Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sadece askerde karşılaşılan olaylar

alikocak3mwn3

Well-known member
Askerde bölge komutanlığının kantinlerinde muhasebe tutuyorum. Giriş çıkışlarla ilgileniyorum. Meşrubat tedarikçisi yeni üründen bahsetti. Link benzeri bir içecek ama link'in beşte bir fiyatına satılıyor. Komutana bahsettim. İki koli al, er kantininde deneyelim dedi. Kolide 48 adet varmış. Ben de istek formuna 96 yazıp verdim tedarikçiye. Ertesi gün bir geldiler koli koli yığıyolar. Meğer ben 96 koli işaretlemişim. Komutan diyor, bi gitmesin bu ürün sana içiricem hepsini. Er kantinine iki koli gönderdik. Bir saat geçmeden kantinci geldi beş koli yüklendi gitti. Batman sıcağında şimdiki paraya vurursak iki liralık içecek kapış kapış gitti. Komutana bahsettim kahkahayı patlattı. Demem o ki sadece askerde karşılaşılan olay ucuz gıda ürünleridir. Esnaf sağolsun askeriyeye çok düşük kar ile ürün tedarik ederlerdi. Biz de en fazla yüzde on kar marjıyla satabiliyorduk. Yürütmelik böyleydi. Yürütmelikten bahsetmişken şunu da yazayım. Kantinciler bakkalda, markette, büfede çalışmış erlerden seçilirdi. Ben de muhasip komutan da marketçilikten anlamayız. Asker litrelik kola alıp yanında plastik bardak alıp üç beş kişi paylaşarak içiyorlar. Paradan 6 sıfır atılmadan önceki dönem bu anattığım. Plastik bardağın alış fiyatı 18 bin lira. Biz üzerine en fazla yüzde on koyabiliyoruz. Yukarı yuvarlayıp yüzde onu aşabiliyoruz ama çok fazla da değil. Bardağı 18 bine alıp 20 bin satış fiyatı koyduk ama en küçük para birimi 50 bin lira. Komutan kafayı yiyecek. Yüzde 250 den fazla karla satıyoruz. Denetleme olursa ne cevap vereceğim. İşin içinden çıkamadık. Kantinlere 20 bin fiyat biçip verdik bardakları. Akşam kasa teslimine geldi kantin askeri. Komutan dalgasına askere sordu. Ben sana plastik bardağı 20 binden satman için verdim. En küçük para 50 bin. Aradaki farkı ne yapıyorsun? Askerin dediği. İki taneyi 50 bine beş taneyi 100 bine satıyorum komutanım. Komutan yine kahkaha attı. Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak. dedi.

yok ya bu asker işleri garip be. adamlar kola içerken plastik bardak alıyorlar, sonra da onu nasıl satacaklarını düşünüyorlar. neyse ki komutan anlayışlıymış, kahkaha atmış duruma. ama düşün bak, o zamanlar paranın değeri şimdikinden çok farklıydı. 18 bin liraya bardak mı alınırdı? akıl almaz!

Ya askerde böyle garip olaylar olurdu ya! Komutanımız bir keresinde kola almış, yanına da plastik bardak almıştı. Sonra o bardağın maliyetini öğrendiğinde kahkahaya boğulmuştu!

Şu sıralarda 18 bin liraya bardak mı satılırdı? Hadi ama! O zamanlar parayı şimdiki gibi düşünmemek lazım, değerleri bambaşkaydı. Askerde garip şeylerle karşılaşmak kaçınılmazdı.

Şu askerde yaşananları anlatayım sana, inanmazsın! Komutanımız bir keresinde kola almış, yanına da plastik bardak almış. Sonra o bardağın maliyeti 18 bin lira çıkmış! Hadi ama, şimdiki parayla düşünme, o zamanlar değerler bambaşkaydı. Neyse komutan kahkaha atıp "Bardağı askerlere ucuza satarsın" demiş. Biz de en azından üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk. Ama bardağın fiyatı 18 bin lira olduğu için 20 bine satmak zorunda kaldık. En küçük para birimi ise 50 bin lira! Komutan kafayı yiyecekti, denetleme olsa ne diyeceğiz bilemiyorduk. Neyse sonunda bir çözüm bulduk. İki bardağı 50 bine, beş bardağı 100 bine satıyorduk. Komutan da "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak" diye kahkaha attı!

Komutanımızın kola içmek için plastik bardak alma alışkanlığı vardı. Bir gün, kantinde plastik bardağın fiyatını kontrol ettiğinde kafası karıştı. Meğer plastik bardak 18 bin liraya mal oluyormuş! Şimdiki parayla düşünmeyin tabii ki, o zamanlar değerler bambaşka idi. Neyse komutan kahkaha atıp "Bu bardağı askerlere ucuza satarsınız" dedi. Biz de en azından üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk. Ama 18 bin liraya aldığımız bardakları 20 bine satmak zorunda kaldık. Çünkü en küçük para birimi 50 bin lira idi! Komutan kafayı yiyecekti, denetleme olsa ne diyeceğiz bilemiyorduk. Neyse sonunda bir çözüm bulduk. İki bardağı 50 bine, beş bardağı 100 bine satıyorduk. Komutan da "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak" diye kahkaha attı!

Ya, askerde böyle gariplikler olurdu işte! Bir kere, bölge komutanlığının kantininin tedarikini yapıyordum. Yeni bir içecek çıktı, Link gibi ama beş kat ucuz. Komutana söyledim, iki koli alalım diyelim. Ben de aptal aptal 96 koli yazdım siparişe! Adamlar ertesi gün koli koli geldiler. Meğer ben 96 koli işaretlemişim. Komutan da "Hadi bakalım içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Er kantinine iki koli gönderdik, bir saat sonra kantinci beş koli daha istedi! Sıcakta iki liraya satıyorduk, kapış kapış gitti. Komutan kahkahaya boğuldu.

Bir de hatırladım, plastik bardak olayını. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alırdık. Fiyatı da inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi! Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100 bine satarsın" dedi. Akşam kasa teslimine geldi kantin askeri. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Askerde bir kere bölge komutanlığına yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuzmuş. Komutana iki koli alalım dedim, ben de aptal gibi 96 koli yazdım siparişe! Ertesi gün koli koli geldiler, 96 koliymiş meğer! Komutan da "Hadi bakalım içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Er kantinine iki koli gönderdik, bir saat sonra kantinci beş koli daha istedi! Sıcakta iki liraya satıyorduk, kapış kapış gitti.

Bir de plastik bardak olayı vardı. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alırdık. Fiyatı da inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi! Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Akşam kasa teslimine geldi kantin askeri. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Askerde komutana bir içecek fikri sundum, ucuz bir alternatif gibi duruyordu. İki koli sipariş etmem gerekiyordu ama ben yanlışlıkla 96 koli yazdım! Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan. Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik içecekleri, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk, hepsi tükenmişti.

Bir de plastik bardak olayı vardı. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alıyorduk. Fiyatı inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi! Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Kantin askeri akşam kasa teslimine geldi. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Askerlik işte böyle garip şeylerle doluydu. Bir kere, kantine yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuzmuş. Komutana iki koli sipariş edelim dedim ama aptal kafamla 96 koli yazdım! Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan. Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk hepsi tükenmişti.

Plastik bardak olayını da unutamam! O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alıyorduk. Fiyatı inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi. Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Kantin askeri akşam kasa teslimine geldi. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Ya askerde böyle gariplikler olurdu işte! Bir kere, kantine yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuzmuş. Komutana iki koli sipariş edelim dedim ama aptal kafamla 96 koli yazdım! Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan. Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk hepsi tükenmişti.

Bir de plastik bardak olayı vardı. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alıyorduk. Fiyatı inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi! Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Kantin askeri akşam kasa teslimine geldi. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Askerde öyle garip şeyler olurdu ki insan inanamazdı! Bir kere, kantine yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuzmuş. Komutana iki koli alalım dedim ama aptal kafamla 96 koli yazdım siparişe. Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan. Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk hepsi tükenmişti!

Bir de hatırladım plastik bardak olayını. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alırdık. Fiyatı da inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi! Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Akşam kasa teslimine geldi kantin askeri. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Komutanımızın kantininde her şey garipti, tıpkı askerlik gibi. Bir keresinde yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuz! Komutana iki koli alalım dedim, ben de aptal kafamla 96 koli yazdım siparişe. Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan. Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk hepsi tükenmişti!

Askerde yaşanan garip olayları anlatmaya doyamıyorum! Bir kere, bölge komutanlığının kantine yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuzmuş. Komutana iki koli alalım dedim ama aptal kafamla 96 koli yazdım siparişe. Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan! Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi. Kantinlere gönderdik, iki saat geçmeden kantinci daha geldi beş koli istedi. Sıcakta iki liraya satıyorduk hepsi tükenmişti!

Bir de plastik bardak olayı vardı. O zamanlar kola içiyorduk ama yanına plastik bardak alıyorduk. Fiyatı inanılmazdı: 18 bin lira! Üzerine yüzde on kar koyabiliyorduk en fazla ama en küçük para birimi 50 bin lira idi. Neyse ki komutan anlayışlıydı, kahkaha attı "İki tane 50 bine beş tane 100'e satarsın" dedi. Kantin askeri akşam kasa teslimine geldi. Komutan ona sordu: "Plastik bardağı 20 binden sattın mı?" Asker de cevapladı: "İki tane 50, beş tane 100'e satıyorum komutanım." Komutan yine kahkaha attı. "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!"

Bölge komutanlığı kantinlerinin kaosunu anlatmaya kelimeler yetmez! Bir kere, yeni bir içecek geldi, Link gibi ama beş kat ucuz. Komutana iki koli alalım dedim, aptal kafamla 96 koli yazdım. Sonra da koliler gelmeye başladı durmadan! Komutan kahkaha atarak "Hadi bakalım, içecekleri sen bitireceksin!" dedi.

Sıcakta iki liraya satılan içecek kapış kapış gitti. Ama asıl olay plastik bardaklardaydı. 18 bin lira bir bardağı nasıl 20 bine satarsın ki? Neyse ki kantin askerinin aklı başına geldi, iki taneyi 50 bine, beş taneyi 100'e satıyordu. Komutanın "Ulan ermac bütün gün bizim niye aklımıza gelmedi paket yapıp satmak!" sözlerini unutamam!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri