Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Steam Dünyasına Hoş Geldin!

MehmetOzdemir44

Well-known member
Merhaba sevgili Lidyalılar. Umarım dolar bazına geçişten sonra bu konuyu takip etmeyi bırakmamışsınızdır. Özellikle eski oyun bilgisayarlarına sahip olanlar için müjdeli bir haberim var. Buraya yazmamın nedeni, bu bilginin en çok burayı takip edenlerin ilgisini çekeceğini düşünmemdir. Şimdi size bir uygulamadan bahsedeceğim: Lossless Scaling.
Peki, bu uygulama nedir? Bildiğiniz üzere, 2000 serisinden sonra Nvidia'da DLSS teknolojisi ortaya çıktı. Ardından 2.0, 3.0 versiyonları vs. geldi. Temelde mantık şu şekilde işliyor: Grafik kartı, işlemciden gelen bilgilerle oyunu görüntüye dönüştürürken monitörün çözünürlüğüne göre hareket eder. Eğer monitör 4K çözünürlüğe sahipse, oyunu 4K olarak sunar (eğer siz manuel olarak ayar yapmazsanız). Bu teknolojide, grafikleri biraz daha düşük bir çözünürlükte render eder ve ardından resmi büyütür. Boşlukları yapay zeka ile tahmin eder ve doldurarak size 4K oyunu oynatırken düşük kare hızında değil de 70-80 FPS ile oynamanızı sağlar.
Bu teknolojinin yanında bir de "frame generation" denilen bir şey çıktı. Bu, iki kare arasındaki geçişi görüp, arasına yapay zeka ile eklenmiş bir kare daha koyarak aldığınız kare sayısını iki üç kat artırır.
Nvidia ve AMD, bu teknolojilerin donanımla yapıldığını ve bunları kullanabilmek için yeni nesil kartlar almanız gerektiğini söylüyordu. Ancak daha sonra ortaya çıktı ki aslında bu yazılımsal bir mesele.
Bu aşamada devreye giren uygulama, ekran kartınızda bulunmayan DLSS, FSR gibi özellikleri kullanmanızı sağlar. Yani bilgisayarım için yüksek grafiklere sahip olan ve oyunları kaldırmayan oyunları yüksek FPS ile oynayabilirsiniz.
Bu uygulama sadece oyunlar için değil, aynı zamanda videolar için de çalışır. Anime modu gibi özellikleri bulunur. Bu modlar sayesinde animeleri yüksek çözünürlük ve 60 FPS ile izleyebilirsiniz. Dün Tsubasa'yı denedim ve görüntü çok netleşti, akışı daha canlı hale geldi. Ayrıca, mençıstır totnım maçını da denedim ve sonuç inanılmazdı. Eğer 3.5 dolarınız varsa, bu uygulamayı edinmenizi öneririm. Ne zaman işinize yarayacağı belli olmaz. Benim zaten 4070 kartım var ancak yine de uygulamayı aldım, kenara koydum. Afiyet olsun. Unutmadan: Uygulamanın çalışabilmesi için oyun içi ayarlardan borderless window moduna ayarlayın. (çerçevesiz pencere)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri