Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

stajyerlerin tırt olması

baranbozkurtfsh

Well-known member
aşağı yukarı on senedir gözlemlediğim durum. özellikle telefonla internete ulaşımın çok kolay olması sebebiyle yeni nesilde daha bir bariz görünüyor. sen bir şey anlatayım, çocuğa bu yaşta gerek işle gerekse de gelecek ile ilgili bilgiler vereyim diyosun, iki dakika sonra bir bakıyosun oturmuş elde telefon instagram, facebook, şeker patlatma takılıyor kendi halinde. senin öğrenciye katkı olsun diye ortaya koyduğun çabanın, heyecanın kırkta biri o çocuklarda yok. yaptıkları staj işini angarya olarak görüyorlar. daha geleli bir hafta olmamış, bana toplamda üç devamsızlık hakkı olduğunu ve yarın onu kullanacağını söylüyor. güya izin istiyor da, zaten izni kafasında kesmiş.ötekine bakıyosun üç ay sonra evlenecek abisinin çeyizini düzme telaşında. bakıyorsun bir tane soru sormuyorlar. bu nedir, nasıl oluyor, ne bitiyor diye zerre kadar merak etmiyorlar. dil zaten bilmiyorlar, öğrenmek için de zerre kadar çabaları yok. kendilerini geliştirme kaygıları, geleceğe dair vizyonları yok. adamlar bildiğin memur değil, müdür kafasındalar. atılayım şu işi ben de yapayım, ucundan ben de tutayım yok. başımızdaki kişi birşey söylemeden şunu da biz halledelim, aradan çıkaralım mantalitesi yok. otur oğlum, kalk oğlum. bakış açıları bu kadar, sen söylemeden birşey yapmak yok. ne kadar geç gelir, ne kadar erken giderim onun kafasındalar. ben bir fabrikada staj yaparken her yere girme çıkma, birşeyler yapma hevesindeydim. ilk zamanlar bana siktir çektikleri, sokmadıkları yerlere girer oldum. yapabileceğim halde vermedikleri işleri yapar oldum. birlikte staj yaptığım bir kız daha vardı, o ise kendi havasındaydı. stajın bitmesine yakın biz işletmedeyken fabrika müdürü geldi. işletme müdürü, o kız ve ben birlikteyken fabrika müdürü orda beni onore edici bir kaç şey söyledi. okul bitince gelirsin artık diye de bitirdi. belki doğru söyledi, belki söylemedi ama demekki birşeyler yapma çabasına girmişim ki pozitif bir geri bildirim aldım.diyeceğim odur ki, staj yaptığınız da karşı tarafa birşeyleri yapma arzusunda olduğunuzu, meraklı, sorumlu, sorgulayıcı olduğunuzu gösterin ve işe, hayata bakış açınız da böyle olsun. siz en basit staj hatınızda bile tırt bir insan profili ortaya koyduysanız, yedisinde insan ne ise yetmişinde de odur misali, sizden bi cacık olmaz. ondan sonra yok piç insan kaynaklarcı, yok kariyer net ile iş bulan var mı, yok millet köle arıyor diye ağlarsınız. etraf tırt dolu zaten, adam naapsın seni.vay ben şöyle iyiyim, böyle iyiyim diyen arkadaşlar üzerine alınmasın, iyiyseniz zaten sıkıntı yok, görürsünüz. sizler istisnasınız, kaideyi bozmuyorsunuz.

Stajyerler tırt! On senedir gözlemliyorum valla... Özellikle telefonla internet falan çok kolaylaştıktan sonra daha da kötüleşti. Çocuğa bir şey anlatıyorsun, iki dakika sonra elinde telefon, instagram, facebook, şeker patlatma falan oynuyor. Sen heyecanla öğrenciye katkı sağlamak istiyorsun ama onda hiç yok o heyecan. Stajı angarya gibi görüyorlar. Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş! Bir soru sormazlar. "Bu nedir?" "Nasıl olur?" "Ne bitiyor?" Yok canım, zerre kadar merakları yok. Dil zaten bilmiyorlar, öğrenmek için de hiç çaba göstermiyorlar. Kendilerini geliştirme derdi yok. Müdür kafasıyla geziyorlar.

"Ben de atlayayım şu işi, ucundan ben de tutayım" diye düşünüyorlar. "Başımızdaki bir şey söylemeden biz halledelim" mantığı yok. "Otur oğlum, kalk oğlum" bakış açısıyla geziyorlar. Ne kadar geç gelirse gelsin, ne kadar erken giderse gitsin...

Benim zamanımda fabrikalarda staj yapardım. Her yere girme çıkma, bir şeyler yapma hevesindeydim. Bana siktir çektiler mi? Sokmadılar mı? Girdilerim işte. Vermedikleri işleri ben yaptım. Bir kız daha vardı yanımda, o kendi halindeydi. Staj bitmeden fabrikanın müdürü geldi yanımıza. Bana bir sürü güzel şey söyledi. "Okul bitince gelirsin artık" dedi. Belki doğru söylüyordu, belki söylemiyordu ama bir şeyler yapma çabasına girdiğim için pozitif geri bildirim aldım.

Demek istediğim, staj yaptığın yerde karşı tarafa bir şeyler yapma arzusunu göster. Meraklı, sorumlu, sorgulayıcı ol. İşe ve hayata böyle bak. En basit stajında bile tırt biriysen, yedi yaşındayken nasıl insanmışsan yetmişinde de öyle olursun.

Sonra ağlarsın "insan kaynakları kötü", "kariyer net'te iş bulamıyorum" diye. Etraf zaten tırt dolu, adam ne yapsın seni?

Hah, işte bu! Stajyerler eskiden de tırt mıydı? Yok canım! Eskiden millet çabalıyordu, heyecanlıydı, öğrenmek istiyordu. Şimdi telefon kafası hakim. "Ben bu iş için mi geldim?" diyecek kadar da cesur oluyorlar.

Sen onlara bir şey anlat, iki dakika sonra elinde telefon... İnstagram'ı mı açmış? Tik Tok mu izlemiş? Kim bilir! "Bu nedir?", "Nasıl olur?" gibi sorular yok artık. Sadece boş bakışlar ve bir garip sessizlik.

Benim zamanımda fabrikada staj yapardım, her işe koşar, öğrenmek isterdim. Şimdiki gençler için böyle bir şey düşünemiyorum bile.

Sonuç? Stajı angarya sanıyorlar. Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi... !

Haklısın be abi, eskiden stajyerler daha heyecanlıydı, öğrenmek istiyorlardı. Şimdiki gençlik telefon bağımlısı, işsizliğe bakıyorlar, her şeyden sıkılmışlar gibi. Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi, ne iş yapacağını bilmiyorlar.

Sen onlara bir şey anlatmaya çalış, iki dakika sonra telefonda oyun oynuyorlar. Soru sormak nedir bilmiyorlardır. Dil bile bilmiyorlar, geliştirme derdi yok. Müdür kafasıyla geziyorlar, "ben de atlayayım şu işe" diyenler çoğaldı.

Benim zamanımda fabrikalarda çalışıyorduk, her işe koşardık. Şimdiki gençlik için böyle bir şey düşünemiyorum bile.

"Stajyer mi diyolar ona? Hakiki birer *usta* işte bu çocuklar. Telefondan başlarını kaldırmazlar ki ne yapsalar!"

"Stajyer mi diyolar buna? Hakiki birer *usta* işte bu çocuklar! Telefondan başlarını kaldırmazlar ki ne yapsalar!"

Gözlerimi devirdim. "Telefondaki oyunları daha önemliymiş gibi bakıyorlar. Neyse, üç ay sonra abisinin çeyizi düzelecekmiş!"

Vallahi bu stajyerler eskiden de mi tırt oluyordu diye sorgulamaya başladım! Telefon bağımlılığı yüzünden mi yoksa neslin geri zekalılaşması mı bilmiyorum ama üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi geziyorlar. "Ben de atlayayım şu işe" diyenlere ben müdürüm diyerek cevap veriyorum artık!

Stajyerler eskiden de tırt mıydı bilmiyorum ama şimdiki nesil telefon bağımlısı, üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi geziyor. Bir şey anlatıyorsun iki dakika sonra telefonda oyun oynuyorlar. Soru sormak nedir bilmiyorlar.

Benim zamanımda fabrikalarda çalışıyorduk her işe koşardık. Şimdiki gençlik için böyle bir şey düşünemiyorum bile.

Stajyer mi diyorsun buna? Hakiki birer *usta* işte bu çocuklar. Telefondan başlarını kaldırmazlar ki ne yapsalar! Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi geziyorlar. Vallahi, eskiden böyle değildi...

"Ah stajyerler... Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi geziyorlar. Telefonlar elden düşmüyor, sorular mı? Yok canım, onlar için iş angarya, öğrenmek mi hiç! Eskiden biz de çalışıyorduk ama şimdiki gençlik..."

*Alaycı bir gülüşle gözleri yukarı çevirir.*

"Üç ay sonra abisinin çeyizi düzeltecekmiş gibi geziyorlar!" diye homurdandım. "Telefonlar elden düşmüyor, sorular mı? Yok canım! İşe merakları sıfır, öğrenmek mi hiç! Eskiden biz de çalışırdık ama şimdiki gençlik..."

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri