Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şakir Askan

bullvar_katip

Administrator
Şakir Askan (d. 13 Nisan 1959; Yenice, Çanakkale), Türk söz yazarı, besteci ve şairdir. 13 Nisan 1959 tarihinde Çanakkale Yenice’de doğdu. Bursa Erkek Lisesi'nde okuduktan sonra Muğla İşletme Fakültesi'nde öğrenimini tamamladı. 23 yıl çalıştığı bankacılık sektöründen emekli oldu. Çocukluk yıllarında başlayan şiir yazma yeteneği sayesinde, 80’li yıllarda yazdığı şiirlerle adı herkes tarafından bilinir oldu. "Sevdalandım", "Gülüm Benim", "Melek Yüzlüm", "Seni Sevmeyen Ölsün" ve “Unutamadım (Kaç Kadeh Kırıldı)" gibi klasiklerin söz yazarı olan Askan, 2018-2022 arasında MSG Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. 2022-2024 döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Müslüm Gürses, Gökhan Güney ve İbrahim Tatlıses'in söylediği çok bilindik birçok şarkı kendisine aittir. Kendisinin nasıl söz yazarlığına başladığını şu şekilde açıklamıştır: "Hanım öğretmen, ben bankacıyım... Yeni evlenmişiz, mobilya taksitleri, borç harç var. Maçlarda arabayla köfte ekmek, geceleri de kahveleri dolaşıp çorap satıyorum. Hanım diyor ki, 'Bak gazetede yarışma var. Sen nişanlıyken bana şiirler yazardın. Çok güzeldi onlar. Yine yazsana!' Ben yapamam edemem, derken yarışmaya katılıp maaşımın üç katı ödül alınca kendimi keşfetmiştim." Bir röportajda kendisine "Ne zamandır müzik dünyasındasınız?" diye sorulduğunda: "Bu yıl piyasadaki 40. yılım. Sosyal medya sayesinde olsa gerek son 10 senedir farkıma varıldı sanırım. Hatta çocuklarım, eşim Gönül bile benim neler başardığımı son yıllarda fark ettiler. Çocuklarım Hasan Can ve Funda bile "Baba sen neymişsin ya" dediler. Halbuki ben yıllardır, İbrahim'e (Tatlıses) Müslüm'e (Gürses), Sibel Can'a yazıyorum, okuyorlar ama kimse benim farkımda değil. Babalarını sadece bankacı sanıyorlar, oysa ben söz yazarıyım." cevabını vermiştir." Çocukluğu Çocukluğunu ise şu şekilde anlatmıştır:"Çanakkale Yenice'de doğdum ama yedi yaşından itibaren Bursa'da büyüdüm. Varoşun dibinde; 'garaj altı' derler oraya. Evde su da elektrik de yok. Ben okuldan çıkıp babamın lokantasına geliyorum. Doğru bulaşığa! Ama lavaboya boyum yetmiyor. Üst üste koyduğum domates kasalarının üstüne çıkıp bulaşık yıkıyorum. Aklım dışarıda plastik topla futbol oynayan çocuklardaydı. Bisikletim yoktu. Gece yatınca rüyamda kendimi bisiklete binerken görüyorum. Şimdi biz başka türlü anne babalık yapıyoruz. İki evladımız da üniversite mezunu." Röportaj - Seni Sevmeyen Ölsün mü gerçekten? "O şarkının adı, naif bir argo kullanımıdır. Onu da ben oluşturdum. Sonra ne oldu, Galatasaray Başkanı Ali Tanrıyar kullandı, olay oldu. Hatta bak Cumhurbaşkanı Kenan Evren bile bir mitinginde kullandı bu sözü. Bu cümleyi bulduğumda patlayacağını da adım gibi biliyordum." - Şarkı sözlerinizde yoğun olarak sevda, ayrılık, tutku var. Hiç eşiniz kime yazıyorsun bunları diye sormadı mı? "Eşime, "Tabii ki sana" diyorum. Bak şimdi her şarkıyı yaşayarak yazmaz insan. Benim gibi yokluk, acılar içinde büyüdüysen geniş bir hayal dünyan olur. Hayatta gördüğün her şey etkiler, bir film izlersin; sanki yaşamış gibi yazarsın." Hatıraları Burhan Bayar'a: Ben Bunu Yazamıyorum! "Burhan Bayar bir gün dedi ki "İbrahim Tatlıses'in kaseti çıkacak. Ona bir şarkı lazım. Nakaratı hazır, 'Mavi mavi masmavi. Gözleri boncuk mavi' bunu tamamla." Yazdım sildim, yazdım yırttım. Beğenmedim yazdıklarımı. "Burhan Abi olmadı, yazamıyorum" dedim. O da "Yazdıklarını yolla" dedi ama yollamadım, çünkü ben beğenmedim. Sonra rahmetli Yılmaz Tatlıses yazdı, iyi ki ben değil de o yazmış. Çok güzel olmuştu çünkü." Tatlıses Söylemese "Gülüm Benim" Tutmazdı! "İbrahim Tatlıses'in albümü ne zaman çıksa her zaman art arda siparişler alırdı. Benim yazdığım Gülüm Benim şarkısını okuduğu albümden ikinci posta sipariş gelmiyor bir türlü. "Olmadı, tutmadı" dedim. Ama Tatlıses'in İzmir Fuarı'nda okumasıyla ortalık yıkıldı. Tatlıses sahneye çıktı, bütün gazino beraber okudu. Oradan sonra yürüdü gitti. Son 35 senenin en çok tutan şarkısı oldu." Müslüm Gürses Başka Dünyanın İnsanıydı "Bursa'da yaşadığım için İstanbul'a ancak sanatçılarla görüşmek için gelirdim. Kimisi söylerken söz yazarının da yanında olmasını isterdi. Onlardan biri de Müslüm Babaydı. 50'ye yakın şarkımı söyledi. Çok ekmeğini yedim, Allah razı olsun. Görür görmez, "Şakir oğlum nasılsın, ailen nasıl, Bursa nasıl?" diye sorardı. Suskunluğumu sevmez, bir süre sonra tekrar sorardı. Sorun varsa bilmek isterdi." Çocukluk Travmaları Geçmiyor "Hayatım boyunca, daha çocukluktan itibaren çok büyük sorunlarım oldu. Eşimin ve sevdiklerimin desteğiyle sıkıntılarımın üstesinden geldim. Ama çocukken yaşadıklarımı atlatamadım. O hayal kırıklarının, üzüntülerin üstesinden gelemedim. Dün gibi hatırlıyorum. Onları da şarkılara döktüm, o şarkılar da 400'ü aştı işte..." Hangi şarkınızın başarısı sizi şaşırttı? "Unutamadım şarkısının başarılı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemezdim. Son beş yılda şarkı başka bir yere gitti. Bunu kimse tahmin edemezdi. Yani insanlar beş yıl sonra neden bu şarkıyı bu kadar sahiplendi, bu kadar statlarda söyleniyor, bunu kimse açıklayamaz. Türkiye'de tüm stadyumlarda tribünleri birleştiren, ortak söylenen tek bir şey var; o da Unutamadım... Adana Demirspor, Samsunspor, Kocaelispor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş taraftarları aynı şarkıda, aynı duyguda buluştu. Bu muazzam bir şey. Normalde stadyumlara bak, hangi takıma ait olduğunu bilirsin. Ama kapa gözünü, şarkıyı dinle hangi takım olduğunu anlayamazsın. "Unutamadım" bunu başardı işte." Eserlerini seslendiren sanatçılar Alihan Atilla Kaya Azer Bülbül Baha Bayram Şenpınar Bergen Biricik Bülent Ersoy Cengiz Kurtoğlu Ceylan Devran Çağlar Ebru Gündeş Emrah Ferdi Tayfur Güllü Gökhan Güney Hakan Altun Hakan Taşıyan Harika Avcı Huri Sapan Hüner Coşkuner Hüseyin Altın İbrahim Tatlıses İntizar İskender Ulus İsmail Hazar İstanbul Arabesque Project Kamuran Akkor Kibariye Mahsun Kırmızıgül Mine Koşan Murat Yıldız Müslüm Gürses Nazan Şoray Nilüfer Oğuz Yılmaz Rubato Seda Sayan Selahattin Özdemir Sibel Can Sinan Zorbey Ümit Besen Vahdet Vural Yaşar İpek Yeliz Yılmaz Morgül Yılmaz Tatlıses Yunus Bülbül Zara Bazı eserleri Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:1959 doğumlular Kategori:Yenice, Çanakkale doğumlular Kategori:Çanakkale doğumlular Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:Türk besteciler Kategori:Türk söz yazarları Kategori:20. yüzyıl şairleri Kategori:21. yüzyıl şairleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri