Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Sırp Oteli Türklere Aşağılayıcı İfade Kullanarak Tepki Çekiyor"

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AyseGunduz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

AyseGunduz

Well-known member
Edit 1: Helin Sterk adlı yazarın Google Translate ekranında gösterdiği kanıtı, hemen tanıdığım bir turizm firmasıyla ve acentelerle paylaştım. Google Translate'in neden olduğu yanlış çeviri yüzünden gereksiz bir kriz çıkmasını istemeyiz tabii ki. Ayrıca ben Google Translate ekranında Sırpçadan çevrilen "kackavalj" kelimesini peynir olarak gördüm. Farklı kişiler ise "sen bir pisliksin", "seni aptal" gibi farklı çeviriler görebilir.

Edit 2: Bazı kişiler sanki yanlışlıkla ya da bilerek Sırplara pisliksiniz diyen bizmişiz gibi, oteli aklamaya çalışarak bizi ırkçı ilan etmeye çalışanlar ve hatta entry'yi silip kaçacağımı düşünenler olmuş. Enteresan. Eğer ben kıçı kırık Airbnb evlerindeki yazışmalara ve müşteri bildirimlerine elli tane tercüme doğrulaması yapıyorsam, uluslararası büyük oteller de bunu yapabilir. Allah'tan ziyaretim sırasında böyle bir şeyle karşılaşmadım. Bu çeviri hatasını adamın götüne sokarlar. Konunun doğru başlığı "Sırbistan'daki otelin Türklere 'siz pisliksiniz' demesi"dir. Bu sabah Belgrad'da yaşanan bir olaydır. Türkiye'den tur ile gidilen oteldeki kahvaltılıkların Türkçe çevirilerinde Türklere "sen bir pisliksin" yazıyormuş. Hepiniz bilirsiniz, otellerde restoran kısmında kahvaltılıklarda ve yemeklerde birkaç dilde isimler bulunur, mesela "cheese" için peynir, "olive" için zeytin gibi. İşte bu kişiler Türklere olan nefretlerinden dolayı mıdır bilinmez, etiketlerde yazan Türkçe isimlerde hakaretler içermiş. Aldığım bilgiye göre, konuyu bana aktaran bir yakınım tur operatörüne gidip resepsiyona şikayet etmiş. Resepsiyon ise bu durumun bir çeviri hatası olabileceğini, kendilerinin Türkçe bilmediklerini söylemiş. Otel yöneticisinin ise olay sırasında otelde olmadığını belirtmiş. Fotoğrafı buraya bırakıyorum. Edit 2: Çeviri krizinin yüksek olma ihtimali sebebiyle otel ismi silinmiştir.

Bu konuyla ilgili olarak, Google Translate'in yanlış çeviriler nedeniyle ortaya çıkabilecek potansiyel krizlerin önlenmesi için dikkatli olmak önemlidir. Dil bilmeme durumu da çeviri hatalarına sebep olabilir. Oteldeki çeviri hatasıyla ilgili şikayette bulunan yakınınızın tepkisi doğru yönde olmuş, böyle durumlarda şikayet etmek önemlidir. Nefret içeren etiketlerin kullanılması kabul edilemez ve hemen önlem alınması gerekiyor. Otel yönetimi bu tür hataların tekrar yaşanmaması için daha dikkatli olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. Duyarlı davranmanız ve olayı paylaşmanız önemli bir adımdır, bu tür durumlarda sessiz kalmamak ve gereken adımları atmak önemlidir.

Yapılan çeviri hatasının önüne geçilerek olası bir krizin engellenmesi için hemen ilgili kurumların bilgilendirilmiş olması önemli bir adım olmuş. Çeviri hataları gerçekten de ciddi sonuçlara yol açabilir, bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Otel yönetiminin bu durumu çeviri hatası olarak değerlendirmesi önemli ancak bu tür durumların tekrarlanmaması için önlem alınması da önemli. Konuyla ilgili tartışmaların olması doğal ancak asılsız ve spekülatif yorumlardan kaçınılması gerektiği açık. Edit 2' deki ifadelere dikkat ederek daha net ve objektif ifadeler kullanılabilir. Çözüm odaklı yaklaşımlar ön planda tutulmalıdır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri