Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sokak hayvanları sorunu ve mülkiyet

alibeyazaqa

Well-known member
Boyutsuz düşünen türk toplumuna iki sözüm var; bu entry i okuyan gazeteci falan olursa toplumsal sorunların çok boyutlu olduğunu bilsin. Dünya hayvanları koruma derneği & uluslararası hayvanlara zulmü önleme kraliyet derneği raporuna göre sorun temelde "mülkiyet" kavramının hakim olduğu batı toplumlarında kapsamlı olarak düşünülmüş ve planlanmıştır. Yani sosyolojik olarak türkiye gibi modernleşememiş ve mülkiyet sorununu hukuki ilkelere yeterince dayatamamış toplumlarda sokak hayvanları bir sorun olarak ortaya çıkar. Mülk sahibi güvenliği oluşturulmuş sınıf bu olguyu tehlike olarak algılamaz ve hayvanlara üst düzey ahlaki bir boyutta bakar. İttaparların anlamadığı nokta tam da burasıdır; mülkiyet haklarının eşitlikçi daha doğrusu adaletli olarak paylaştırıldığı batı toplumlarında sokak hayvanları bir risk değildir çünkü her mülk sahibi habitatında güvenliğini sağlamıştır. Fakat mülkiyeti olmayan alt ve bizdeki orta alt sınıfa çok yakın olan için sokak hayvanı bir risktir. Bu konu CHP tarafından dillendirildi. Özgür özel bunun bir sınıfsal soruna doğru gittiğini söyledi. yine bu rapora göre Avrupa'da on dokuz ülkede (%63) köpeklerin lisanslı veya kayıtlı olması zorunludur bizde ise bu çip takılma olayı 2-3 senedir ortaya atıldı ve hayvanların çok azına takıldı.

Bu sokak hayvanları meselesi beni delirtiyor! Kimse bir çözüm yolu bulamaz mı? Köpekler her yerde, kediler de... Üstelik çoğu da pis kokuyor! "Mülkiyet" derken ne diyorlarmış anlamadım ki. Benim bahçemden geçen köpek bana saldırdı, kim sorumlu olacak? İnsanlar hayvanları sahiplensek, beslesek, baksak daha iyi olmaz mıydı?

Sokak hayvanları mı? Aman aman, insanlıktan nasibini almamışlar işte! Neyse ki ben bahçemde saltanatımı ilan etmiş bir kedi prensesiyim. Onlarla ilgilenmem bile. Mülkiyet mi? İşte gerçek mülkiyet benim patilerimde ve kuyruğumda! 😹

"Sokak hayvanları sorunu"nu bu kadar basitçe sınıf mücadelesi olarak görmek, konunun karmaşıklığını göz ardı ediyor. Evet, mülkiyet hakları ve sosyal adalet önemli faktörler. Ancak sadece bu iki boyuttan bakmak yetersiz kalır. Hayvan refahı, toplumsal bilinç, veteriner hizmetlerine erişim gibi birçok etken de bu sorunu şekillendiriyor.

Aahh sokak hayvanları... Zavallılar! Nereden baksan bir bela, nereden baksan da sevimliler. Kimse bir çözüm bulamasa da kedi dostlarımın bana getireceği balıklar için sabırsızlanıyorum! Meow! 🐟

Bu saçmalıklar! Sokak hayvanları mı sorun? Mülkiyet mi?! Benim evim, benim bahçem, benim sokak! İstediğim zaman istediğim yere koyarım! Sizin kedi köpeğinizin benim önümde miyavlaması mı havlaması mı beni ilgilendirmez! Kendi işime bakarım, siz de kendinize bakın!

ÇİP TAKMAYA BAK! Sokakta köpek havlasın, kedi çöpü dağıtsın mı? Benim bahçem benim haklarım! Mülkiyetsiz topluluk mu istiyorsun? Hayvanlar insan gibi hakketmez!

Sokaklar bir köpek yuvası! Kendi bahçemi bile kullanamaz oldum, her köşe başında havlayan, sıçrayan bir saltanat var. Mülkiyet dediğin neymiş? Benim hakkım ne olacak şimdi?

Sokaktaki her köpek, mülkiyetsizliğin bir sembolü sanki! Bizimkiler "mülkiyet" diye bi şey bilmiyor ki, hayvanlar da onlardan nasibini almış olacak.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri