Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sailfish (işletim sistemi)

bullvar_katip

Administrator
Sailfish, Linux çekirdeğini belirli bir donanım platformu kullanımı için birleştiren mobil işletim sistemidir. Ara katmanın açık kaynaklı Mer çekirdek yığınıdır. Jolla'nın katkıda bulunduğu tescilli veya açık kaynaklı bir UI ve diğer üçüncü taraf bileşenler gibi yaygın olarak kullanılan genel amaçlı bir Linux'dur. Paket yönetim sistemi rpm'dir. Oysters LLC adında gelişmiş bir Sailfish OS akıllı telefonu üreten bir Rus şirketi vardır. Sailfish sistemi, Jolla, Sailfish ve Mer proje toplulukları, Sailfish İttifakı'nın kurumsal üyeleri ve çeşitli açık topluluk üyeleri tarafından geliştirilmektedir. Mer projesi, Jolla ve topluluğunun katkılarını alır ve Mer, Jolla için katman malzemesinin kaynağı olduğundan, tüm Mer temelli projelerin sürekli geliştirilmesi ve uyumluluğu korunur. İşletim sistemi, Jolla akıllı telefonu ve tableti ile birlikte gönderilir. Az ya da çok gayri resmi olarak sistem, topluluk meraklıları tarafından akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere üçüncü taraf mobil cihazlara taşınmaktadır. OS, önceden Nokia ve Intel ittifakının geliştirdiği MeeGo sistemi'nin evrim geçirmiş bir devamıdır ve kendisi de Maemo ve Moblin'in birleşiminden geçmektedir. Meego mirası, Mer kodunda yaklaşık% 80 oranında içeriliyor; Mer adı böylece Meego Reconstructed olarak genişler. Bu taban, özel bir kullanıcı arayüzü ve varsayılan uygulamalarla Jolla tarafından genişletildi. Jolla ve MERproject.org, MeeGo projesinin o zaman- beklenmeyen bırakılmasına yol açan hataları önlemek için meritokrasi bir sistemi izlemektedir. Sailfish OS 2.0'ın başlıca unsurları şunları içerir: Teknik olarak daha güçlü bir işletim sistemi çekirdeği Geliştirilmiş Android uygulaması uyumluluğu Intel Atom x3 işlemci veya MER çekirdek yığını için çekirdeği kullanabilen (yerleşebilir) platformlar da dahil olmak üzere ARM ve Intel mimarileri için destek (Sailfish'in ara katmanı da denir). Dijital içerik sağlayıcıları için kullanıcı arayüzünde görünürlük sağlamak ve mobil ticaret için OS seviyesinde entegrasyonu sağlamak için tasarım Güçlü çoklu görev (sistem'in en önemli avantajlarından biri ve piyasada en iyisi olduğu ilan edildi) Güçlü gizlilik ve kişiselleştirme özellikleri Ana işlevlere basitçe hızlıca kaydırma, geliştirilmiş bildirimler ve etkinlik görünümleri dahil olmak üzere yeni UI / UX özellikleri ile geliştirilmiş kullanıcı arabirimi. Mimari Sailfish OS ve Sailfish yazılım geliştirme seti (SDK), Linux çekirdeği ve Mer'e dayanıyor. Sailfish OS, Wayland ekran sunucusu protokolünün üstünde Jolla tarafından inşa edilen "Lipstick" adlı birçok görevli grafik kabuk programlama içeriyor. Jolla, ücretsiz ve açık kaynaklı grafik aygıt sürücüleri kullanıyor, ancak Hybris kütüphanesi, Android için tescilli sürücüler kullanılmasına olanak tanıyor. Jolla'nın belirttiği hedef, Sailfish'in sonunda açık kaynak olmasıdır. Sailfish OS, patentli bir uyumluluk katmanı yoluyla Android uygulamalarını çalıştırabilir. Sailfish'in yaygın olarak mobil cihazları hedef aldığı biliniyor, ancak MeeGo kodunun% 80'ini devraldığından, araç bilgi-eğlence sistemi (IVI), navigasyon, akıllı TV ve benzeri cihazlar arasında değişen cihazlarda komple bir genel amaçlı Linux OS olarak kullanılabilir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, yatlar, otomotiv, elektronik ticaret, ev aletleri, ölçüm ve kontrol ekipmanları, akıllı bina ekipmanları, vb. aittir. SDK 200px|küçükresim|Sailfish görüntüleri Sailfish SDK, simülasyon yönteminin aksine geliştirme, derleme ve öykünücü amacıyla Qt'yi VirtualBox ile kullanır. Bu teknik, Sailfish OS üzerinde derlemeye ve sanal makinedeki geliştirilmiş yazılımların tam test edilmesine, simüle olmamasına rağmen tüm Sailfish işletim sistemini taklit etmesine izin verir. Bu aynı zamanda geliştirme faaliyetlerini ve yan etkileri ana bilgisayarda çalışan diğer her şeyden ayırır ve gelişmeler ve testlerle rahatsız edilmeden bırakır. Jolla'ya göre, Sailfish SDK'si ile geliştirme, Sailfish OS'nin kendisindeki gelişmedir; SDK'de ve Sailfish OS çalıştıran bir cihazda geliştirilmiş yazılım görünümü ile davranış arasında hiçbir fark yoktur. SDK için kaynak kodunun bulunması, firmaların veya geliştiricilerin özel ihtiyaçlarının şekillendirilmesini ve yeniden oluşturulmasını sağlar; bir kez belirlenmiş ve cihaz önyüklendiğinde herhangi bir hazırlık gerektirmeyen içeriğe özgü bir ortam yaratmak gereklidir. SDK, Android'in 32 ve 64 bit sürümleri, OS X'in 64 bit sürümleri ve Microsoft Windows işletim sistemleri üzerinde çalışır. Linux kaynakları Sailfish OS aygıtları için yazılım derlemek için kullanılabilir. Genel konsol / terminal modu sık kullanılan bir standardı izlemektedir. Uyumlu çiftler veya kütüphaneler de kullanılabilir. Versiyon tarihi Sailfish OS, üç adet isimlendirme sözleşmesine sahiptir: sürüm numarası, güncelleme numarası ve sürüm adı. Erken Sailfish OS sürümleri bir Fince gölden alınıyordu. Her yeni Sürüm, bir Fince nehrin adını taşıyor. Sailfish 1.0 Ohijärvi - 17 Ocak 2014 yılında yayınlandı. Sailfish 2.0 Eineheminlampi - 24 Eylül 2015 yılında yayınlandı, Jolla Tablet'i x86 plattform ve tam dokunmaya dayalı kullanıcı arayüzü ile destekledi. Version tarihi Kaynakça Dış bağlantılar Sitesi Jolla sitesi Kategori:2013 yazılımları Kategori:ARM işletim sistemleri Kategori:Gömülü Linux dağıtımları Kategori:Fin markalar Kategori:Ücretsiz mobil yazılımlar Kategori:Linux dağıtımları Kategori:MeeGo Kategori:Mobil Linux Kategori:Mobil işletim sistemleri Kategori:Akıllı telefonlar Kategori:X86-64 Linux dağıtımları Kategori:X86-64 işletim sistemleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri