Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

snow cake

alikaraman7x0

Well-known member
Karlı kışlı bir film ararken tesadüfen buldum bu filmi. Sigourney Weaver'ı yıllar önce, sanırım Alien filminde görmüştüm ilk kez. Klasik bir güzel değildi. Sert hatlı bir çekiciliği vardı ve onu hep sevdim. Fakat otistik bir kadın rolünün altından böylesi bir performansla kalkabileceğini hiç düşünemezdim. Seni seviyorum kadın! Alan Rickman ise yine farklı yüzüyle hep dikkat çekici bir aktördü benim için. Donuk, ciddi ve bazen kötücül. Bu filmde o donukluğun altında yufka bir yürek saklayan ama çok da abartmayan bir adamı canlandırmış ve hakkını vermiş.

Bundan sonrasını filmi izlemeyenler okumasın. Film, otostopçu bir kızın arabasına alan Alex'in trafik kazası geçirmesiyle başlıyor. Kız ölüyor ve sağ kalan Alex suçluluk duygusuyla kızın annesine taziyelerini sunmaya gidiyor. Ölen kızın annesi Linda'nın farklı davranışlarından etkilenerek cenaze için ona yardım etmeye karar veriyor. Sonradan Linda'nın otistik olduğunu öğreniyor. Bu birkaç günlük ilişkide Linda'yı ve Alex'i tanıyoruz. Film bu temel üzerinde ilerlerken bu ikilinin ilişkileri insanı derinden etkiliyor. Linda'nın kelimeleri olduğu gibi dümdüz kabul ederek biz "normal"lerin anlam dünyasından farklı bir dünyanın da var olduğunu göstermesi çok ilgi çekici bir deneyim oldu benim için. Yüz yıl kadar önce şizofrengi dergisi henüz fotokopi ile çoğaltılıp satılırken bir "hastanın" yazısındaki bir ifadede bu dünyanın izlerini görmüştüm: "Denizin kenarında bir yer var. Orada para verince insana çay veriyorlar." Olayları da öyle kabul ediyor Linda.

Kızı öldü, evet bir daha onu göremeyecek. Çok detaya girmeyeyim. Ama Alex'in Linda ile kalmasını çok istemiştim. Evet zor bir insandı Linda. Onunla yaşamak yıpratıcı olacaktı. Yine de filmin sonunda onun yalnız kalışı içimi fena acıttı. Belki de, ben de beraber yaşaması zor bir insan olduğum içindir bu acı. 2006 yapımı ve yönetmen Marc Evans.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri