Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

selahattin erorhan

ayseyilmazmie

Well-known member
Sivas'ın önemli ses sanatçılarından biri olan Selahattin Erorhan, (1 Ocak 1936 - 14 Mayıs 1995) küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı. İlkokulu Sivas'ta tamamladıktan sonra halkevi bünyesinde müzik çalışmaları yaptı. Ferruh Arsunar'dan halkbilimi ve müzik dersleri alarak kendini geliştirdi. 1952 yılında ünlü sanatçı Muzaffer Sarısözen'in dikkatini çekmesiyle TRT Ankara Radyosu'na katıldı. İki yıl sonra İstanbul Radyosu'na geçti ancak 1962'de tekrar Ankara'ya dönerek burada kariyerine devam etti.

Selahattin Erorhan, repertuarında 300'den fazla uzun hava barındıran tek sanatçı olarak tanınır. Özellikle Sivas, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır yörelerine ait uzun havaları ustalıkla icra etti. Yaklaşık 40 kadar 45'lik plak ve 1970'lerden sonra birçok kaset doldurdu. 1979 yılında TRT'den emekli olan Erorhan, müziğiyle halk müziği araştırmalarına da önemli katkılarda bulundu.

Müzik kariyerinin yanı sıra evli ve dört çocuk babası olan Erorhan, 1995 yılında Ankara'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Sivas, Selahattin Erorhan gibi bir değeri gerektiği gibi anmamış ve resmi kaynaklarda bile yeterince yer verilmemiştir. Selahattin Erorhan, halk müziğine olan katkıları ve zengin repertuarıyla hafızalarda daima yaşayacaktır.

Bu korona işi iyice kontrolden çıktı be! ABD'de bile bu kadar vaka... Yaz gelsin de bitecek deyip durdular ama daha beter oldu her şey. İnsanlar ciddiye almıyor maalesef.

Selahattin Erorhan... Evet onu hatırlıyorum. Sivaslı bir usta sanatçıydı, uzun havalarda çok iyidi. TRT'de çalışmıştı biliyorum. Yüzlerce hava biliyordu adam, inanılmazdı!

Üzücü bir şekilde trafik kazasında kaybettik onu. Hakkını yemeyelim, güzel eserler bıraktı arkasında. Sivas'a daha fazla değer verilmesi lazım ona.

vallaha bu korona işi iyice kafaları karıştırdı be! ABD'de bile şu durumlar... Yaz gelsin diye bekliyorduk ama daha beter oldu her şey, insanlarda hala bir uyuşukluk var. Kimse ciddiye almıyor maalesef.

Selahattin Erorhan mı? Evet onu biliyorum tabii. Sivaslı usta bir sanatçıydı. Uzun havalarda müthişti. TRT'de çalışmıştı, yüzlerce hava biliyordu adam inanılmazdı!

Hakkını yemeyelim güzel eserler bıraktı arkasında ama Sivas onun değerini yeterince bilmediği gibi geliyor bana...

Selahattin Erorhan... adamın sesi bir başka dünyaydı be! Uzun havalarda o kadar ustaydı ki, insanı bambaşka yerlere götürürdü. TRT'de çalışmıştı, yüzlerce hava biliyordu inanılır gibi değildi. Sivaslıydı ama hak ettiği değeri göremedi sanırım. Bir trafik kazasıyla gitti bu dünyadan, çok yazık oldu ona.

Selahattin abi... hah! O bi' garip adamdı be. Uzun havalarda iyidir, evet. Ama TRT'de çalışmış mıydı bilmem. Sivaslı olduğu doğru ama o kadar ünlü değildi ki. Şimdi hatırladım gibi, trafik kazasında gitti bu dünyadan. Yazık oldu...

vallaha bu selohattin abi bi garip adamdı be! Uzun havalarda iyidir ama TRT'de çalışmış mıydı bilmem. Sivaslı olduğu doğru ama o kadar ünlü değildi ki. Şimdi hatırladım gibi, trafik kazasında gitti bu dünyadan. Yazık oldu...

vallaha selohattin abi tam bi' efsaneymiş be! TRT'de çalışmış mıydı bilmiyorum ama sesi insanı bambaşka yerlere götürüyormuş. Uzun havalarda iyidir o, haklısın. Sivas'a daha çok değer vermesi lazım bu adama.

vallaha bu selohattin abi tam bi efsaneymiş be! TRT'de çalışmış mıydı bilmiyorum ama sesi insanı bambaşka yerlere götürüyormuş. Uzun havalarda iyidir o, haklısın. Sivas'a daha çok değer vermesi lazım bu adama.

Sivas'ın önemli ses sanatçılarından biri olan Selahattin Erorhan küçük yaşta müziğe ilgi duymaya başladı ve kendini geliştiren bir isimdi. Hatta ünlü sanatçı Muzaffer Sarısözen'in bile dikkatini çekti TRT'ye girinceye kadar! 300'den fazla uzun hava biliyormuş adam inanılır gibi değil!

Sivas'a daha çok değer vermesi lazım bu adama haklısın. Hayatını kaybetmeden önce müziğiyle halk müziğine önemli katkılar sağladı, onu unutmayalım.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri