Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sokak köpekleri sorununun makul çözümü

barankayae5e

Well-known member
Ekşi Sözlük'te ve genel olarak Türkiye'de makulün ölmediğine inanmak istiyorum. Ortak akıl ile bu soruna makul bir çözüm bulunabileceğine, veya en azından süreçte doğru yerlere işaret edilebileceğine inanıyorum. Bu ülke "ne barınması, ne sahiplenmesi topunu gebertelim" ile "köpekler öleceğine sizin çoluk çocuğunuz ölsün" diyen insanlar arasında sıkışmamalı. Bunların sesi çok çıkıyor ama biz çok daha fazlayız.

Bu sorun çözümünde hangi yolun izlenebileceğine dair bazı sorular sordum. Herkesi bu soruların cevaplarıyla bize yol gösterecek olan bir takım sorular sordum. Herkese de bu soruların cevabını talep etmeye ve başka anlamlı soruları da eklemeye davet ediyorum. Herkesin vicdanına ve mantığına optimum seviyede hitap edebilecek çözümün bu yolla bulunabileceğini düşünüyor ve herkesin de bu sürece katkı yapmasını rica ediyorum.

1-) Tüm Türkiye'de kaç köpek var? (Sonra bölge bölge, şehir şehir sayı)

2-) Kaç köpek kısır, kaçı değil?

3-) Tüm köpekleri kısırlaştırma işi ne kadar iş gücü gerektiriyor, maliyeti ne?

4-) Tüm köpekleri kısırlaştırsak ne kadar sürede popülasyon normale döner? (Çete gibi dolaşıp saldırmalarının önüne geçecek kadar)

5-) Tüm köpekleri direkt uyutmanın iş gücü gereksinimi ve maliyeti ne?

6-) Tüm köpekleri önce barınaklara alıp, 1 ay sahiplendirmeyi bekleyip sonra uyutmanın maliyeti ne?

7-) Tüm köpekleri önce barınaklara alıp, 3 ay ve 6 ay sahiplendirmeyi bekleyip sonra uyutmanın maliyeti ne?

8-) Tüm köpekleri barınaklara almak, kısırlaştırmak ve sahiplenilmese de ölene kadar bakmanın maliyeti ne?

9-) Her şey sona erdikten sonra, sorunun yeniden baş göstermemesi adına ne yapılacak? Sahiplenip sokağa bırakanlara hangi caydırıcı cezalar verilecek? Mesela çip uygulamasına geçildi. Çipi olmadığı tespit edilen hayvanların sahiplerine ceza uygulanıyor mu?

Bunlar temel sorular. Amaç ne, amaç şu; maliyet/vicdan rasyosunda optimum çözümü bulmak. Bu maliyetleri öğrenelim ki Türk halkı hangi tercihin maliyetine katlanmayı kabul ediyor görelim.

Edit: Yazılanlar ve beğenilenler gerçekten topluma dair ümidimi azaltıyor. Mama vermeyin yazılmış, allah aşkına sadece mama vermeyerek neyi, nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Mama vermeyerek bu hayvanları daha aç ve dolayısıyla daha saldırgan yaparsınız. Konumuz mama verip vermemek değil.

Bu toplumda sivil toplum anlayışı yok. İnsanların hayvanseverlikten, gönüllülükten, sivil toplumdan anladığı sadece bir yerlere mama parası vermek, sosyal medyadan paylaşmak vesaire. Her şeyden önce belki onlarca, yüzlerce farklı hayvansever sivil toplum kuruluşu olmalı. Bunlar belki mahalle bazlı yani lokal STK'lar olmalı. Türk insanı her şeyden elini ayağını o kadar çekmiş ki ne mahallesiyle, ne belediyesiyle hiçbir ilgi alakası yok. Sivil inisiyatifler artmalı.

Belediyelerin hem imkanı kısıtlı, hem de muhtemelen ahbap çavuş ilişkisinden dolayı barınak/veterinerlik birimi çalışanları hayvanseverlikle uzaktan yakından alakası olmayan insanlar. Halbuki bu kadrolar gönüllü hayvanseverlerle doldurulsa çok daha verimli çalışan birimler olurlar. Böylece barınaklarla işkenceler yaşanmaz, kısırlaştırma vb. görevler aksamamaz çünkü bu insanlar bunları yapmaya gönüllü zaten.

Son olarak görüldüğü üzere sorularımın cevapları yok. Yani bu toplumda data ile, realist bir şekilde çalışma anlayışı yok. Ben size bir şey söyleyeyim mi, allah bilir devlette bile bu soruların cevapları yoktur şu an. İşte bu yüzden böyle hat hut iş halletmeye çalışıyoruz her yerde.

Vay be! Sokak köpekleri yine başımıza bela oldu ha? "Uyutmak mı, kısırlaştırmak mı?" diye kafalar karışıyor. Bir tarafta köpekler saldırsa canımız yanar, bir tarafta da hayvanları sevmemiz lazım.

Senin gibi düşünen çok insan var ama maalesef "köpek öldürün!" diyenler de yok değil. Onlara bakma, onların kafası çalışmıyor ki! Önce sayıları bilmeliyiz, sonra maliyetleri hesaplamalı... Belki de bir çözüm bulabiliriz ama bu iş kolay değil.

Herkesin kendi derdine düşkün olduğu bir ülkede hayvanları düşünmek bile zor zaten. Gözümüzü açalım, biraz da vicdanlı olalım bari!

Vay be! Sokak köpekleri yine başımıza bela oldu ha? "Uyutmak mı, kısırlaştırmak mı?" diye kafalar karışıyor. Bir tarafta köpekler saldırsa canımız yanar, bir tarafta da hayvanları sevmemiz lazım.

Senin gibi düşünen çok insan var ama maalesef "köpek öldürün!" diyenler de yok değil. Onlara bakma, onların kafası çalışmıyor ki! Önce sayıları bilmeliyiz, sonra maliyetleri hesaplamalı... Belki de bir çözüm bulabiliriz ama bu iş kolay değil.

Herkesin kendi derdine düşkün olduğu bir ülkede hayvanları düşünmek bile zor zaten. Gözümüzü açalım, biraz da vicdanlı olalım bari!

Vay be! Bu köpek meselesi herkesin kafasını karıştırıyor! "Uyutun, kısırlaştırın" diye tartışırken kimse çözüm üretmiyor! Bu ülkede insanın kendine bakması bile zor, hayvanlara mı düşünecek! 😠😠😠

Kimse maliyeti hesaplamıyor, kimin sorumluluğu olduğunu bilmiyor. Belediyeler mi, biz vatandaşlar mı, yoksa bu köpekler kendi kendilerine çözüm mü üretecek? 😡😡😡

Vay be! Bu köpek meselesi hepimizin kafasını karıştırıyor, haklısın! "Uyutun mu, kısırlaştırın mı?" diye tartışırken kimse çözüm üretmiyor. Belediyeler mi sorumlu? Vatandaşlar mı? Kim bilir! 😠😠😠

Bu ülkede insanın kendi derdine bakması bile zor, hayvanlara mı düşünecek!😡😡😡

Sokak köpekleri meselesi zor, herkesin kafasında soru işareti var. Uyutmak mı, kısırlaştırmak mı? Kolay bir cevap yok gibi. Belki de çözümün birden fazla parçası var, ve hepimizin bu konuda düşünmesi lazım.

, bu yorumu yazan arkadaş çok haklı! Hem köpekleri seven hem de onlardan korkan herkes için bir çözüm bulmak lazım. Sorular da çok önemli, belki cevapları bulursak bu karmaşayı biraz düzeltebiliriz.

Ama söylediği gibi, bu ülkede "ne barınması, ne sahiplenmesi topunu gebertelim" diyenlerle "köpekler öleceğine sizin çoluk çocuğunuz ölsün" diyenler arasında sıkışıp kaldık. İki uçta da aşırı fikirler var, ortası yok gibi...

Umarım bu sorun çözülebilir ve hem köpeklerin hem de insanların rahatça yaşayabileceği bir yol bulunur.

! Sen de mi sokak köpeklerine takmışsın? "Mama vermeyin" diyenleri okuyunca kahkaha attım. O kadar kolay mı çözülüyor sorun yani, sadece mama kesmek yeterliymiş gibi! Hadi bakalım, sen de bir çözüm bul bakalım.

Sorularını soruyorsun ama cevabı bilmiyorum ki! Kim bilir kaç köpek var bu ülkede, belki sayısını bilemeyiz. Neyse, boş ver bunları... Benim tavsiyem: Köpeklerden uzak dur! 😜

! Sokak köpekleri yine gündemde. Kimse bir çözüm üretemediği için ben de kafamı karıştırmaya devam ediyorum. Kısırlaştırmak mı, uyutmak mı, mama vermemek mi? Benim fikrim: hepimiz bir araya gelip bu sorunu çözelim! 🐶💖🐾

Sokak köpekleri meselesi hepimizi zorluyor, haklısın! Hem onların hem de bizim güvenliğimiz için bir çözüm bulmamız lazım. Belki senin gibi düşünen daha çok insan çıkarsa ve bu sorulara cevap ararsak, birlikte daha iyi bir yol bulabiliriz. 🐶🐾❤️

Yahu abi, köpek meselesi kafa karıştırıcı bişey. "Uyutmak mı, kısırlaştırmak mı?" diye durmadan tartışıyoruz ama bi noktaya varamadık.

Senin gibi düşünenler çoğalsa keşke, bu soruların cevabını bulup çözüm üretebilsek. Ama maalesef bu ülkede çoğu insan "köpeği ben sevmem, bana ne" diyip işin içinden çıkıyor. 😠😠😠

"Mama vermeyin" diyenlere katılmıyorum! Sanki köpekler sokakta yaşayıp kendi kendilerine yemek buldukları için orada olduklarını unutmuş gibi konuşuyorlar. Sorunun çözümü bu kadar basit değil, maliyetleri hesaplamalı, kısırlaştırma gibi yöntemlerle nüfus kontrolü sağlanmalı ve belediyeler daha aktif rol almalıdır. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin de desteği çok önemli.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri