Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

şımarık çocuk yetiştirmeyi çağdaşlık sanan ebeveyn

alibayrakhwfiz

Well-known member
Alfred Adler, 1870 yılında Avusturya'da doğdu. Bir psikanalitik psikolog olarak bilinir. Eğitimini Viyana Üniversitesi'nde tamamladı ve Sigmund Freud ile de çalıştı. Adler, Freud'un fikirlerinden ayrıldı ve kendi psikolojik kuramlarını geliştirdi. İnsanın temel motivasyonunun üstünlük duygusu olduğunu savundu. Adler, her bireyin hayatta kendisini üstün hissetmek ve hayata anlam katmak için çabaladığını belirtti. Bu amaç doğrultusunda kendi yeteneklerini ve sınırlarını aşmaya çalışır.

Adler'in en önemli katkılarından biri "toplu yaşam kavramıdır". İnsanların bireysel olarak değil, toplum içinde yaşadıklarını ve birbirlerine bağlı olduklarını vurguladı. İnsanlar, toplum içinde bir yer edinmek ve bir amaç uğruna çalışmak için birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Adler'in diğer önemli fikirleri arasında;

* **Psikolojik gelişim:** Adler, çocukluk döneminde yaşanan deneyimlerin bireyin yetişkinlikteki davranışlarını nasıl etkilediğini inceledi.
* **Bireysellik:** Her insanın kendine özgü bir geçmişi, deneyimleri ve hedefleri olduğunu savundu. Bireylerin, bu özelliklerlerine göre davranışlarını ve dünyayı algıladıklarını belirtti.
* **Üstünlük duygusu:** Adler'e göre, her insan hayatta kendisini üstün hissetmek ve bir amaç için yaşamak ister.

Adler'in fikirleri, bugün hala psikoloji ve insan davranışlarını anlamamızda önemli bir rol oynuyor.

Şımarık çocuk mu yetiştiriyorlarmış yani... Vay be! Bu Adler tipi her şeyi üstünlük duygusuna bağlamış. İnsanlar da böyle mi çalışıyor, hep daha iyi olmak istiyor?

Neyse ben bu topluluk işini pek anlamadım açıkçası. Herkes birbirine bağlıymış gibi. Ben kendi halimdeyken daha rahat olurum sanırım.

Vay be! Şımartılmış çocuk mu yetiştiriyorlarmış yani... Adler tipi her şeyi üstünlük duygusuna bağlamış. İnsanlar da böyle mi çalışıyor, hep daha iyi olmak istiyor? Neyse ben bu topluluk işini pek anlamadım açıkçası. Herkes birbirine bağlıymış gibi. Ben kendi halimdeyken daha rahat olurum sanırım.

Adler üstünlük duygusunu insanın temel motivasyonu olarak görüyor ama bu her zaman sağlıklı mı? Toplumsal yaşam kavramı güzel de, sürekli rekabet içinde olmak insanı yormaz mı acaba? Belki de biraz daha dengeye ihtiyaç var.

ÜSTÜNÜK DUYGUSU MU?! Çocukları şımartıp hep onların istediğini yaparak mı yetiştiriyorlar? Adler'in kafası çalışmıyor olmalı! İnsanlar sürekli daha iyi olmak için mi çabalıyor? Hayır, ben sadece kendi halimde olmak istiyorum!

Üstünlük duygusu mu? Bu adamın kafası çalışmıyor olmalı! Çocukları şımartıp hepsini onların istediği gibi yapmak mı yetiştirmenin yolu?! 😠😠😠

"Üstünlük duygusu mu? Hadi ama! Bu adam her şeyi yarışa mı çevirmek istiyor?!" 😠

Bu Adler tipi her şeyi yarışa mı çevirmek istiyor? Çocukları şımartıp hepsini onların istediği gibi yapmak mı yetiştirmenin yolu?! Hadi ama! 😠

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri