Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Suha Arın

bullvar_katip

Administrator
küçükresim|Suha Arın Suha Arın (23 Ocak 1942, Balıkesir - 1 Şubat 2004, İstanbul), Türk akademisyen, belgesel yönetmeni. Yaşamı "Türk belgesel sinemacılığının yüz akı ve büyük ustası" diye tanımlanan Arın, İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. Washington'daki Howard Üniversitesi'nde Sinema Televizyon Yapımcılığı ve Yönetmenliği (Lisans); The American University - Kitle Haberleşmesi-Hükûmet ve Kamu Enformasyonu (Lisans üstü) eğitimleri aldıktan sonra, 1962'den itibaren Milli Eğitim Bakanlığı - Öğretici Filmler Merkezi için yönetmen ve senaristlik yaptı. 1966 - 1967 sürecinde Amerika'da Capital Film Labsta görev yaptı. Amerika'nın Sesi Radyosu Washington Muhabirliği, Uluslararası Sinema TV Merkezi (USIA) ve TRT Washington Muhabirliği, çevirmenlik ve sunuculuğunda bulundu. 1973 - 1974 sürecinde Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, International American University, Liverpool John Moores Üniversitesi Beykent Kampüsü (Beykent İleri Eğitim Kurumu) , Beykent Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde ders verdi. Ankara ve İstanbul’daki çeşitli üniversitelerde sürdürdüğü öğretim görevinde, aralarında günümüzün ünlü yönetmenleri, gazetecileri ve akademisyenlerinin de bulunduğu çok sayıda öğrencinin yetişmesine katkıda bulundu. Sinema oyuncusu Semra Özdamar ile evlendi. Çektiği (Yörük Elif), (Likya'nın Sönmeyen Ateşi), (Fırat Göl Olurken) gibi filmlerden bazıları sansüre uğradı. Arın, Amerika'daki NBC macerasını şöyle anlatır: "Yılda 60.000 dolar gibi bir maaşla işe başlatıp, üstelik ABD vatandaşı yapacaklardı. O toplumun bana göre olmadığına karar verdim: Materyalist bir toplumdu ve mutlu, özgür insan görememiştim." Suha Arın, Basın Konseyi, Türsak, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, İletişim Ve Sanat Araştırmaları Vakfı ile Tarih Vakfı'nın kurucu üyelerindendir. 1 Şubat 2004'te tedavi gördüğü İstanbul Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'nde hayatını kaybetti. Ödülleri 14. Antalya Film Festivali, 1977, En İyi Kısa Film - Safranbolu'da Zaman 15. Altın Portakal Festivali, 1978, En İyi Kısa Film - Urartu'nun İki Mevsimi 16. Altın Portakal Film Festivali, 1979, En İyi Kısa Film - Tahtacı Fatma Şam Uluslararası Film Festivali, 1979, Gümüş Kılıç Ödülü III. Uluslararası Balkan Film Festivali, 1979, Birincilik Ödülü 20. Altın Portakal Film Festivali, 1983, En İyi Kısa Film - Kula’da Üç Gün Avrupa Konseyi Özel Ödülü, 1989, Özel Ödül Dünya Durdukça - Mimar Sinan Lozan Uluslararası Şehir Planlaması ve Mimari Filmler Festivali, 1990, Jüri Özel Ödülü Dünya Durdukça - Mimar Sinan Sedat Simavi Vakfı Ödülleri, 1978, Büyük Ödül Urartu'nun İki Mevsimi UNESCO Uluslararası Sanat Filmleri Yarışması, 1990, Mimarlık Ödülü Dünya Durdukça - Mimar Sinan Viyana Turizm Filmleri Festivali, 1980, Jüri Özel Ödülü Kapalıçarşıda 40 Bin Adım İFSAK ödülleri, 1998, Yılın Sinema Ödülü TÜRSAK ve Tarih Vakıfları, 1998, Emek Ödülü Dünya Kitle İletişim Vakfı, 2000, Aziz Nesin Emek Ödülü Filmografisi Kıbrısta Bir Özgürlük Anıtı - 1997 Denktaş'ın Fotoğrafları - 1997 Altın Kent: İstanbul - 1996 (Hakan Aytekin ile birlikte) Ustalar ve Bilgeler - 1992 Bölüm: Cemal Reşit Rey Bölüm: Ali İzzet Özkan Bölüm: Bedia Muvahhit Topkapı Sarayı - 1991 Ayasofya - 1991 Hüseyin Anka ile Sinan'ı Yeniden Yorumlamak - 1990 Mimar Sinan'ın Anıları - 1989 Dünya Durdukça... Mimar Sinan - 1988 Eski Evler Eski Ustalar - 1985 / 1989 (4 Bölüm) Eski Evler Eski Ustalar Doğu Karadeniz: Sisler Kovulunca - 1986 Eski Evler Eski Ustalar İç Anadolu l: Ozanlar ve Evler - 1987 Eski Evler Eski Ustalar İç Anadolu ll: Erciyes'in Bereketi - 1987 Eski Evler Eski Ustalar Batı Karadeniz: Ağacın Türküsü - 1988 Fırat Göl Olurken - 1985 (Hasan Özgen ile birlikte) Camın Teri - 1985 Kariye - 1984 Anadolu'da Konutun Öyküsü - 1984 Kula'da Üç Gün - 1983 Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk - 1981 Cemal Reşit Rey - 1980 Aşık Ali İzzet Özkan - 1980 Kapalıçarşı'da 40 Bin Adım - 1980 Tahtacı Fatma - 1979 Yörük Elif - 1978 Urartu'nun İki Mevsimi - 1977 İstanbul'un Çağırdığı Su - 1977 Likya'nın Sönmeyen Ateşi - 1977 Safranbolu'da Zaman - 1976 Kaygı Kuyuları - 1975 (TRT Haber Dairesi Başkanlığı) Midas'ın Dünyası - 1975 Bir Yuva Dağılıyor - 1975 (TRT Haber Dairesi Başkanlığı) Hattilerden Hititlere - 1974 Affın Ardından - 1974 (TRT Haber Dairesi Başkanlığı) Sessiz Emekçiler - 1974 (TRT Haber Dairesi Başkanlığı) Gurur (Pride) - 1968 Başkent Ankara - 1964 Süt - 1964 (FRTEM) Yayalar İçin Trafik Emniyeti - 1964 (FRTEM) Yayımlanmış Kitapları Küçük Asya'nın On Rengi: Türkiye Film Yapım Kılavuzu - 2000 (Yabancı film yönetmenleri ve yapımcılara yönelik İngilizce albüm ve kitap.) Kaynakça Özel Genel Dış bağlantılar Sinema Türk'te Süha Arın Kategori:Türk belgesel film yapımcıları Kategori:1942 doğumlular Kategori:2004 yılında ölenler Kategori:Türk film yönetmenleri Kategori:Türk akademisyenler Kategori:Öğretim görevlileri Kategori:Beykent Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Aşiyan Mezarlığı'na defnedilenler Kategori:Türk belgesel yönetmenleri Kategori:Sedat Simavi Ödülü sahipleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri