Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sanal makine

bullvar_katip

Administrator
[[Dosya:VirtualBox2.png|küçükresim|VirtualBox]] Sanal makine, bilgisayar biliminde programları gerçek bir bilgisayar sistemindeki gibi çalıştıran mekanizmaların yazılım uyarlamasıdır. Sanal Makine, işletim sistemi ile bilgisayar platformu arasında bir sanal ortam yaratır ve bu sanal ortam üzerinde yazılımların çalıştırabilmesine imkân verir. Tanımı İlk sanal makine Gerald J. Popek ve Robert P. Goldberg tarafından tanımlanmıştır. Sanal makineler iki grup altında toplanılabilir. (System virtual machine) bazen (hardware virtual machines) olarak bilinir. İşletim sistemi uygulamalarına destek veren sanal makinelerdir. (Process virtual machine) tek bir yazılım çalıştırmak için dizayn edilmiş sanal makinelerdir. Herhangi bir sanal makine tarafından sağlanmış kaynağı kullanmakta olan bir yazılım içinde bulunduğu sanal ortamı kırıp dışına çıkamaz ve bunu sanal makinelerin en önemli karakteristik özelliklerinden biri olarak kabul edebiliriz. Sanal makine yazılımları listesi Sanal makine yazılım uygulamaları Common Language Runtime C# Visual Basic .NET J# Managed C++ Eiffel (programlama dili) Erlang programlama dili Forth sanal makinesi - Forth (programlama dili) Glulx, Z-code Hec - Hasm Assembler Inferno (isletim sistemi) - Limbo programlama dili Java sanal makinesi BeanShell (betik dili) Groovy (betik dili) Java (programlama dili) Jython (programlama dili) Nice programlama dili NetREXX Scala Düşük seviye sanal makinesi(LLVM) - C (programlama dili), C++ programlama dili Lua programlama Dili Macromedia Flash Player - SWF MMIX - MMIXAL Neko Sanal Makinesi - tedavülde olan Neko vehaXe O-code machine - BCPL p-code machine - Pascal programlama dili Parrot sanal makinesi - Perl 6 Perl Sanal makinesi - Perl Portable.NET - C#, Visual Basic .NET, J#, C++ YARV - Ruby programlama dili ScummVM - Scumm SECD machine - ISWIM, Lispkit Lisp Sed. Smalltalk sanal makinesi - Smalltalk SQLite sanal makinesi - SQLite Squeak sanal makinesi - Squeak SWEET16 TrueType sanal makinesi - TrueType Valgrind - x86/x86-64 Linux alitinda. VX32 virtual machine - uygulama seviyesinde sanallastirma yerlesik kod için. Virtual Processor Waba - Sanal makine ufak aygitlar için java'ya benzer. Warren Abstract Machine - Prolog, CSC GraphTalk Z-machine - Z-Code Zend Engine - PHP Sanal makine donanım uygulamaları ATL Bochs CoLinux Denali FAUmachine Integrity Workstation KVM Kernel'e dayali sanal makine Microsoft Virtual PC ve Microsoft Virtual Server OKL4 Parallels Workstation Parallels Desktop for Mac QEMU, simulatordur ve sanal makineye dayalidir. SheepShaver. Simics SVISTA TRANGO real-time embedded hypervisor twoOStwo User-mode Linux Virtual Iron (Virtual Iron 3.1) VM IBM VMware vThere Xen VirtualBox İşletim sistemleri düzeyindeki sanal makine yazılımları OpenVZ Virtuozzo FreeVPS Linux-VServer FreeBSD Jails Solaris Containers Aşağıdaki sanal makine yazılımları, bilgisayar donanımlarını sanal hâle getirerek konuk işletim sisteminin ana işletim sistemi içinde çalışmasına imkân verir. Adeos Linux. Denali Hyper-V KVM OKL4 OpenVZ Parallels QEMU Virtual Iron Virtuozzo VMware Xen VirtualBox VMOS X8 SandBox Kaynakça Dış bağlantılar Sanallaştırmaya ile alakalı bir sunum Sanallaştırma teknolojileri ile ilgili bir blog

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri