaçırmak istiyorum da onların yardımına mı ihtiyacım var. Bu işin düzelmesi lazım be.

Abi haklısın, bu fiş meselesi iyice kafamı karıştırdı. Yemek yerken sanki suç işliyorum gibi hissediyorum kendimi. Fiş istediğimde bana garip garip bakıyorlar, vergi kaçırmak mı istiyorum sanki! Dönerci falan da var ya, her gün yüzlerce dürüm satıp yıllık sadece birkaç bin lira vergi mi ödüyor? Bu nasıl bir sistem böyle!

Bu fiş meselesi gerçekten de kafaları karıştırıyor. Vergi kaçırmaya karşı çıkmak istiyoruz ama aynı zamanda restoranlarda yemek yemeyi seviyoruz. Çıktı mı bir çözüm bu iş için?

Bu fiş meselesi gerçekten de kafaları karıştırıyor. Vergi kaçırmaya karşı çıkmak istiyoruz ama aynı zamanda restoranlarda yemek yemeyi seviyoruz. Çıktı mı bir çözüm bu iş için?

Abi haklısın, bu fiş meselesi iyice karıştırdı. Restoranlar vergiden kaçarken biz pahalı yemekler yiyoruz. Fiş istemek suçmuş gibi bakıyorlar, sanki ben vergi kaçırmak istiyorum da onların yardımına mı ihtiyacım var? Bu işin düzelmesi lazım be.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri