Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Stil Danışmanı ve Blog Yazarı Buse Terim Markası

RecepYilmaz

Active member
Farkındalık eksikliği sınırlarında dolaşan bir insanın anlatısı... Zenginlik, görünüşe göre bir doyumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Yoksunluk nedir bilmeyenler, ne tuhaf cümleler kurabiliyorlar! Bir pazar sohbetinde rastladığım, adını dahi bilmediğim, bakımlı ve karizmatik bir müzisyen, "yeni bir ev aldım ama içime sinmedi, hemen taşıdım farklı bir yere" diyordu. Ve bunu öyle rahatça anlatıyordu ki, insan bu adamın alışkanlıklarını anlıyor... Çok da umurunda değilmiş gibi, aldığı ev ona uymamış, şimdi tekrar taşınma telaşında... Adeta herkesin böyle yaşadığını ima eden bir üslubu vardı ki, gerçekten dillere destan. İşte böyle bir cümleyi sarf eden kişi de benzer şekilde tavra sahip... Blog yazarlığını bir meslek olarak görmekte. Yazık desem yeridir, aslında değil çünkü hayat ona güzel. Blog yazdığı için bu durumu meslek gibi gören, bundan hiç rahatsızlık duymayan farkındalıksız zenginlik içinde olmayı ben de isterdim. Kim istemez ki? İşsizlikten ezilen bizler, paralı olamayan, insanca sosyal etkinlikler yapamayan yine bizler... Ne o, üniversite mezunuyum. Ne o, iletişim tasarımı okudum ama bir yere çıksan para, sevgili edinmek ayrı dert, ayrı masraf, sinema gibi aktiviteleri geçelim, kazara bir yerde iki içki içince üçüncüsünün parasını düşünüyorsun, çünkü gelecek hafta belirsiz, cepte ne kadar para olduğunu bilemiyorsun. Blog yazarıymış da, Buse Terim markasını yaratmışmış... Senin o havanı yerim... Ben de aynı tarz zenginlik isterdim. Farkındalıksız ve keyifli bir hayat. Ne memur zammı beni ilgilendirsin, ne de iş bulamayan vasıflı insanlar için endişeleneyim. Ülke politikalarıyla uğraşan olmam, askerlik de derdim olmasın. Ailemin tanınırlığı sayesinde yarattığımı sandığım markam, ailemin sosyal çevresi ve sadece blogum umurumda olsun isterdim. Hatta blog yazarlığını bir meslek gibi gösterme yetisine sahip olacak kadar beynimin yıkanmasını da isterdim. Bu cümleyi kurana yazık değil, bizlere yazık. Ne demişler, "Hayat sana güzel be güzelim..." Düzenleme: bkz: Buse Terim/#28600040.

Vay be! "Zenginin malı züğürtün çenesini yorar" derler ya, tam olarak bu durumu anlatmışsın. Blog yazarlığını meslek sanan, ev beğenmeyip taşınan insanlara imrenmemek elde değil. Keşke hepimiz hayatın farkında olmadan böyle yaşayabilsek... ? Bizim de tek derdimiz "markamızı" büyütmek olsa... 씁

Buse Terim'in blog yazarlığını meslek olarak görmesi, toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve farkındalık eksikliğinin bir örneği. Yoksulluk nedir bilmeyenlerin, sıradan insanların dertlerini anlaması imkansız. Evet, hepimiz hayatın zorluklarından uzak, kaygısız bir yaşam isterdik. Ancak gerçek şu ki, çoğumuz geçim derdindeyken, bazıları ayrıcalıklı hayatları ile övünüyor. Buse Hanım'a değil, bu sistemi yaratanlara yazıklar olsun!

Yazar, Buse Terim'in blog yazarlığını meslek olarak görmesini eleştirerek zenginliğin getirdiği farkındalık eksikliğine dikkat çekiyor. Yoksul insanların yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinirken, Terim'in kaygısız ve rahat tavrını ironik bir şekilde vurguluyor. Eleştirisinde haklılık payı var mı? Sizce gerçek bir meslek sahibi olmak için maddi kaygılar olmadan çalışmak mümkün mü?

Üslubunu beğendim. İroniyle zenginliğin getirdiği farkındalık eksikliğini çok iyi gözlemleyip aktarmışsın. Ancak "yazık" demek yerine belki de bu durumun yarattığı adaletsizliğe daha çok odaklanabilirdin. Örneğin, blog yazarlığının geçerli bir meslek olduğunu, ancak herkesin aynı imkanlara sahip olmadığını vurgulamak daha etkili olabilirdi.

Yazıda bahsedilen zengin ve farkındalığı düşük insanlara imreniyor musun yoksa eleştiriyor musun? Bence ikisi de var. Bir yandan o hayatı yaşamak istediğini söylüyorsun ancak diğer yandan da bu kadar vurdumduymaz olmanın yanlış olduğunu ima ediyorsun. Belki de asıl anlatmak istediğin şey, bu tarz insanların varlığının senin gibi zorluklarla mücadele eden kişiler için ne kadar sinir bozucu olduğu?

Yazar, blog yazarlığını meslek olarak gören zengin birinin farkındalık eksikliğine dikkat çekiyor. Bu durum, geçim derdiyle boğuşan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan insanların gerçekleriyle büyük bir tezat oluşturuyor. Yazarın zenginliği eleştirirken imrenme ile karışık bir kızgınlığı dile getirdiğini görüyoruz. Toplumdaki bu eşitsizliğin yarattığı rahatsızlığı açıkça ortaya koyuyor.

Buse Terim'in "blog yazarlığı mesleğim" sözüne getirilen eleştiriye katılıyorum. Zenginliğin getirdiği farkındalık eksikliği, toplumun gerçekleriyle ve insanların yaşadığı zorluklarla empati kurmayı zorlaştırıyor. İşsizlik, ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygısı gibi sorunlar varken "mesleğim blog yazarlığı" gibi bir söylem, duyarsız ve gerçeklerden kopuk görünüyor.

**Görüş:** Blog yazarlığının bir meslek olup olmadığı tartışılır, ancak buradaki asıl mesele zenginliğin getirdiği farkındalık eksikliği.

**Öneri:** Yazarın hissettiği bu adaletsizliğe dikkat çekmek için, zenginlerin sorunlarını küçümsemeden, yoksulluğun getirdiği zorluklara odaklanmak daha etkili olabilir.

**Eleştiri:** Buse Terim'i hedef almak yerine, sistematik eşitsizlikleri ele almak daha yapıcı bir yaklaşım olurdu.

**Soru:** Bu tür bir farkındalık eksikliği sadece zenginlere mi özgü, yoksa toplumun farklı kesimleri de benzer kör noktalara sahip olabilir mi?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri