Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sarah Ellis

bullvar_katip

Administrator
Sarah Ellis (d. 19 Mayıs 1952; Vancouver), Kanadalı bir çocuk kitabı yazarı ve kütüphanecidir. Toronto ve Vancouver'da kütüphaneci olarak çalıştı. Ayrıca Quill ve Quire için de eleştiri yazıları yazdı. Vermont Güzel Sanatlar Koleji'nde yazarlık dersleri verdi ve The Horn Book'un künye eleştirmenidir. Ellis, fikirlerini "anılardan, insanların anlattığı anekdotlardan, radyo röportajlarından, rüyalardan, gazete makalelerinden, aile hikayelerinden, meraklı olmaktan, dünyayı gözlemlemekten ve dikkat etmekten" aldığını söyledi. Çocuk edebiyatının güçlü bir savunucusudur ve Kanada Yazarlar Birliği, Vancouver Çocuk Edebiyatı Yuvarlak Masası, Çocuk Yazarları ve İllüstratörleri gibi birçok farklı kulüp ve birliğe üyedir. Biyografisi Ellis, 19 Mayıs 1952'de Vancouver, Britanya Kolumbiyası'nda Joseph Walter ve Ruth Elizabeth Ellis'in çocuğu olarak dünyaya geldi ve iki ağabeyi vardır. British Columbia Üniversitesi'ne gitti ve burada 1973'te Sanat Lisans derecesini ve 1975'te Kütüphane Bilimi Yüksek Lisansını aldı. Ellis, MLS diplomasını aldıktan sonra Vancouver'da kütüphaneci olarak çalışmaya başladı ve ardından 1980 yılında çocuk edebiyatı alanında yüksek lisans derecesiyle mezun olduğu Simmons College'a gitti. Ellis ilk kitabı The Baby Project'i 1986'da yayınladı. 1999'da Toronto Üniversitesi Massey College'da misafir yazar olarak çalıştı. 2007 yılında kütüphane çalışmalarından emekli oldu ancak kısa bir süre sonra Vermont Güzel Sanatlar Koleji'nde öğretmenlik yapmaya başladı. Aynı zamanda Quill ve Quire için incelemeler yazmıştır ve The Horn Book'un künye eleştirmenidir. Lezbiyendir ve LGBT hakları savunucusudur. Ödülleri Ellis, 1995'te Vicky Metcalf Gençler İçin Edebiyat Ödülü'nü kazandı ve 2013'te Vali Yardımcısı Edebi Mükemmellik Ödülü'nü aldı. Ayrıca dört kez Astrid Lindgren Anma Ödülü'ne aday gösterildi. Ellis, 2012'de Boston Globe-Horn Book Ödülü'nün jüri başkanıydı. Yayınları Orta sınıf ve genç yetişkin kurgusu The Baby Project (1986) (Bebek Projesi) Next Door Neighbours (1990) (Yan Kapı Komşuları) Pick Up Sticks (1991) (Pick Up Çubukları) Out of the Blue (1994) (Birdenbire) The Several Lives of Orphan Jack, illustrated by Bruno St-Aubin (2003) (Yetim Jack'in Çeşitli Yaşamları, Bruno St-Aubin tarafından çizilmiştir) Odd Man Out (2006) (Garip Adam Dışarı) Outside In (2014) (Dışarıdan) Dodger Boy (2018) (Atlayan Çocuk) Resimli kitapları Next Stop! (2000) (Sonraki Durak!, Ruth Ohi tarafından çizilmiştir.) The Queen's Feet (2006) (Kraliçenin Ayakları, Dušan Petričić tarafından çizilmiştir) Salmon Forest (2003) (Somon Ormanı, David Suzuki ile birlikte, Sheena Lott tarafından çizilmiştir) Waiting gör Sophie (2017) (Sophie'yi Beklerken, Carmen Mok tarafından çizilmiştir.) As Gleen as Can Be (2022) (Olabildiğince Glenn, Nancy Vo tarafından çizilmiştir.) Ben serisi Ben'in kitapları Kim LaFave tarafından resimlendirilmiştir. Ben Over Night (2001) (Ben Gecede) Big Ben (2001) (Büyük Ben) A+ for Big Ben (2015) (Big Ben için A+) Ben Says Goodbye (2015) (Ben Elveda Diyor Ben anda the Scaredy-Dog (2018) (Ben ve Korkak Köpek) Kısa öykü koleksiyonları Back of Beyond: Stories of the Supernatural (1997) (Ötesinin Arkası: Doğaüstü Hikayeler) Kurgusal olmayan kitapları The Young Writer's Companion (1999) (Genç Yazarın Arkadaşı, Juan Fitzherbert tarafından çizilmiştir.) From Reader to Writher: Teaching Writing Through Classic Children's Books (2000) (Okuyucudan Yazara: Klasik Çocuk Kitapları Yoluyla Yazmayı Öğrenme) Düzenlenen antolojiler Girls' Own: An Anthology of Canadian Fiction for Young Readers (2001) (Kızların Kendileri: Genç Okuyucular için Kanada Kurgu Antolojisi) Kaynakça Kategori:LGBT yazarlar Kategori:1952 doğumlular Kategori:Kanadalı lezbiyen yazarlar Kategori:Kanadalı LGBT yazarlar Kategori:Kanadalı yazarlar Kategori:Kanadalı eleştirmenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri