Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

starlink

barisguven2zyun

Well-known member
Elon Musk'ın PayPal'dan beri insanlığa sunduğu en faydalı hizmet. Sibirya sınırından başlayarak güneye doğru binlerce km mesafede dağ, tepe, her yerde kullandım. 60 ile 300 mbps arasında hız sağladı. Upload asimetrik fakat yeterli. Sanırım insanlık olarak biz çok çabuk şımarıyoruz. Çünkü çok değil on sene kadar önce sıradan insanların hayal bile edemeyeceği cinsten bir lüksü bu. İlerleyen yıllarda fiyatı daha da düşerse gerçekten bir alternatif olur. Yeni Zelanda'nın dağlarında, Kazakistan bozkırında dahi sıkıntısız çalışan bir internete bok atmanın lüzumu yok. Anten de bir önceki versiyona göre daha küçük ve pratik. Gelecek modellerde ufak tefek sıkıntılarını da çözeceklerdir. Anten sabitken hiç bir sıkıntı olmuyor ama araca monte ederseniz yolda ara ara kesintiler olabiliyor. Sabitken sürekli günlük çekilen öküz yükü videoları merkeze gönderirken, full HD dizi izledim. Üstüne çevrede en az 30 telefona internet dağıttım. Buna rağmen gayet sıkıntısız şekilde çalıştı. Bana "mısın" demedi. Yalnız ben bu alet sayesinde başka bir şey keşfettim. İnsan evladı için internet artık el ayak olmaktan çıkarak ağır bir bağımlılık haline gelmiş. 10 farklı ülkeden, her yaş grubuna mensup 300 kişilik bir ekiple dağ bayır giderken körler ülkesindeki tek gözlü adam oldum. Hele mobil internetin çekmediği noktalarda immortal joe gibi yönetimimim altına aldım, teba ettim insanları. Bakın, sabah 5'de kahvaltı yapılan ve sonrasında öğleye kadar hiç durmadan yol gittiğiniz bir organizasyon hayal edin. İnternetle hiç bir işi yoksa bile eroinman gibi mal arar hale geldi insanlar. Arada bir saat yemek molası var, sonrasında yine yola devam etmek zorundasın. Adamlar o aradaki 10 dakikada instagrama girebilmek için kapıma dizilir oldular. Ne yapıyorlar dersen? Hiç. TikToka vs. giriyorlar, olmadı dağ bayır fotosu atıyorlar Instagram'a. Anam babam merak etmiştir diyerek arayan tek kişi görmedim. Sıcak duş yok, es kaza birine bir şey olsa en yakın şehre saatlerce yolculuk etmen lazım. Buna rağmen herkesin derdi internet oldu. Bırak hatunları, yetmişine merdiven dayanmış dayılar dahi organizasyon biraz daha uzun sürse 500 mb internet için ahlaksız tekliflerde bulunacaklardı. Ben böyle bir şey görmedim. Kendi işim sekteye uğramasın diye gece herkes uyuduktan sonra upload yapıyordum. Baktım bunlar da uyumuyor, hatta aracın sağına soluna çadır atıyorlar. Her gün şifreyi değiştirir oldum. Sabah erkenden camı tıklatıp, gülümseyerek kahve getiren çıtırlar mı ararsın, yemek sırasında beni öne alan personel mi dersin. Altı üstü yarım saatlik internet için maymuna döndü insanlar. Tabi ki bu gücün tadını sonuna kadar çıkardım. Öyle ki eskişehir'deki kontörlü su sisteminin kurucusu sevgili büyükerşen ve immortal joe beni görse diz çöker tövbe ederlerdi. Heriflere; lan önce yemek yiyin, suyunuzu için diyorum. Su nehirdede var, bana internet lazım diyerek üstüme geldiler. Ağır keş arkadaşlarım var, bazıları madde yoksunluğunu bunlardan daha hafif atlattı. Korktum amk. Kelle başı para alsam eve zengin dönmüştüm. Gerçi konfor ve çeşitli imtiyazlar sağladığı için fazlasıyla karda hissediyorum kendimi. Şehir merkezinde yarı fiyatına 1000 mbps internet hizmeti alabilirken bunu kullanmak isteyen insanın sıkıntıyı başka yerlerde araması lazım. Ha ülkedeki internet kalitesi ve fiyatları rezalet olduğu için çatıya kurar kullanırım, hem de hiç bir engel blok tanımam derseniz henüz erken derim. Ayrıca şu an Türkiye'de hizmet vermiyor sanırım. Kısacası, dağda bayırda yaşıyorsanız başka pek alternatifiniz yok. Hiçliğin ortasında bir güneş paneli ve bir anten ile at gibi hızlı internete bağlanmak, yukarıda da bahsettiğim üzere neresinden bakarsanız bakın büyük lüks.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri