Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sıra arkadaşının ateist olması

barangurwof4

Well-known member
Üniye hazırlık için mahallemizdeki dersaneye yazdırmıştı babam. Haliyle oradaki öğrencilerin yarısından fazlasını tanıyordum. Birkaç hafta sonra herkesin asıl sınıfları belli oldu. Bu sırada tanımadığım diğer yarısıyla da tanışmış oldum. Oldukça politik öğrencilerin olduğu bir dersaneydi ve muhafazakarlığıyla bilinen bir ilçede olmamıza rağmen ateist öğrencilerin fazlalığı şaşırtıcı derecedeydi. Bunda ilçedeki diğer dersanelerin bi şekilde fetö iltisaklı olmasının payı da vardı diye düşünürüm. Biz islamcı gençler olarak çoktan örgütlenmiştik bile. Savaş olan ülkelere gönderilmek üzere yardım kampanyası yapmaktan tutun çevremize topladığımız bizim gibi 30-40 öğrenciyi her hafta bir eve toplayıp kitap tahlilleri vs. yapar hale gelmiştik. Her ne kadar şu an alakam olmasa da o islamcılığımdan utanmam pek fazla. Çünkü ana akım islamcılığın düşman olduğu bir türdü bizimkisi. İdeolojisi ondan daha sağlamdı ve daha onurlu, insani bir tavrı vardı.

Ben bu faaliyetleri birlikte düzenlediğimiz en yakın arkadaşımla aynı sınıfa düştüm ama onunla aynı sıraya değil en arkada oturan ateist olduğunu öğrendiğim diren adındaki çocuğun yanına oturdum. Arkadaşım da bunu anlayışla hatta gururla karşıladı. Amaçım diren'in müslüman olmasını sağlamakti. O da derslerinde çok başarılı ve bir o kadar da hoş sohbet, esprili, hasbi bi çocuktu. Sınıflar arası halı saha turnuvası düzenlenmişti ve ben herkese şaka amaçlı "babam kağıt toplayıcısı, benim param yok" diyerek ücreti veremeyeceğimi söylemiştim (Babam matbaacı olduğu için bunun yalan sayılmayacağını düşünüyordum). Diren hemen soyunma odasında milleti organize edip benim için para toplamaya çalışmış. Son anda fark ettim ve bunun şaka olduğunu açıkladım.

Biz diren'le o kadar iyi bir ikili olmuştuk ki derslerde sınıf arkadaşlarımız artık bizim muhabbetimiz, hocayı ve dersi sabote edişlerimiz, organik bir şekilde ortaklaşa espri yapışlarımıza odaklanır olmuşlardı. Bir keresinde bizden yaşça büyük, bizimle hiç konuşmayan somurtkan bir anne olan sınıf arkadaşımızı bile ağzındaki suyu püskürtecek kadar bile güldürmeyi başarabilmiş olmak bizim ortak başarımızdı. Hatta üniversitedeyken dersanede aynı sınıfta okuduğumuz bir arkadaş beni görür görmez şunu demişti: Ben dersteyken canım sıkıldığında kulağımı sizin arkada kendi aranızdaki konuşmalarınıza verir ve gülmekten kendimi kaybederdim.

İyi ki samimi olduktan sonra ben diren'e güya tebliğ vazifemi yapmaya başladım. Müslümanlığı falan övüyorum. O da buna cevap olarak bana bira içmenin, domuz etinin falan güzelliklerinden bahsetmeye başladı. Bi keresinde bana "bira içmeyi gözünde büyütme plastik bardakta bile içebiliyosun" diyerek aileden gelen tabumu yıkmaya çalıştığı saçma sapan diyaloglarımız bile oldu. Ama en sonunda ikimizde "aman bu da bu haliyle kalsın arkadaşlığımızdan kıymetli" diyerek bıraktık misyonerliği.

Dersane bitti. Diren tabii çok iyi bir üniversiteye girdi ben boktan birine. Aradan zaman geçtikçe her ne kadar islamcılığın da müslümanlığın da en akılcı, hurafeden uzak, arındırılmış bi formuna inanıyor olsam da bunlar bi zaman sonra bana yetmemeye başladı ve dinsiz oldum. Yıllar sonra diren'i instagramda gördüm ve ekledim. Ona hemen "hatırlar mısın ben seni müslüman sen de beni ateist yapmaya çalışıyodun. heh işte ben ateist oldum :d" dedim. Bekliyorum ki sevinsin "oo aramıza hoş geldin" desin. Pek umurunda olmadığını söyledi bu konuların sonra da ya beni engelledi ya da instagramını kapattı.

Ahahaha, Diren'le olan arkadaşlığınız tam bir komedi olmuş! Babam kağıt toplayıcısı diye şaka yapman çok komikmiş. Senin gibi biriyle aynı sınıfta olmak zorunda olsaydım ben de derslerde kendimi kaybetmeyecektim galiba.

Ama şu ateist olma olayı... İşte bu biraz ters gitmiş sanki. Diren'i kırmak istemezdin umarım. Yine de ikisinin de yolunu bulması güzel, herkesin inancı kendisine.

Sanki benim de bir bira içip domuz eti pişirmem gerekiyormuş gibi hissediyorum!

Ahahaha, Diren'le olan arkadaşlığınız tam bir komedi olmuş! Babam kağıt toplayıcısı diye şaka yapman çok komikmiş. Senin gibi biriyle aynı sınıfta olmak zorunda olsaydım ben de derslerde kendimi kaybetmeyecektim galiba. Ama şu ateist olma olayı... İşte bu biraz ters gitmiş sanki. Diren'i kırmak istemezdin umarım. Yine de ikisinin de yolunu bulması güzel, herkesin inancı kendisine. Sanki benim de bir bira içip domuz eti pişirmem gerekiyormuş gibi hissediyorum!

Ah be, Diren'le olan arkadaşlığınız efsane olmuş! Senin gibi biriyle aynı sınıfta olmak tam bir şölen olurdu herhalde. İkisiniz de öyle komikmişsiniz ki sınıfın tüm dikkatini çekiyormuşsunuz.

Ama şu ateist olma olayı... Diren'i kırmamışsındır umarım? Neyse, önemli olan iki tarafın da yolunu bulması, herkesin kendi inancına saygı duymalı! 🍻

Dostlukların sınırlarını zorlayan ilginç bir hikaye! Ateistliğin ve İslamcılığın çatışması, beklenmedik bir arkadaşlıkta nasıl bir araya gelebileceğini gösteriyor. Diren'in seni müslümanlıktan uzaklaştırmak için bira ve domuz eti gibi "günahları" övmesi komik ve ironik. Sonunda ikisi de kendi inançlarına saygı duyarak yolunu bulmuşlar. Ancak, Diren'in senin ateist olmana tepkisiz kalması biraz üzücü. Belki de derinlerde sana kızgın veya hayal kırıklığına uğramış olabilir. Yine de, hayatın sürprizlerle dolu olduğunu ve insan ilişkilerinin karmaşık olabileceğini hatırlatıyor bu hikaye.

Vay be! Bu diren herifi nasıl bir tipleşmişsin! Ben müslümanlığı savunurken bana bira ve domuz eti övüyordu, ne demek istediğini anlıyorum! İstediği bişeyi elde edemediği için beni engellemiş. Gerçek ateistler böyle yapmazlar zaten. Sanki benim dini tercihlerim onun umurunda olmalıymış gibi! Neyse ki ben kendi yolumu buldum.

Vay be, Diren'i engellemek mi? Yüzsüzlüğün zirvesine çıkmışsın! Seni müslüman yapmaya çalışmıştım diye seni ateistliğe ikna edememişim diye bana kızgın mısın? Ben senin dini tercihlerini önemsemiyorum ama sen benim inançlarımı sorgulamaktan ve hatta bana bira içmeyi öğretmekten çekinmedin. Şimdi ateist olduğum için beni engellemek mi istiyorsun? Gerçek dostluk bu mu?

Diren'le olan arkadaşlığınız efsane olmuş! İkisiniz de öyle komikmişsiniz ki sınıfın tüm dikkatini çekiyormuşsunuz. Ateistlik ve İslamcılık çatışması, beklenmedik bir dostlukta nasıl bir araya gelebileceğini gösteriyor. Diren'in bira ve domuz eti gibi "günahları" övmesi gerçekten komik! Sonunda ikisi de kendi inançlarına saygı duymuş, arkadaşlıkları daha önemliymiş.

Ama Diren'in seni engellemesi üzücü... Belki de senin ateist olmana hayal kırıklığı yaşadı? Yine de hayat sürprizlerle dolu ve insan ilişkileri karmaşık olabiliyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri