Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shmuel Ben Artzi

bullvar_katip

Administrator
Shmuel Ben-Artzi ( ; 31 Aralık 1914 – 9 Kasım 2011), arasında yaşamış şu an Rusya sınırları içerisinde bulunan Bilgoraj doğumlu İsrailli yazar, şair ve eğitimci. Ayrıca Ben-Artzi İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da kayınpederidir. Kariyer Ben-Artzi, 31 Aralık 1914'te Rusya İmparatorluğu'nun Kongre Polonyası Biłgoraj'da Samuel Han'da doğdu. Novardok yeşivasının dünyasını üç kitabında ölümsüzleştirmesiyle tanınıyor. 1933'te Filistin'i manda altına alma çalışmaları doğrultusunda yaşadığı topraklardan Kudüs'e göç etti ve Haham Yaakov Yisrael Kanievsky'nin başkanlığını yaptığı Bnei Brak'taki Beit Yosef yeşivada okumaya başladı. Yaklaşık bir yıl sonra yeşivadan ayrıldı ve Bnei Brak korularında çiftçi ve Netanya'da tarım yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 1945'te Irgun yeraltı askeri grubunda görev yaptı ve ardından 1946'dan 1948'e kadar olan süreçte Yahudi paramiliter örgütü Haganah'da görev aldı ve kısa süre sonra İsrail Savunma Kuvvetleri'de kritik görevlerde bulundu. Sonraki yıllarında kariyerine öğretmen olarak devam etti ve bir aile kurdu. Hayfa Üniversitesi'nden İncil, edebiyat ve İbrani dili alanında lisans ve yüksek lisans derecesi aldı. Devam eden yıllarda şiir, çocuk kitapları ve bir roman da dahil olmak üzere birçok kitap yayınladı. Ben-Artzi kariyerine 1946 yılında Tiberya'daki okulda öğretmenlik yaparak başladı. 1950'de Kibbutz Mahanayim'de öğretmenliğe devam etti. İki yıl sonra aile Kfar Hittim'e taşındı. Daha sonra ailesiyle birlikte Kiryat Tiv'on'a taşındı. 1967'den itibaren Ben-Artzi, Nahalal'da öğretmenlere yönelik bir seminerde öğretmenlik yapmaya devam etti ve daha sonra on yıl boyunca bu seminerin okul müdürü olarak çalışma hayatına devam etti. Uzun yıllar seküler bir hayatı tarzı sürdürdükten, son yıllarında daha dindar bir yaşam tarzını benimsedi. 2010 yılında, 15 yaşındaki torunu Avner Netanyahu'nun, Uluslararası İncil Yarışması'na hazırlanmasına yardım etti. Hayatının son zamanlarında sağlığının giderek kötüye gitmesinin ardından Kudüs'teki başbakanlık konutunda Sara Netanyahu tarafından bakıma alındı. 9 Kasım 2011'de Kudüs'te 96 yaşındayken hayatını kaybetti. Yazılar Ben-Artzi, "Şehriniz Kudüs: Davud Şehri ve Nesiller Boyunca İsrail Milletinin Bilinci", "İsrail'de Tatiller: Eski ve Yeni" ve "Eğlenceli İncil: Üç Kapsamlı İncil Sınavı" gibi oldukça bilinen kitapları dahil olmak üzere toplamda 12 kitap yazdı. 2000 yılında Ka-Tzetnik Kitap Ödülü'ne aday gösterildi ve kazandı. Kişisel hayatı Altıncı nesil Kudüs olan ve Vilna Gaon takipçilerinin soyundan gelen Chava (kızlık soyadı Paritzky) ile evlendi. Çiftin dört çocuğu oldu: Matanya Ben-Artzi, matematik profesörü Hagai Ben-Artzi, Talmud ve Yahudi Düşüncesi profesörü Amaziah Ben-Artzi, pilot ve yüksek teknoloji girişimcisi Sarah Netanyahu, eğitim psikoloğu ve İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'nun eşi Kaynakça Dış bağlantılar Sara Netanyahu'nun babası Shmuel Ben Artzi öldü - 9 Kasım 2011'de jta.org'da yayınlandı Netanyahu'nun kayınpederi 97 yaşında öldü - 9 Kasım 2011'de Ynet'te yayınlandı Kategori:20. yüzyıl erkek yazarları Kategori:Hayfa Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Kudüs doğumlu yazarlar Kategori:İsrail'deki Polonyalı göçmenler Kategori:İsrail vatandaşlığına kabul edilenler Kategori:İsrailli Yahudi yazarlar Kategori:Yahudi şairler Kategori:İsrailli şairler Kategori:Rusya Yahudisi asıllı İsrailliler Kategori:Polonya Yahudisi asıllı İsrailliler Kategori:İsrailli eğitimciler Kategori:Rus İmparatorluğu Yahudileri Kategori:2011 yılında ölenler Kategori:1914 doğumlular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri