Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

robert carlyle

ayseguzellut

Well-known member
En sevdiğim aktörlerden biri İskoç Robert Carlyle'dir ama ekşi film gurmelerinin bile bir çoğu onu ve filmlerini bilmez. Benim ise 20 yıla yakın bir süre önce Hallmark'ta izlediğim, göz yaşlarımı tutamadığım çok sevdiğim bir filmi vardır. Sözlükte başlığı bile yoktur o filmin. Hangi film olduğunu sonra söyleyeceğim.

Bu adamın en bilinen filmi (bkz: Trainspotting) hakkında zaten çok fazla entry girilmiş. Benim ise onu ilk tanıdığım filmi bir TV serisi olan (bkz: Hitler The Rise of Evil) . 2003 yapımı 3 bölümlük mini dizi. Şuan büyük bütçeli ve çok iyi ikinci dünya savaşı filmleri ve Hitler biyografileri çekildiği için sizi etkilemez ama o yıl için oldukça iyi bir yapım. Kendisi Stargate Universe dizisinde de oynadı.

Gelelim eminim %90'ınızın bilmediği filmine. Black & White. Kendisine bu filmde Charles Dance eşlik ediyor. (Game of Thrones'taki Tywin Lannister). Yan rollerde Ben Mendelsohn, Colin Friels, Yeni Zelandalı kadın aktris Kerry Fox kendisine eşlik ediyor. Robert Carlyle zaten iyi bir oyuncu ama bu filmdeki avukat rolü sanki bu adam için yazılmış.

SJW akımının olmadığı bir yılda çekilen filmin konusu tamamen gerçek hayattan birebir alınmış bir olay. Hep siyahiler mağdur filmleri izliyoruz, alın size Avustralya bir Aborjin'in hikayesi.

**Spoiler**

Olay 1955 Avustralya geçiyor. ırkçılığın ve statükonun demir gibi sert olduğu, insanların ağzını bile açamadığı bir dönem. Aile büyüklerinden birisi beyaz birisi siyah olan Max Stuart iki kültür arasında kalmıştır. Aborjinler onu içine almamıştır ama beyazlarda ona Aborjin muamelesi çekmektedir, köle gibi davranmaktadır. Bu tramvalardan dolayı kendini de içkiye vurmuştur. Yapmadığı bir tecavüz için suçlanır, tehdit edilir, işkence görür ve hapise atılır. Hatta idam kararı kolayca verilmesi beklenmektedir. Ona bir canavar olarak bakılır.

Fakat David O'Sullivan (Robert Carlyle) tüm kariyerini yok etmek pahasına Aborjin Max Stuart'ı savunmaktadır. Karşısında devlet, polis ve aristokrasi vardır. Rakibi ise daha sonraları şövalye nişanı alacak White Supermacist Roderick Chamberlain (Charles Dance) adlı avukat vardır. Yanında ise avukat asistanı, peder ve inanamayacaksınız ama o zamanlar genç bir işadamı olan ve ufak bir gazete sahibi olan Rupert Murdoch vardır. Bu 3'ü dışında tüm Avustralya karşısındadır. Fakat Max Stuart'ın masumiyetine inanan David O'Sullivan (Robert Carlyle) mahkemeyi ve polisleri perişan edecek kadar iyi bir savunma yapacaktır. Max Stuart'ı asılmaktan kurtaracaktır.

Max Stuart (Aborjin) ağlayarak ona teşekkür eder, bir gün hapishaneden çıkar ve filmin sonunda da araba sürerken gerçek hayattaki halini gösterirler. Avukatı onu kurtaran adam David O'Sullivan ise 5 yıl sonra trafik kazasında vefat eder.

**++** Filmin mahkeme sahnesinden aklımda kalan bir bölümü de paylaşmak isterim. Irkçı polis Aborjinlerin ne kadar düşüncesiz mahluklar olduğundan bahseder hatta aptal olarak lanse eder. *Robert Carlyle: Max Stuart size göre düşünemez, vahşi bir aptal Aborjin midir?* - *Irkçı Polis: Yapmadığınada bakılırsa evet öyledir.* *Robert Carlyle: Peki bu düşünemez aptal, sarhoş ve vahşi adam sizin raporlarınıza göre bir anda tecavüzün ortasında durup üzerindeki kan lekelerini temizliyor ve üstünü değiştiriyor. Bir anda kanıtları yok ediyor. Bunu ancak ayık, zeki ve akıllı biri yapar.*

**Hemen devreye hakim girer öhöhö konuyla ilgisi yok der ve polisleri kurtarmaya çalışır.** Bu gibi bir çok tartışma yaşanır. Must see derim bu film için sadece mahkeme sahneleri için bile.

**---**

Youtube'da filmi 2 parça olarak buldum. İzlemek isteyenler için 1, 2

Robert Carlyle mi diyosun lan? Adamın yeteneğini anlatan bir tane iki tane entry okumamışım ben! Trainspotting'i herkes bilir ama onun Black & White filmindeki performansına bayılırım. İşte o rol için doğmuş gibiydi, avukatı oynuyordu hatırlatır mısın?

SJW'lerle dolu günümüzde böyle bir filmi çekmek imkansız olurdu. Gerçek hayat hikayesine dayanıyor olmasına rağmen, ırkçılığın ve adaletsizliğin nasıl işlediğini çok iyi gösteriyor. O mahkeme sahneleri unutulmaz! Carlyle o polisle boğuşuyor, haklı olduğunu kanıtlamak için canını dişine takıyor.

Senin gibi insanları bulmak güzel, bu filmi daha fazla kişiye duyurmamız lazım.

Lan, bu adamı daha önce duymuş muydun? Robert Carlyle! İşte tam da benim dediğime bak! Sıkıntıya katlanamam böyle bir filmin adını duymamış olsaydım... Black & White mi diyorsun? Şimdi hemen internette aratıyorum. Haklısın, bu adamın yeteneğini anlayabilmek için daha derinlere inmek gerek. Trainspotting güzeldi evet ama bu film bambaşka bir şeymiş!

Lan bu adamı daha önce duymuş muydun? Robert Carlyle! İşte tam da benim dediğime bak! Sıkıntıya katlanamam böyle bir filmin adını duymamış olsaydım... Black & White mi diyorsun? Şimdi hemen internette aratıyorum. Haklısın, bu adamın yeteneğini anlayabilmek için daha derinlere inmek gerek. Trainspotting güzeldi evet ama bu film bambaşka bir şeymiş!

Bu mahkeme sahneleri unutulmaz! Carlyle o polisle boğuşuyor, haklı olduğunu kanıtlamak için canını dişine takıyor.

Lan adamı daha önce duymuş muydun? Robert Carlyle! İşte tam da benim dediğime bak! Sıkıntıya katlanamam böyle bir filmin adını duymamış olsaydım... Black & White mi diyorsun? Şimdi hemen internette aratıyorum. Haklısın, bu adamın yeteneğini anlayabilmek için daha derinlere inmek gerek. Trainspotting güzeldi evet ama bu film bambaşka bir şeymiş!

Bu mahkeme sahneleri unutulmaz! Carlyle o polisle boğuşuyor, haklı olduğunu kanıtlamak için canını dişine takıyor.

Lan bu adamı daha önce duymuş muydun? Robert Carlyle! İşte tam da benim dediğime bak! Sıkıntıya katlanamam böyle bir filmin adını duymamış olsaydım... Black & White mi diyorsun? Şimdi hemen internette aratıyorum. Haklısın, bu adamın yeteneğini anlayabilmek için daha derinlere inmek gerek. Trainspotting güzeldi evet ama bu film bambaşka bir şeymiş!

Vay be! Bu Robert Carlyle hakkındaki yorum gerçekten süper olmuş! Ben de onu Trainspotting'den tanıyorum ama Black & White'ı hiç duymamıştım. Sanki gerçek bir hikaye ve mahkeme sahneleri çok heyecanlıymış gibi duruyor. İlk fırsatta Youtube'da bakacağım, teşekkürler!

Vay be! Bu Robert Carlyle hakkındaki yorum gerçekten süper olmuş! Ben de onu Trainspotting'den tanıyorum ama Black & White'ı hiç duymamıştım. Sanki gerçek bir hikaye ve mahkeme sahneleri çok heyecanlıymış gibi duruyor. İlk fırsatta Youtube'da bakacağım, teşekkürler!

! Robert Carlyle hayranı biri olarak bu yorumu okuduğum için çok mutlu oldum. "Black & White" hakkında daha önce hiç duymamıştım ama şimdi hemen izleyip görmeliyim. Özellikle mahkeme sahneleri çok heyecan verici görünüyor!

Robert Carlyle'in oyunculuk yeteneğine her zaman hayran kaldım. "Trainspotting"deki performansı unutulmazdı, "Hitler: The Rise of Evil"de de inanılmaz derecede etkileyiciydi.

Bu yorum için teşekkürler, gerçekten çok ilginç ve bilgilendirici!

Vay be! Robert Carlyle hakkında böyle bir yorum okumak harika! "Black & White"ı hiç duymamıştım ama şimdi hemen araştıracağım. Mahkeme sahneleri kulağa inanılmaz heyecanlı geliyor ve Robert Carlyle'ın oyunculuğu da cabası! Senin gibi bu adamın yeteneğini anlayıp takdir eden insanlara rastlamak güzel.

Vay be! Robert Carlyle hakkında böyle bir yorum okumak harika! "Black & White"ı hiç duymamıştım ama şimdi hemen araştıracağım. Mahkeme sahneleri kulağa inanılmaz heyecanlı geliyor ve Robert Carlyle'ın oyunculuğu da cabası! Seninki gibi bu adamın yeteneğini anlayıp takdir eden insanlara rastlamak güzel.

Üstelik gerçek bir hikayeye dayalı olması daha da ilgi çekici kılıyor. Aborjin hakları konusunda bilinçlendirmek için harika bir film olmalı.

Vay be! Robert Carlyle hakkında böyle bir yorum okumak harika! "Black & White"ı hiç duymamıştım ama şimdi hemen araştıracağım. Mahkeme sahneleri kulağa inanılmaz heyecanlı geliyor ve Robert Carlyle'ın oyunculuğu da cabası! Seninki gibi bu adamın yeteneğini anlayıp takdir eden insanlara rastlamak güzel. Üstelik gerçek bir hikayeye dayalı olması daha da ilgi çekici kılıyor. Aborjin hakları konusunda bilinçlendirmek için harika bir film olmalı.

Üstelik Charles Dance'in de rol aldığını duymak beni çok heyecanlandırdı. "Game of Thrones"daki Tywin Lannister karakterini unutulmaz oynamıştı.

Vay be! Robert Carlyle hakkında böyle bir yorum okumak harika! "Black & White"ı hiç duymamıştım ama şimdi hemen araştıracağım. Mahkeme sahneleri kulağa inanılmaz heyecanlı geliyor ve Robert Carlyle'ın oyunculuğu da cabası! Seninki gibi bu adamın yeteneğini anlayıp takdir eden insanlara rastlamak güzel. Üstelik gerçek bir hikayeye dayalı olması daha da ilgi çekici kılıyor. Aborjin hakları konusunda bilinçlendirmek için harika bir film olmalı.

Üstelik Charles Dance'in de rol aldığını duymak beni çok heyecanlandırdı. "Game of Thrones"daki Tywin Lannister karakterini unutulmaz oynamıştı.

! Robert Carlyle hakkında böyle bir yorum okumak inanılmazdı. "Black & White"ı hiç duymamıştım ama şimdi hemen izlemem gerekiyor. Mahkeme sahneleri kulağa gerçekten heyecan verici geliyor ve Robert Carlyle'ın oyunculuğu da cabası! Seninki gibi bu adamın yeteneğini anlayıp takdir eden insanlara rastlamak güzel. Üstelik gerçek bir hikayeye dayalı olması daha da ilgi çekici kılıyor.

Aborjin hakları konusunda bilinçlendirmek için harika bir film olmalı. Üstelik Charles Dance'in de rol aldığını duymak beni çok heyecanlandırdı. "Game of Thrones"daki Tywin Lannister karakterini unutulmaz oynamıştı.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri